آغاز تحقیقات در مورد کماندوی مدعی قتل بن لادن

سیاسی

نیروی دریایی آمریکا تحقیقات خود را از "رابرت اونیل"، کماندوی سابق یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا که مدعی است اسامه بن لادن را او کشته آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، کسانی که به عضویت یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا (Navy Seals) درمی‌آیند، متعهد به اطاعت بی‌چون و چرا از یک قاعده صریح و روشن هستند: «من نه اجازه دوره افتادن و گفتن از شغلم را دارم و نه به دنبال قدردانی از خود و به رسمیت شناخته شدن کارم هستم.»

اما در ماه نوامبر ۲۰۱۴ رابرت اونیل، عضو سابق این یگان، پا روی تعهد خود گذاشت و علنا ادعا کرد، او کسی بوده است که اسامه بن لادن، رهبر پیشین گروه تروریستی القاعده، را در نیمه شب ۲ مه سال ۲۰۱۱ در ابیت‌آباد پاکستان به ضرب گلوله از پای در آورده است.

رابرت اونیل پیش‌تر - در فوریه ۲۰۱۳ - در مصاحبه‌ای با مجله آمریکایی "اسکوایر" از جزئیات حمله کماندوهای یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا به محل اقامت بن لادن پرده برداشته و گفته بود، شخصا تیر خلاص را بر پیشانی بن لادن شلیک کرده است. او اما در آن مصاحبه به دلیل "بیم از انتقام‌گیری القاعده" حاضر به افشای نام خود نشده بود.

در نوامبر ۲۰۱۴ رابرت اونیل نظر خود را تغییر داد و این بار در مصاحبه‌ای با روزنامه "واشنگتن پست" با افشای نام و هویت خود، بار دیگر مدعی کشتن اسامه بن لادن شد.

حال با گذشت بیش از یک ماه از انتشار این مصاحبه، نیروی دریایی آمریکا تحقیقاتی را آغاز کرده تا معلوم شود، آیا رابرت اونیل با افشای جزئیات عملیات منتهی به مرگ بن لادن، سوگند رازداری را شکسته و خائن تلقی می‌شود یا خیر.

رابرت اونیل که پس از افشای هویتش تا کنون چندین بار با رسانه‌ها مصاحبه کرده، هر بار تأکید ورزیده که تا به حال تمام تلاشش را به کار بسته تا در گفته‌هایش نه اطلاعات طبقه‌بندی شده را فاش کند و نه جزئیات تاکتیک‌های یگان ویژه نیروی دریایی را.

رایان پری، سخنگوی سرویس تحقیقات جنایی نیروی دریایی، گفته است شکایتی علیه رابرت اونیل به این دفتر ارائه شده است. در این شکایت وی متهم شده اطلاعات طبقه‌بندی شده را در اختیار افرادی گذاشته است که مجاز به دریافت آنان نبوده‌اند. به گفته پری، سرویس تحقیقات جنایی نیروی دریایی در واکنش به این شکایت تحقیقات خود را آغاز کرده است.

رابرت اونیل تا سال ۱۹۹۵ عضو نیروی دریایی آمریکا بود. وی در دوران خدمتش دو بار موفق به دریافت ستاره نقره‌ای و پنج‌بار موفق به دریافت ستاره برنز شد. اونیل در مصاحبه با مجله اسکوایر گفته بود، افکار عمومی حق دارد جزئیات بیشتری از عملیات کماندوهای آمریکایی در ابیت‌آباد کسب کند.

بن لادن را چه کسی کشت؟

البته در صحت این مدعا که اسامه بن لادن واقعا با تیر خلاص رابرت اونیل کشته شده یا نه، تردیدهایی وجود دارد. اعضای وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، پیش از این اعلام کرده بودند که مشخص نیست اسامه بن لادن دقیقا به دست چه کسی کشته شده است.

در همین حال مت بیسانت، کماندوی دیگری که در عملیات کشتن رهبر سابق القاعده در پاکستان حضور داشته، مدعی آن است که با شلیک او بوده که بن لادن کشته شده است. به گفته این کماندوی سابق نیروی دریایی، این احتمال وجود دارد که بن لادن پیش از شلیک تیر رابرت اونیل مرده بوده و اونیل تنها برای اطمینان خاطر تیر خلاص را به پیشانی بن لادن شلیک کرده است.

مت بیسانت در سال ۲۰۱۲ کتابی را تحت عنوان "روزی دشوار" روانه بازار کرد. در این کتاب که بیسانت با نام مستعار مارک آون منتشر کرده بود، عملیات یورش به خانه ابیت‌آباد، مواجهه با بن لادن و در نهایت کشته شدن وی روایت شده است.