ارزیابی‌ رژیم صهیونیستی از وقایع 2015/ نظام اسد پا بر جا خواهد بود

سوريه

روزنامه عبری زبان هاآرتص طی گزارشی ارزیابی‌های سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی را در خصوص مساله سوریه و حزب‌الله در سال 2015 میلادی منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، در ارزیابی‌های سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی درخصوص سوریه گفته شده که جنگ در این کشور تاکنون به ایجاد یک تعادل استراتژیکی منجر شده تا جایی که هیچ‌ کس قادر نیست در این مرحله دشمنان کشور را به زمین بزند. این در حالی است که جنگ در جای جای سوریه در حال بالا گرفتن است و کفه ترازو به نفع طرف دیگری سنگینی نمی‌کند.

در این میان اما نظام بشار اسد همواره پابرجا و ثابت است و سعی دارد دمشق را به عنوان پایتخت خود حفظ کرده و از آن به عنوان گذرگاهی برای رسیدن به حلب و شمال غرب سوریه استفاده کند.

دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی در ارزیابی‌های خود به این مساله اشاره کرده است که جنگ داخلی سوریه همچون باری بر دوش ارتش این کشور سنگینی کرده تا جایی که سوریه هم‌اکنون قادر به جنگ مستقیم با رژیم صهیونیستی نیست برعکس حزب‌الله اقدام به عملیاتی در جولان خواهد کرد.

رژیم صهیونیستی در ارزیابی خود علت تعادل استراتژیک در سوریه را ورود غرب به جنگ‌ در سوریه دانسته است که شامل تهدید غرب درباره حمله به نظام اسد آن هم به بهانه استفاده سوریه از سلاح شیمیایی در جنگ و اعلام غرب برای حمله به دشمنان نظام یا همان گروه تروریستی داعش است.

بنا بر ارزیابی‌های اسرائیل نظام سوریه پس از استفاده از سلاح شیمیایی بسیار خطرناک نشان داده شد اما با مداخله روسیه در حل مساله خلع سلاح شیمیایی سوریه تا حدودی خطرها از نظام سوریه و اسد دور شد.

اما درخصوص کشورهای لبنان و عراق گفته شده که اگر هیچ مانع و یا حد فاصلی میان این کشورها وجود نداشت داعش که هم‌اکنون به مرزهای شمال عراق و شرق سوریه رفته به پیشروی خود ادامه می‌دهد، پس درگیری‌ها بی‌شک به تمام عراق و لبنان نیز خواهد رسید.

دستگاه اطلاعات رژیم صهیونیستی درخصوص طرف لبنانی افزود: حزب‌الله لبنان اقدام به ساخت پایگاه‌های نظامی دفاعی در مرزهای میان لبنان و سوریه کرده و حدود هزاران تن را برای جلوگیری از ورود افراد مسلح و ارسال کمک از سوریه به لبنان در این مناطق مستقر کرده است. مبارزان حزب‌الله با مستقر کردن نیروهای خود باعث می‌شوند تا ارتش اسرائیل توان اجرایی حزب‌الله را در مرزها در سطح عالی ارزیابی کند چراکه علت توانایی‌های آن، تجربه‌ای است که نیروهای حزب‌الله در جنگ سوریه کسب کرده‌اند اما جنگ سوریه و استفاده سوریه از 80 درصد موشک‌های خود علیه افراد مسلح کشور باعث شده تا ذخایر سلاح آن برای حمله به اسرائیل کم شود و کم بودن احتمال جنگ سوریه و اسرائیل و از بین رفتن تهدیدات شیمیایی آن، تغییر زیادی در میزان قدرت دولت سوریه‌ای که سال‌هاست دشمن اسرائیل است، ایجاد شود.

رژیم صهیونیستی در ارزیابی خود اعلام کرده که هنوز نگرانی‌ها از اقدامات حزب‌الله در مناطق جولان که تحت کنترل ارتش سوریه است، ادامه دارد.

علاوه بر اینها ترس و نگرانی‌ها نیز از اقدامات گروه‌های مخالف تندرو که در برخی مناطق مرزی مستقر شده‌اند همواره پابرجاست.

رژیم صهیونیستی بنا بر تحلیل‌های خود اعلام کرد که حزب‌الله لبنان با توافق خود با بشار اسد شمال جولان را تحت کنترل خود درآورده تا از این طریق بتواند عملیات خود علیه اسرائیل را اجرا کند.

با وجود تمام این بررسی‌ها اسرائیل اقرار کرده که نظام بشار اسد با وجود تمام جنگ‌های داخلی کشور همواره پابرجا باقی مانده و مقامات اسرائیلی نیز از اجرای عملیات نظامی که حزب‌الله خواهان اجرای آن باشد، نگرانند. چراکه مقامات نظامی رژیم صهیونیستی ضمن ابراز نگرانی از وقوع حملات در جولان، مقابله با دشمن خود یعنی حزب‌الله را سخت دانسته‌اند.

انتهای پیام

کد N642397