جانشین فرماندهی حفاظت سپاه در نشست خبری مطرح کرد:

تعداد هواپیماربایی‌ها در ایران/ امنیت پروازهای روسای‌جمهور و مقامات/ تغییر حالت امنیتی از 0 به 100

سیاست داخلی,جانشین فرماندهی حفاظت سپاه,هواپیماربایی‌,امنیت پرواز

شرایط امنیتی ما به گونه‌ای است که حتی اگر روسای جمهور و مقامات عالیرتبه از هواپیماهای مسافربری معمولی استفاده کنند٬ هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد

جانشین فرماندهی حفاظت سپاه گفت: سپاه با حضورش در ماموریت تامین امنیت پرواز‌ها اراده تهاجم را از دشمن سلب کرده و موجب ناکامی نقشه‌ها و توطئه‌ها شده است.

به گزارش ایلنا؛ سردار سرتیپ دوم پاسدار محمدحسن کاظمی جانشین فرماندهی حفاظت سپاه در نشست خبری که امروز (۳ دی‌ماه) در سی‌امین سالروز صدور فرمان تاریخی حضرت امام‌ (ره) مبنی بر تشکیل سپاه حفاظت هواپیمایی در سالن کنفرانس روابط عمومی کل سپاه برگزار شد اظهار داشت: در یک برهه زمانی مربوط به سال ۱۳۶۳ در شرایط جنگ و تحریم‌های همه جانبه، با ربایش هواپیما‌ها مواجه شدیم و این حرکت مذبوحانه دشمن فشار زیادی را بر روی نظام ایجاد کرد.

وی افزود: در آن حضرت امام (ره) با احضار فرمانده وقت سپاه تاکید کردند: که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باید در عرصه تامین امنیت فرودگاه‌ها و خطوط هوایی حاضر شود.

جانشین فرماندهی حفاظت سپاه تصریح کرد: از زمانی که سپاه مسئولیت امنیت پرواز و حفاظت هواپیمایی را بر عهده گرفت علیرغم مخالفت‌هایی که در ابتدا وجود داشت٬ امام خمینی (ره) فراهم کردن امنیت فرودگاه‌ها و پرواز‌ها توسط سپاه را مورد تاکید قرار دادند.

وی با بیان اینکه با حضور سپاه در عرصه تامین امنیت پرواز‌ها میل به هواپیماربایی از سوی دشمن تشدید شد تا آن‌ها قدرت خود را به رخ بکشند٬ گفت: تا سال ۱۳۸۹صد و سی مورد اقدام به هواپیما‌ربایی داشتیم که از این بین٬ ۲۶ مورد منجر به درگیری در هوا و ۱۳ مورد منجر به تیراندازی، کشته شدن هواپیماربایان و خنثی کردن توطئه شد.

سردار کاظمی خاطرنشان کرد: امروز نیز اگر اقتدار سپاه در عرصه تامین امنیت پرواز و سایر عرصه‌های ماموریتی نباشد دشمنان برای آسیب رساندن به ما چنگ و دندان تیز کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: تا سال ۱۳۶۷ با وجود برخی مخالفت‌هایی که حتی از سوی نخست وزیر وقت به منظور رفتن سپاه از فرودگاه‌ها صورت گرفت حضرت امام (ره) به وسیله مرقومه‌ای بر حضور سپاه در این عرصه صحه گذاشتند.

جانشین فرماندهی حفاظت سپاه تصریح کرد: پس از رحلت امام (ره) نیز این موضوع دنبال شد و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) از ماموریت سپاه در عرصه تامین امنیت پرواز‌ها اعلام رضایت کردند که رضایت فرمانده معظم کل قوا از این ماموریت، سند افتخاری بر سینه پاسداران است

وی در خصوص انتقال دانش و تجربیات سپاه حفاظت هواپیمایی به سایر کشور‌ها نیز گفت: از برخی کشورهای دوست و حتی کشورهای بزرگ به منظور انتقال تجربیات و آموزش‌ها درخواست‌هایی داشته‌ایم.

سردار کاظمی با بیان اینکه بسیاری از شیوه‌ها، روش‌ها و اقدامات‌ را به دلیل شرایط خاص ماموریتی نمی‌توانیم بازگو کنیم گفت: به منظور قرار دادن گوشه‌ایی از مجاهدت‌های پاسداران در این عرصه سریال ۲۶ قسمتی «آسمان من» به کارگردانی محمدرضا آهنج ساخته شده که حاوی اتفاقات و حوادثی است که در ماموریت‌های امنیت پرواز رخ می‌دهد و به زودی از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود.

وی افزود: همچنین سرود ویژهٔ ماموریت امنیت پرواز توسط فریدون بیگدلی خوانده شده که به زودی رونمایی می‌شود.

جانشین فرماندهی حفاظت سپاه به حضور خواهران در عرصه تامین امنیت پرواز‌ها نیز اشاره و تصریح کرد: به دلیل آنکه بخشی از تردد پایانه‌های فرودگاهی مربوط به خانم‌ها است به دلیل رعایت مسائل شرعی از خواهران در این عرصه استفاده می‌کنیم؛ ما خواهران پاسداری داریم که از توانمندی بسیار بالایی هم به لحاظ آمادگی جسمانی و آمادگی‌های تخصصی و تیر اندازی برخوردارند که ما در شرایط گوناگون از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

وی اظهار داشت: ما امنیت را از روی زمین پیگیری می‌کنیم و تلاش می‌کنیم عرصه در آسمان برای هواپیما‌ربایان مهیا نشود.

