عمرو موسی:

بدون حضور و نقش آفرینی ایران مشکلات منطقه حل نخواهد شد

سیاسی

دبیر کل سابق اتحادیه عرب و وزیر امور خارجه اسبق مصر با اشاره بر جایگاه و نقش مهم ایران در عرصه منطقه ای و بین المللی گفت: بدون حضور و نقش ایران مشکلات منطقه حل نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد محمودیان رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره با عمرو موسی دبیر کل سابق اتحادیه عرب و وزیر امور خارجه اسبق مصر دیدار کرد و در خصوص مسائل و موضوعات مورد اهتمام مشترک گفتگو و تبادل نظر کرد.
 
عمرو موسی در این دیدار با اشاره به خاطرات خوب خود از تعامل و گفتگو با مقامات عالیرتبه کشورمان در گذشته، بر جایگاه و نقش مهم ایران در عرصه منطقه ای و بین المللی تاکید کرد و افزود: بدون حضور و نقش ایران مشکلات منطقه حل نخواهد شد.

وی با اشاره به روند تحولات و بهبود و تثبیت اوضاع سیاسی و امنیتی در این کشور خاطر نشان کرد: با برگزاری انتخابات آتی مجلس در مصر شاهد پیشبرد بیش از پیش ثبات سیاسی در کشور خواهیم بود.
 
عمرو موسی با اشاره به چالش های فراوان فراروی کشورهای منطقه از جمله تحرکات تروریستی گروه داعش و گسترش پدیده شوم تروریسم، لزوم همکاری و مشورت بین کشورهای بزرگ اسلامی به خصوص ایران و مصر را در راستای کمک به حل و فصل مشکلات و بحران های منطقه از جمله بحران سوریه یادآور شد و تاکید کرد: مسائل منطقه در چارچوب همکاری و توافق منطقه ای قابل حل و فصل است.
 
وی همچنین با تاکید بر حمایت همیشگی مصر از حق ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز، بر دیدگاه مشترک ایران و مصر برای عاری سازی خاورمیانه از سلاح کشتار جمعی تاکید کرد.
 
رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره نیز در این دیدار با اشاره به جایگاه و شان بالای کشور و مردم مصر در نزد مردم و دولت ایران تاکید کرد: ایران به دیدگاه و رای مردم مصر احترام می گذارد و در تلاش برای برقراری روابط پایدار بر اساس احترام متقابل و عدم مداخله در امور یکدیگر است.
 
محمودیان با اشاره به دیدگاه ها و مواضع نزدیک ایران و مصر در بسیاری از مسائل منطقه از جمله بحران سوریه و قضیه فلسطین ، ایران و مصر را شرکای منطقه توصیف کرد و بر لزوم تداوم همکاری و رایزنی بین مسئولین دو کشور برای حل بحران سیاسی و همچنین تداوم حمایت و کمک به مردم مطلوم فلسطین تاکید نمود.
 
محمودیان همچنین با اشاره به همزیستی مسالمت آمیز پیروان فرق و طوائف مختلف مذهبی اهم از شیعه و سنی در کشورهای اسلامی در کنار یکدیگر، بر تعامل و همفکری نهادها و مراجع مذهبی به خصوص حوزه علمیه قم و الازهر برای مقابله با رواج این گونه تفکرات افراطی و تکفیری تاکید کرد.
 
وی همچنین با اشاره به نقش نخبگان و شخصیت های مجرب سیاسی از جمله عمرو موسی بر لزوم همفکری و هم افزایی بین نخبگان جهان اسلام برای کمک به حل و فصل مشکلات منطقه تاکید کرد.