ایالت درسدن آلمان همچنان شاهد اعتراضات ضداسلامی

حدود 17 هزار معترض ضداسلام در دهمین هفته از اعتراضات خود در شرق آلمان، افزایش شمار شرکت‌کنندگان را جشن گرفته و سرود خواندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آلمان هفته‌هاست که با چالش ظهور «میهن‌پرستان اروپایی علیه اسلامی ساختن غرب» یا پگیدا دست و پنجه نرم می‌کند و شمار تظاهرکنندگان آن در ایالت شرقی درسدن همچنان رو به افزایش است. در مقابل نیز 4500 تظاهرکننده مخالف در سراسر برلین به خیابان‌ها آمدند و شعار «درسدن را از نازی خالی کنید» سر دادند.

این معترضان هشدار دادند که هیچ جایی برای نژادپرستی و بیگانه‌هراسی در این کشور وجود ندارد. بیشتر حامیان پگیدا تاکید دارند که نازی نیستند بلکه میهن‌پرستانی هستند که نگران تضعیف ریشه‌های مسیحی فرهنگ و سنت خود هستند. آنها اغلب احزاب سیاسی اصلی آلمان را به خیانت متهم کرده و معتقدند که رسانه‌ها دروغ می‌گویند.

حامیان پگیدا به رغم هوای سرد و بارانی در مقابل سالن کنسرت تاریخی سمپروپر تجمع کردند. پلیس شمار تظاهرکنندگان را حدود 17 هزار و 500 تن برآورد کرد که شمار آنها در مقایسه با تظاهرات هفته پیش که 15 هزار تن بود، افزایش را نشان می‌دهد.

مدیریت سالن اوپرا نیز با خاموش کردن چراغ‌ها و نصب بنرهایی، مخالفت خود را با تظاهرات‌های ضداسلام نشان داد. روی این بنرها نوشته بود: «چشمان خود را باز کنید»، «بردبار باشید» و «شرافت انسانی مقدس است».

از سوی دیگر، گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان از سوسیال دموکرات‌های چپ میانه گفت که شهروندان نگران باید علیه جنبش ضدخارجی اقدامی انجام دهند.

وی گفت: آنچه ما هم‌اکنون نیاز داریم، واکنش مردمی و محکوم کردن اعتراضات ضداسلام است.

انتهای پیام

کد N640790