فرمانده پ.ک.ک تهدید کرد؛

پیشرفت نکردن فرآیند صلح باعث از سر گیری جنگ در ترکیه می‌شود

فرمانده ارشد جدایی طلبان کُرد ترکیه هشدار داد، اگر فرآیند صلح این کشور برای پایان دادن به 30 سال جنگ میان دولت ترکیه و کردهای جدایی طلب، تا ماه ژوئن پیشرفت پیدا نکند ممکن است درگیری در جنوب غرب ترکیه مجددا از سرگرفته شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، مراد کاراییلان، فرمانده ارشد شورشیان حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ.ک.ک، در حالی این اظهارات را مطرح کرد که اخیرا مقامات ترکیه و کرد اعلام کردند فرآیند صلح میان آن‌ها وارد مرحله جدید شده است.

کاراییلان به پایگاه خبری روج‌نیوز عراق گفت:‌ در صورتی که مذاکرات صلح بر اساس طرحی که عبد الله اوجالان، رهبر حزب کرد کارگران کردستان یا پ. ک. ک ترسیم کرده به پیش برود اوجالان تا ماه آوریل باید از زندان آزاد شده و در کنگره حزب کارگران کردستان حضور پیدا کند. با این حال کاراییلان تهدید کرد اگر دولت ترکیه نتواند تا زمان انتخابات ماه ژوئن در این کشور، فرآیند صلح رابه پیش ببرد، درگیری ها از سر گرفته خواهند شد.

اظهارت این فرمانده شورشیان کرد امروز( چهارشنبه) بازتاب زیادی در رسانه های ترکیه و کرد پیدا کرد.

کاراییلان به روج‌نیوز گفت: اگر کاری از جانب طرف ترک صورت نگیرد ما تا پیش از انتخابات جنگ را آغاز خواهیم کرد.

امروز همچنین یالچین اکدوغان، معاون نخست‌وزیر ترکیه در واکنش به این اظهارات کاراییلان گفت که این اظهارات غیر واقعی ،‌بدموقع ، تحریک آمیز و نامناسب هستند.

ترکیه در سال 2012 با هدف پایان دادن به جنگ با جدایی طلبان کرد که تا کنون ده ها هزار کشته بر جای گذاشته با اوجالان وارد مذاکره شد.

به گزارش روزنامه تودی زمان، اکدوغان تصریح کرد: اظهارات تحریک آمیز از جانب کوهستان های قندیل( محل استقرار رهبران شورشی کرد) هیچ کمکی به فرآیند صلح نخواهد کرد.

کاراییلان همچنین در اظهاراتش گفت : درصورت پیشرفت فرآیند صلح به رهبری دولت ترکیه، پ.ک.ک در آوریل 2015 کنگره فراگیری را برگزار خواهد کرد.

وی تصریح کرد: اگر این فرآیند صلح به سرانجام برسد، عبدالله اوجالان نیز در این کنگره در آوریل 2015 حضور پیدا خواهد کرد.

اکدوغان در پاسخ به این اظهارات کاراییلان گفت:‌ شورشیان کرد یا دائم به فکر گذشته بوده و یا آینده کوچکی را برای خود متصور شده اند. کسانی که هر روز با خاطره دیروز بیدار می‌شوند نمی توانند در زمان حال زندگی کنند.

انتهای پیام

کد N641738