سردار کاظمی خاطر نشان کرد: سپاه با حضورش در عرصه تامین امنیت پرواز اراده تهاجم را از دشمن سلب کرده و موجب ناکامی نقشه‌ها و توطئه‌ها در این خصوص شده است.

وی افزود: از این رو دشمنان عرصه‌های دیگر همچون ترور دانشمندان هسته‌ای را مورد آزمون قرار دادند که با ایفای نقش سپاه در این عرصه نیز دشمنان ناکام ماندند.

جانشین فرماندهی حفاظت سپاه با بیان اینکه فرودگاه ویترین کشور‌ها است گفت: فرودگاه‌های کشور ما محلی برای ارزیابی است که تا پایان آذرماه سال جاری ۱۵ میلیون ۱۳۹ هزار ۳۲۰ مسافر از پایانه‌های فرودگاهی ما تردد کردند که اگر تنها نیم درصد آن‌ها از عملکرد ما در فرودگاه رضایت نداشتند با رقم بسیار بالایی مواجه می‌شدیم.

وی از عرصه امنیت پرواز به عنوان عرصه‌ای که هنوز باب شهادت در آن باز است یاد کرد و افزود: در سال جاری سه نفر از پرسنل امنیت پرواز ما در ماموریت‌ها به شهادت رسیدند که یک نفر در جت فالکون تست رادار در جزیره کیش و دو نفر نیز در هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ فرودگاه مهرآباد به شهادت رسیدند.

سردار کاظمی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۹ به بعد هیچ گونه اقدام به هواپیماربایی نداشتیم گفت: آخرین اقدام در سال ۱۳۸۹ و مربوط به پرواز سوریه بود.

وی با تاکید بر اینکه امنیت پرواز ما یکپارچه است گفت: در تمامی فرودگاه‌ها اقدامات امنیتی به صورت یکسان انجام می‌شود اما در استان‌هایی که به عنوان استان‌های قرمز تعریف شده‌اند و خطر نفوذ در آن‌ها وجود دارد در کنار سیستم یکپارچه اقدامات ویژه‌ای نیز صورت می‌گیرد.

جانشین فرماندهی حفاظت سپاه با بیان اینکه سپاه در عرصه تامین امنیت پرواز بر اساس تهدیدات خود را شکل داده و از هیچ کجا الگو نگرفته٬ گفت: امروز ما در سطح آکادمیک دوره‌های حفاظتی و امنیتی رابرگزار می‌کنیم، متون آموزشی تا سطوح دکترا برای این ماموریت طراحی شده و برخی نیروهای ما در مقاطع بالای تحصیلی این حوزه مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه اقدامات ما در عرصه بین‌الملل برای همه مشهود است و سازمان‌های بین‌المللی آن را رصد می‌کنند٬ اظهار داشت: سازمان‌های ایکائو و آیوسا در سال‌های اخیر سیستم امنیت پرواز ما را مورد بازرسی و تایید قرار دادند.

وی افزود: اخیرا از سوی سازمانLBA آلمان به عنوان یک سازمان امنیتی کنترل هوایی کشور آلمان مورد ارزیابی قرار گرفتیم و چند مورد جاسازی را در هواپیماهای ما انجام دادند تا هوشیاری ماموران ما را بسنجند که خوشبختانه در این ارزیابی‌ها موفق به کسب نمره ممتاز شدیم.

سردار کاظمی از تدوین برنامه ملی امنیت هوانوردی توسط سپاه حفاظت هواپیمایی خبر داد و گفت: این برنامه بهترین و جامع‌ترین برنامه به منظور بازرسی سازمان ایکائو است.

وی در خصوص اوضاع کشورهای همسایه نیز گفت: داعش و گروه‌های تروریستی دیگر بحمدالله نتوانستند شکستی را در مجموعه حفاظتی ما ایجاد کنند.

جانشین فرماندهی حفاظت سپاه خاطر نشان کرد: تغییر حالت امنیتی در ماموریت‌های ما از صفر به ۱۰۰ در کمتر از یک دقیقه صورت می‌گیرد و آموزش‌ها اقدامات روانی و نامحسوس موفقیت ما را رقم می‌زند. در سال ۱۳۸۸ و در زمان فتنه ما آمادگی مقابله با گسترش فتنه در تمامی عرصه‌ها را داشتیم که خوشبختانه با درایت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و راهپیمایی عظیم ۹ دی بساط فتنه برچیده شد و علیرغم آمادگی کامل ما اتفاقی در حوزه حفاظت شخصیت‌ها و حفاظت فرودگاه‌ها رخ نداد.

جانشین فرماندهی حفاظت سپاه در پایان با اشاره به پروازهای روسای جمهور و مقامات عالیرتبه نیز گفت: روسای جمهور از هواپیماهای آشیانه که تحت حفاظت هستند استفاده می‌کنند اما شرایط امنیتی ما به گونه‌ای است که حتی اگر از هواپیماهای مسافربری معمولی نیز استفاده کنند هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد روسای قوا گاهی اوقات از این پرواز‌ها استفاده می‌کنند و تا کنون هیچ‌گونه مشکل امنیتی در خصوص هواپیمای رییس‌جمهور یا وزرا نداشته‌ایم.

کد N641701