ترکیه برای بهبود روابط با مصر شرط گذاشت

یک سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که این کشور تنها در صورتی می‌تواند روابط خود را با مصر عادی‌سازی کند که قاهره سیاستی همه‌جانبه به کار گیرد که بازتابی از اراده مردم مصر باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ترکیه گفت: روابط دوجانبه آسیب دیده آنکارا با قاهره تنها در صورتی قابل عادی‌سازی است که مقام‌های مصری به دموکراسی واقعی بازگردند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: روابط میان دو کشور تنها در صورتی قابل ترمیم است که اراده مردم مصر در سیاست و زندگی اجتماعی این کشور نمود پیدا کند.

وی تاکید کرد: واکنش دولت ترکیه در قبال دولت عبدالفتاح السیسی بر اساس مواضع قاطع آنکارا درباره دموکراسی است.

این سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه گفت: آنکارا تنها در صورتی گزینه احیای روابط با قاهره را مدنظر قرار خواهد داد که دولت مصر سیاستی عادلانه و همه جانبه اتخاذ کند.

پیش از این بولنت آرینچ، نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرده بود که این کشور باید روابط خود را با مصر تقویت کند. بولنت آرینچ گفت: ما باید روابط خود را به شکل مناسبی با مصر ارتقا دهیم و بدین منظور باید گام نخست را برداریم.

روابط دو جانبه مصر و ترکیه از زمانی که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور محمد مرسی را از قدرت برکنار کرد، تیره شد. حزب مرسی مرتبط با اخوان‌المسلمین بود که روابط نزدیکی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه دارد.

آرینچ افزود که ترکیه علیه کودتا در مصر در آن زمان واکنش نشان داد اما اکنون زمان فرآیند گذار در این کشور است.

نخست‌وزیر ترکیه گفت که جهان غرب حکومت السیسی را پذیرفته و شرایط در مصر مشروع است.

وی تاکید کرد: ترکیه باید دوستی دیرینه خود با کشورهای خلیج فارس را که اخیرا به علت اختلاف نظرها میان آنکارا و این کشورها تیره شده است، بهبود بخشد.

انتهای پیام

کد N641837

وبگردی