ظریف در نامه به همتایان خود در جهان:

تعلق خاطر به تحریم ها مانع حصول توافق جامع شده است

سیاسی

وزیر امور خارجه گفت:تعلق خاطرشدیدبه تحریم هانه تنها در مسیرحصول به یک توافق جامع دراز مدت ایجاد مانع کرده، بلکه موجب شده حتی پس از انعقاد برنامه اقدام مشترک نیز نتواند اعتمادمردم ایران رامجدداجلب کند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان طی نامه های جداگانه ای به وزرای امور خارجه کشورهای مختلف جهان مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص مذاکرات هسته ای را تشریح کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این نامه تاکید کرد: همانگونه که در این مذاکرات در مقابل مطالبات نامشروع و تحقیر آمیز ایستادگی کرده و آنرا قاطعانه رد می کنیم، جمهوری اسلامی ایران در همین راستا راه حل هائی عملی ، متوازن و واقعگرایانه ارائه کرده است اما عزم و اراده راسخ جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافقی عادلانه و عاقلانه بر اساس منافع و احترام متقابل را نیز به نمایش گذاشته ایم.

وزیر امور خارجه کشورمان  در این نامه خاطر نشان ساخت: در برنامه اقدام مشترک ما یک هدف مشترک را برای این مذاکرات در نظر گرفتیم که عبارت بود از «نیل به یک راه حل جامع درازمدت و مورد توافق که تضمین نماید برنامه هسته ای ایران منحصرا صلح آمیز خواهد بود» و «منجر به رفع کامل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریمهای چند جانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته ای ایران بشود».

 محمد جواد ظریف در مورد هدف ا ول برنامه اقدام مشترک تصریح کرد: دستیابی به هدف اول کار دشواری نیست چرا که ایران نه خواهان سلاح های هسته ای است و نه به آنها نیاز دارد. از دید ما سلاح های هسته ای  ابزارهائی هستند متعلق به گذشته ، که کارائی خود را از دست داده اند و از  ایجاد امنیت خارجی یا ثبات  داخلی عاجز هستند.  این موضوع به ویژه در مورد ایران صدق می کند، ایرانی که از وسعت ، جغرافیا ، منابع طبیعی و سرمایه انسانی خود خرسند است و در تمام سه قرن گذشته آغاز گر هیچ جنگی نبوده است یک ارزیابی راهبردی هوشیارانه نشان خواهد داد که سلاح های هسته ای مضر به امنیت ایران هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: ایران بر مبنای آموزه های دینی خود دارای سابقه ای ثابت و مستحکم در مخالفت با تمام سلاح های کشتار جمعی است. حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری همانند سلف خویش حضرت امام خمینی ( ره ) اعلام کرده اند که تمام سلاح های کشتار جمعی موکدا در اسلام حرام هستند. به همین دلیل وقتی که صدام حسین،نیروهای نظامی و شهروندان ما را در مقیاسی که از جنگ جهانی اول به این سو مشاهده نشده بود مورد حمله شیمیائی قرار داد، ایران حتی برای مقابله به مثل نیز از سلاح های شمیائی استفاده نکرد.

محمد  جواد ظریف در مورد برنامه غنی سازی کشورمان نیز تاکید کرد: محدودیت ها نباید شامل محدودیتهای بی دلیلی که هدف از آن محدود کردن برنامه غنی سازی ایران تا حد یک برنامه نمایشی است بشود. چنین چیزی نه عملی و نه واقعگرایانه است.

وزیر امور خارجه کشورمان در مورد  دومین هدف برنامه اقدام مشترک نیز خاطر نشان ساخت: رفع تمام تحریم ها جزء اساسی هر توافقی است اما برخی نسبت به دست کشیدن از این ابزار غیر انسانی ، غیر قانونی و غیر سازنده حتی به بهای مخاطره افکندن تمام فرایندی که ایجاد اطمینان کرده و شفافیت را تضمین می نماید ، تردید دارند. تعلق خاطر شدید به تحریم ها نه تنها در مسیر حصول به یک توافق جامع دراز مدت ایجاد مانع کرده ، بلکه موجب شده حتی پس از انعقاد برنامه اقدام مشترک نیز نتواند اعتماد مردم ایران را مجددا جلب کند.

ظریف در ادامه از برخی تلاشها در آمریکا و اروپا که به جای پایبندی به تعهدات خود مبنی بر سهل کردن تحریم ها ، کوشیده اند تا اقدامات بیشتری را برای حفظ و تقویت رژیم تحریمها تحمیل کنند ابراز تاسف کرد و افزود: این در حالی است که ایران با اجرای تعهدات خود، حسن نیت لازم را نشان داده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان این نامه خطاب به همتایان خود در کشورهای مختلف جهان تاکید کر: من اطمینان دارم که توافق جامع کاملا در دسترس است. آنچه مورد نیاز است، آینده نگری ، اراده سیاسی و قبول واقعیتها و نیز جسارت برگزیدن یک انتخاب صحیح است تا به جای تسلیم شدن در برابر منافع خاص و امیال گروههای فشار پر سر و صدائی که به طور فزاینده محبوبیت خود را از دست داده اند، تمامی جامعه جهانی از آن منتفع شوند.