رییس جمهور:باید بتوانیم بازارها را فتح کنیم

رییس جمهور کشورمان تصریح کرد که باید بتوانیم بازارهای جهانی را فتح کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جریان یازدهمین سفر استانی کاروان تدبیر و امید به استان خراسان جنوبی در جلسه توسعه و سرمایه گذاران این استان که در سالن علامه فرزان اداره کل فرهنگ و ارشاد استان خراسان جنوبی برگزار شد با ابراز خوشحالی از حضور در جمع کارآفرینان و سرمایه گذاران استانی اظهارکرد: ما در کشور باید به نقطه‌ای برسیم که در آن تولیدگر منتظر دولت نباشد، بلکه دولت منتظر فعالیت تولیدگر باشد.

وی با بیان این‌که امروز در بخش تولید کشور با موانع و مشکلات بسیاری مواجه است اظهار کرد: اگر تولید نتواند در بازار مصرف جای پای محکمی برای خود بیابد و سرمایه‌ای که برای تولید مصرف شده است را با سود قابل قبولی بازگرداند، دچار مشکلاتی می‌شود.

رییس جمهور کشورمان با تاکید بر این‌که باید در کشور چرخه تولید را به گونه‌ای به حرکت در آوریم که طی آن هم مردم نسبت به تولید تشویق شوند و هم تولید مشوقی برای آن‌ها باشد به مسیر کشور در سال‌های گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: مسیری که در سال‌های گذشته در کشور وجود داشته، بی‌تردید دارای اشکالاتی است، امروز نیز این مسیر خالی از این اشکالات نیست و باید نسبت به برطرف کردن آن‌ها تلاش کنیم. در سال های گذشته ما نفت را زیاد و گران می‌فروختیم و سپس به واردات روی می‌آوردیم و بازار را با اجناس وارداتی پر می‌کردیم. در این دوران ممکن بود مردم در کوتاه مدت بتوانند اجناسی با قیمت مناسب‌تر خریداری کنند.

وی اضافه کرد: در سال‌های قبل اساس ادارات دولتی ما حتی در بخش وزارتخانه‌های اقتصادی بیشتر بر مبنای واردات بنیان گذاری شده بود.

روحانی با بیان این‌که کارشناسان ما در بحث صادرات نه به اندازه کافی کار بلد هستند و نه طرف خود را می‌شناسند، اظهار کرد:‌ متاسفانه کارشناسان ما در دستگا‌ه های اداری و اقتصادی نسبت به واردات از آگاهی و تخصص بالایی برخوردار هستند، اما در صادرات نه اطلاعات کافی دارند و نه طرف خود را می‌شناسند.

وی با تاکید بر این‌که ما باید بتوانیم بازارهای جهانی را فتح کنیم خاطرنشان کرد: امروز فتح بازارها برای ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ما باید بتوانیم بازارهای خود را در بخش داخلی و خارجی فتح کنیم چرا که اگر تولید صرفا به داخل اختصاص یابد راه درست خود را پیدا نخواهد کرد و اقتصاد زمانی پامی‌گیرد که در یک شرایط رقابتی قرار بگیرد.

روحانی در ادامه صحبت‌های خود با بیان این‌که ممکن است در کشور برخی مردم تصور کنند که دولت صاحب مملکت است و آن‌ها رعیت هستند تصریح کرد: صاحب کشور مردم هستند و دولت و دستگاه‌های حکومتی یا خادم مردم هستند یا اگر اینگونه نباشند خائن به آن‌ها هستند؛ چرا که دستگاه‌ها باید بپذیرند که صاحب کشور مردم هستند و دولت برای کمک و مساعدت به آن‌ها وارد می‌شود.

رییس جمهور با بیان این‌که دولت برای ایفای این نقش خود در دوران گذار قرار دارد خاطرنشان کرد: هنوز به نقطه مطلوب خود که در آن حداقل‌های اقتصاد را دولت انجام دهد و حداکثرهای اقتصادی توسط مردم انجام بگیرد دست پیدا نکرده‌ایم و امروز در شرایطی هستیم که در بسیاری از امور دولت حضور دارد و فعال است و در بسیاری از موارد هنوز انحصارها و رانت وجود دارد و شفافیت‌های لازم در بسیاری از موارد وجود ندارد.

ادامه دارد...

کد N641575