در دیدار وزیر امور خارجه عراق

لاریجانی: معتدل نامیدن تروریست‌ها، کلاهبرداری است

ايران,عراق,سوريه,رژيم صهيونيستي,علي لاريجاني,تروريست,تروريسم,لبنان,رييس مجلس شوراي اسلامي,داعش

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «تلاش ایران در شرایط کنونی کمک به لبنان، سوریه و عراق است تا در مبارزه با تروریسم موفق شوند»، گفت: می‌دانیم خطر تروریسم و رژیم صهیونیستی دولبه یک قیچی هستند که این قیچی منافع امت اسلامی را هدف گرفته است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) دکتر علی لاریجانی که در ادامه سفر منطقه‌ای خود به برخی کشورهای منطقه، در عراق به سر می‌برد، در دیدار با ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق با اشاره به اهمیت کشور عراق اظهار کرد: کشورهای غربی و برخی از کشورهای منطقه به دنبال از بین بردن آرامش و دموکراسی در عراق هستند. بحران تروریسم در عراق دارای اهمیت بسیاری است و باید نگاه واقع‌بینانه‌ای درخصوص مسائل عراق داشته باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به ذخایر انرژی عراق این کشور می‌توانست جهش بزرگی در منطقه داشته باشد، از این‌رو عده‌ای با توطئه به دنبال جلوگیری از این پیشرفت برآمدند.

وی افزود: هرچه داعش فعال‌تر باشد به تبع آن درگیری سیاسی و قومی بیشتر می‌شود که این موضوع به سود برخی کشورهاست. همچنین جریان‌های تروریستی انرژی کشورهای منطقه را کاهش می‌دهد که این هم به سود رژیم صهیونیستی است.

رییس مجلس کشورمان ادامه داد: در شرایط کنونی برخی کشورهای منطقه از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، حال این حق عراق است که به صراحت از آن‌ها مطالبه کند؛ زیرا این حوزه جای رفتار تاکتیکی نیست، این موضوع مشهود است که کمک به تروریست در سوریه معادل کمک به تروریسم در عراق است، زیرا تروریست معتدل وجود ندارد؛ وقتی گروه‌های تروریستی را معتدل می‌نامند، این نامگذاری مغز و تفکر آنها را عوض نمی‌کند، بنابراین این اقدام تنها یک کلاهبرداری است.

وی همچنین به مسائل اقتصادی اشاره کرد و گفت: قوی شدن اقتصاد تنها با فروش نفت امکانپذیر نیست بلکه درست استفاده کردن و تبدیل این منابع به سرمایه‌گذاری مهم است.

وی با بیان این‌که «هم‌اکنون همگرایی سیاسی خوبی در عراق ایجاد شده است»، تصریح کرد: برخی افراد که در گذشته اغلب گله‌مند بودند هم‌اکنون به آینده سیاسی آن امیدوار هستند، از طرفی دیگر مسئولان عراقی باید ارزیابی واقع‌بینانه‌ای از علل بروز بحران در این کشور دهند. همچنین باید ساختار دفاعی و امنیتی عراق به‌گونه‌ای باشد که از تهدیدها جلوگیری کند.

لاریحانی ادامه داد: تلاش ایران در شرایط کنونی کمک به لبنان، سوریه و عراق است تا در مبارزه با تروریسم موفق شوند چون می‌دانیم خطر تروریسم و رژیم صهیونیستی دولبه یک قیچی هستند که این قیچی منافع امت اسلامی را هدف گرفته است.

در ادامه این دیدار ابراهیم جعفری نیز با بیان این‌که «عراق به دنبال بسیج منطقه‌ای برای مبارزه با داعش است»، گفت: البته این موضوع نیازمند زمان بیشتری است. از طرفی وضعیت عراق روزبه‌روز در حال بهتر شدن است. ایران از اقتصاد و رتبه علمی خوبی برخوردار است و بدون شک ایستادگی ایران در کنار عراق دارای اهمیت است و آن‌چه وظیفه ما در شرایط کنونی است تقویت اقتصاد امنیت و وحدت سیاسی در عراق است.

وزیر امور خارجه عراق تصریح کرد: ما هیچ وقت خجالت نمی‌کشیم که ایستادگی ایران در کنار خودمان را اعلام کنیم، از این‌رو من در چندین کنفرانس به‌ویژه کنفرانس‌های جده، پاریس و نیویورک بر این موضوع تاکید داشتم.

پایان پیام

کد N641870