"ملا عمر در کراچی بازداشت است"

افغانستان,پاكستان

مقام‌های حکومت پیشین افغانستان می‌گویند که ملا محمد عمر، رهبر طالبان در بازداشت نیروهای امنیتی پاکستان در شهر کراچی به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ایمل فیضی، سخنگوی حامد کرزای، رییس جمهور پیشین افغانستان به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته‌است که این موضوع توسط جان کری، وزیر خارجه آمریکا فاش شده‌ است.

فیضی گفته‌ است جان کری در زمانی‌ که سناتور ایالات متحده بود این موضوع را در دیداری با رییس جمهور کرزای در میان گذاشت.

به گفتۀ فیضی، کرزای در مورد بازداشت ملا عمر در کراچی تصریح خواسته بود اما هیچ پاسخ رضایت‌بخشی دریافت نکرد.

کرزای در این دیدار با کری گفته‌ بود چرا آمریکا برای بازداشت ملا عمر اقدام نمی‌کند؟ در حالی‌که به خاطر وی جایزه تعیین کرده و غیرنظامیان روزانه کشته می‌شوند اما او در بازداشت نیروهای پاکستانی به سر می‌برد.

این در حالی‌ است که چندی‌پیش امنیت ملی افغانستان به شک و تردید در مورد زنده‌ بودن ملا عمر اشاره کرد و گفت که رهبری طالبان را چند تن دیگر به پیش می‌برند و ملا عمر در میان‌شان حضور ندارد.

به گزارش خامه پرس، هم‌چنان حسیب صدیقی، سخنگوی امنیت ملی گفت که طالبان متفرق شده و چهره‌های ارشد آنان به سه‌گروه تقسیم شده و هرگروه را فردی رهبری می‌کند.

از سویی، طالبان همواره از قول ملا عمر فرمان صادر می‌کند و طی این مدت که وی در یک انزوای مبهم به سر می‌برد از آدرسش همواره دستورهایی را به پیروان‌شان داده‌اند.

حکومت پاکستان تاکنون در مورد این گفته‌های سخنگوی رییس جمهور پیشین افغانستان اظهار نظر نکرده‌ است.

انتهای پیام

کد N640938