النشره مطرح کرد:

روند نزولی نفوذ آمریکا در سال 2015/ قدرت‌نمایی ایران و روسیه در منطقه

سیاسی

بررسی بودجه نظامی آمریکا در سال 2015 در مقایسه با ایران و روسیه، از ادامه روند نزولی نفوذ آمریکا در تحولات منطقه ای و بین المللی طی سال آتی خبر می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا اخیرا بودجه نظامی این کشور  را به ارزش 578 میلیارد دلار به امضا رساند که از این بودجه 64 میلیارد دلار برای عملیات نظامی آمریکا در عراق، سوریه، افغانستان و دیگر مناطق در نظر گرفته شده است.

تحلیلگران نظامی غربی معتقدند بودجه نظامی در نظر گرفته شده برای عملیاتهای خارجی در مقایسه با حجم عملیاتهای ارتش آمریکا در کشورهای مختلف جهان محدود است و برای عملیات گسترده ارتش آمریکا در خارج از مرزها کافی نیست.  این مسئله نشان می دهد که دولت آمریکا در سال آینده طرحی برای دخالت نظامی مستقیم در مناطق ناآرام جهان به ویژه خاورمیانه نخواهد داشت و این بودجه بیشتر صرف ادامه حملات هوایی علیه داعش و دیگر گروههای تروریستی، کمکهای نظامی و آموزشی به مخالفان سوری، کمک به نیروهای ارتش و کردهای عراق و پشتیبانی از نیروهای آمریکایی باقی مانده در افغانستان خواهد شد.

بر این اساس، سیاست نظامی آمریکا در سال 2015 مشابه سال 2014 خواهد بود و با روند کندی ادامه پیدا می کند. در این سیاست دخالت نظامی در ناآرامی ها و بحران های منطقه ای به صورت محدود و برای حفظ مصالح اساسی در نظر گرفته شده است.

در مقابل با وجود کاهش بودجه نظامی آمریکا، این کشور بیشترین بودجه نظامی را در سطح جهان دارد. البته  مقایسه بودجه نظامی آمریکا با بودجه نظامی روسیه در سال 2015 حاکی از نگاه متفاوت روسیه به تحولات جهان در این سال دارد. بر این اساس بودجه نظامی روسیه با وجود وضع اقتصادی نامناسب این کشور در سال 2015 با افزایش 33 درصدی در مقایسه با سال 2014 به 83 میلیارد دلار رسیده است. تحلیلگران معتقدند افزایش بودجه نظامی روسیه این پیام را دارد که مسکو در قبال بحران اوکراین عقب نشینی نخواهد داشت و تصمیم خود را برای ادامه روند کنونی سیاست خود اتخاذ کرده است.

افزایش بودجه نظامی روسیه همچنین به معنای ادامه سیاست تهاجمی روسیه در برابر کشورهای عضو ناتو از کشورهای منطقه حوزه دریای بالتیک تا شرق اروپا و جزیره کریمه است. بر این اساس همچنین به نظر می رسد روسیه تصمیمی برای بازنگری در سیاستهای خود در راستای کاهش حمایت از هم پیمانان اصلی خود در منطقه که ایران و سوریه هستند، ندارد و به روند کنونی پشتیبانی خود از این دو کشور در سال آتی ادامه خواهد داد.

پایگاه النشره در ادامه گزارش آورده است: بر اساس برآوردهای موجود بودجه نظامی ایران نیز در سال 2015 افزایش 33 درصدی داشته که این به معنای ادامه روند کنونی سیاستهای ایران در قبال تحولات منطقه ای به ویژه در سوریه، عراق، یمن و لبنان خواهد بود. این مسئله همچنین حاکی از عدم تمایل ایران برای نشان دادن نرمش در مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 است.

به طور کلی مقایسه بودجه نظامی این سه کشور نشان می دهد در سال 2015 روند تحولات مشابه سال 2014 خواهد بود و روند نزولی نفوذ منطقه ای آمریکا در برابر سیاست تهاجمی روسیه و ایران ادامه خواهد بافت.