بلومبرگ:

از برنامه هسته‌ای کره شمالی باید بیش‌تر از هکرهای آن ترسید

سیاسی

در حالی توجه جهان به حملات سایبری اخیر کره شمالی معطوف شده است که این کشور در حال گسترش ذخیره مواد هسته‌ای لازم برای ساخت تسلیحات هسته‌ای است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری بلومبرگ آمریکا با توجه به حملات سایبری اخیر کره شمالی، در تحلیلی در این باره نوشت: بر اساس تخمین گزارشی که اخیرا توسط برخی از کارشناسان برجسته آمریکایی که در راس آن ها دیوید آلبرایت، بازرس پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رییس موسسه علوم و امنیت ملی آمریکا قرار دارد، منتشر شده است؛ کره شمالی تا سال 2020 مواد هسته‌ای لازم بر ای ساخت 79 سلاح هسته‌ای را در اختیار خواهد داشت.

بنابه گفته دیوید آلبرایت، کره شمالی هم اکنون در حال افزایش سرعت تولید پلوتونیوم و اورانیوم غنی شده با درصد بالا است که ظرف مدت چند سال آینده به این کشور امکان ساخت تسلیحات هسته‌ای لازم برای رقابت با دیگر کشورهای هسته‌ای مثل هند،‌ پاکستان و یا اسراییل را خواهد داد.

هم اکنون کره شمالی قصد ساخت یک زرادخانه هسته‌ای را دارد که در صورت موفقیت نه تنها امنیت آمریکا و متحدانش با خطر روبه‌رو خواهد شد بلکه امنیت چین را نیز تهدید می‌کند.

بنابه مشاهدات کارشناسان آمریکایی که مسوول نظارت و بررسی برنامه هسته‌ای کره شمالی هستند، هم اکنون این کشور دارای پنج تاسیسات هسته‌ای است که شناخته شده‌ترین آن ها نیروگاه یونگ بیون است که دارای یک راکتور 5 مگاواتی آب سبک همراه با چندین هزار سانتریفیوژ است که می‌توان برای اهداف نظامی و نیز صلح‌آمیز از آن استفاده کرد.

هم اکنون بنابر تخمین سازمان‌های جاسوسی آمریکا کره شمالی دارای 30 تا 34 کیلوگرم پلوتونیوم مناسب برای استفاده در تسلیحات هسته‌ای است که به این کشور امکان ساخت 9 یا 10 سلاح هسته‌ای را می‌دهد.

هم‌چنین ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا سال گذشته در گفت‌و‌گو با واشنگتن پست در این باره اظهار کرد: برنامه هسته‌ای کره شمالی یکی از دشوارترین چالش‌های سیاسی خارجی آمریکا است.

بنا به گفته آلبرایت، کره شمالی قصد دارد پیش از آن که مجبور به توقف برنامه هسته‌ای چه تحت فشار مذاکرات و یا حتی اعزام نظامی غرب شود تا آن‌جا که می‌تواند مواد هسته‌ای لازم برای ساخت تسلیحات هسته‌ای تولید و ذخیره کرده و ساخت یک زرادخانه هسته‌ای را به پایان رساند و بتواند از آن به عنوان یک عامل بازدارنده علیه غرب استفاده کند.

هم اکنون بسیاری از کارشناسان مرتبط در این زمینه معتقدند که استراتژی باراک اوباما که «همان استراتژی صبر» است کاملا شکست خورده است. این استراتژی نه تنها برنامه هسته‌ای کره شمالی را کند نکرد بلکه باعث افزایش سیاست‌های دشمنی کره شمالی و آمریکا شد.

سوالی که هم اکنون پیش می‌آید این است که چرا حمله سایبری و هک شرکت سونی پیکچرز نسبت به آزمایش هسته‌ای کره شمالی در سال گذشته واکنش تندتری از اوباما به دنبال داشت؟

انتهای پیام

کد N641415