عملیات گسترده ارتش هند علیه شورشیان ایالت آسام پس از کشتار روستاییان

سیاسی

شورشیان جدایی‌طلب در ایالت آسام، در شمال شرق هند، در حمله به یک روستای دورافتاده بیش از ۶۰ نفر را کشتند. ارتش هند چند هزار سرباز را برای مقابله با شورشیان روانه این ایالت کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، شورشیان جدایی‌طلب در ایالت آسام شامگاه سه‌شنبه (۲۳ دسامبر/ ۲ دی) با حمله به چند روستا جان دست‌کم ۶۲ تن را گرفتند. این شورشیان عضو گروه موسوم به "جبهه ملی دمکراتیک بودولند" بوده‌اند که از دهه‌ها پیش برای داشتن سرزمینی مستقل در این منطقه مبارزه می‌کنند.

آنها پیش از این نیز دست به اقدامات خونباری در ایالت آسام زده بودند.

اعضای قبیله بودو نزدیک به ده درصد از جمعیت ۳۳ میلیون نفری این ایالت را تشکیل می‌دهند. تخمین زده می‌شود که در سه دهه گذشته، دست‌کم ۱۰ هزار نفر جان خود را در جریان حملات خونبار در ایالت آسام از دست داده‌اند.

به گفته مقامات پلیس محلی، شورشیان شامگاه سه‌شنبه در قالب چندین عملیات هماهنگ به این روستاها حمله‌ور شده و به سوی مردم آتش گشودند. یک سخنگوی پلیس احتمال داده است که این کشتار به انتقام مقابله اخیر نیروهای امنیتی و ارتش با شورشیان بودو انجام گرفته باشد.

روز یکشنبه (۲۱ دسامبر/ ۳۰ آذر) دو شورشی بودو به ضرب گلوله ارتش از پای درآمدند. این احتمال وجود دارد که شورشیان بر این باور بوده باشند که روستاییان اطلاعاتی در مورد مخفیگاه‌های آنان در اختیار ارتش گذاشته‌اند.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، در واکنش به کشتار روستاییان در ایالت آسام، این اقدام شورشیان بودو را "عملی بزدلانه" توصیف کرد. وزیر کشور هند نیز روز چهارشنبه (۲۴ دسامبر) به ایالت آسام سفر کرد.

مقامات پلیس گفته‌اند که سربازان ارتش و نیروهای پلیس عملیات جستجوی شورشیان را در جنگل‌های این ایالت آغاز کرده‌اند. تمامی جاده‌ها نیز در ایالت آسام مسدود شده‌اند.