درخواست دادستانی مجارستان برای لغو مصونیت کاردار آمریکا

به دنبال شکایت ایلدیکو ویدا رئیس سازمان امور مالیاتی مجارستان از کاردار سفارت آمریکا در بوداپست به جرم افترا و لطمه به وجهه اش و درخواست پنج میلیون فورینت ( معادل 16 هزار و 200 یورو ) غرامت و همچنین عذرخواهی؛ دادستان عمومی مجارستان اعلام کرد که از وزارت امور خارجه این کشور خواسته است تا اقدامات لازم برای تعلیق مصونیت دیپلماتیک این مقام آمریکایی را به عمل آورد تا مشارالیه بتواند برای بررسی اتهام وارده در دادگاه حضور یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گودفرند، کاردار آمریکا در بوداپست در مصاحبه ای که در تاریخ چهارم دسامبر انجام داده بود؛ بدون نام بردن از ایلدیکو ویدا؛ از وجود فساد در سازمان امور مالیاتی مجارستان خبر داده و اعلام کرد که بدلیل فساد مالی برخی از مقامات مجاری؛ ورود آنها به آمریکا ممنوع شده است.

دادستانی مجارستان اعلام کرده است که وزارت امور خارجه و تجارت این کشور می تواند از وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا خواهان تعلیق مصونیت سیاسی و دیپلماتیک گودفرند در جریان تحقیقات و بازرسی ها گردد.

بیانیه دادستانی مجارستان تاکید نموده است که تا براساس قوانین این کشور تا هنگامی که فردی دارای مصونیت سیاسی و دیپلماتیک است؛ امکان تحقیقات و بازرسی از وی امکان پذیر نخواهد بود.

در واکنش به درخواست دادستانی مجارستان برای تعلیق مصونیت دیپلماتیک کاردار سفارت آمریکا در بوداپست؛ حزب با یکدیگر ( مخالف دولت ) در بیانیه ای این اقدام را همراهی دادستانی کشور با دولت در پنهان کاری در مورد افرادی دانست که به دلیل اتهام فساد مالی ورودشان به آمریکا ممنوع شده است.

شایان توجه است که رسانه های ارتباط جمعی مجارستان با انتشار تصاویر حضور گودفرند کاردار سفارت آمریکا در بوداپست در همایش سراسری حزب ائتلاف دمکراتیک ( DK ) در اوایل این هفته؛ از دیدارهای وی با رهبر این حزب مطالبی را منتشر نموده و اعلام کردند که طرفین در خصوص موضوع فساد مالی در مجارستان و ممنوعیت ورود شش تن از مقامات مجاری به آمریکا بحث و گفتگو کردند.

انتهای پیام

کد N642545