ابتکار عمل علاوی برای نجات عراق / سلیم جبوری از نشست مخالفان و موافقان دولت خبر داد

عراق

رئیس پارلمان عراق از برگزاری نشست قریب‌الوقوع میان مقامات دولت و دیگر مسئولان استان‌های کشور به منظور دستیابی به توافق‌های ملی خبر داد، این در حالی است که معاون رئیس جمهوری عراق با ارائه بسته پیشنهادی آشتی ملی به روسای سه گانه آن را گزینه آخر برای نجات عراق خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی ایلاف، سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق اعلام کرد که تلاش‌ها برای برگزاری نشست قریب‌الوقوع میان مقامات دولت و دیگر مسئولان استان‌های کشور ادامه دارد و وی پس از آمادگی سران مخالف با حضور در روند مذاکرات آن هم در سایه تصویب قوانین عفو عمومی و گارد ملی و لغو قانون بعث زدایی با تمام سران مخالف ارتباط‌های لازم را برقرار خواهد کرد.

وی تصریح کرد: در برقراری توافق ملی داخلی برای تصویب این قوانین و ایجاد هماهنگی در نهادهای کشور باید به خواسته‌های استان‌های شورش کننده نیز توجه کرد.

پیشتر سلیم جبوری با فواد معصوم، رئیس جمهور عراق توافق کرد تا طرح برگزاری کنفرانس ملی را به حیدر العبادی، نخست وزیر کشور پیشنهاد دهد تا تلاش‌های لازم برای این اجرای طرح و دستیابی به تایید کامل و رسمی آن آغاز شود و تمام سران سیاسی از جمله مخالفان خارج از کشور هم در این نشست مشارکت کنند.

سلیم جبوری در نشست خود با نمایندگان رسانه‌ها اعلام کرد: گفت‌وگوها میان تمام طرف‌های عراقی برای برگزاری این نشست با مخالفان که با نظارت دولت باشد پیش از یک ماه زمان برده است.

وی تصریح کرد: در این مذاکرات علاوه بر روسای سه گانه کشور دولت‌های محلی نمایندگان سران عشایر و شخصیت‌های اجتماعی برجسته از استان‌های نینوا، الانبار، صلاح الدین، دیالی، کرکوک و بغداد حضور خواهند یافت.

این استان‌ها از اوایل دسامبر گذشته تاکنون شاهد تظاهرات معترضانی است که خواهان آزادی بازداشت شدگان، تغییر روند کنونی دولت و صدور حکم عفو عمومی هستند.

از سوی دیگر، ایاد علاوی، معاون رئیس جمهور عراق با ارائه طرح صلح ملی به روسای سه گانه کشور این طرح را آخرین گزینه برای نجات عراق دانست.

ایاد علاوی در سخنانی اظهار کرد: طرح صلح و آشتی را بنای برقراری صلح و دستیابی به جامعه‌ای یکپارچه و متحد قرار دادیم تا اینکه با استفاده از آن بتوانیم کشور خود را طبق آمال و آرزوهای خود و مردم کشور بسازیم.

وی تصریح کرد: سازش ملی یکی از مهمترین مسائل برای دستیابی به ثبات، ساخت کشوری واقعی و از بین بردن ترس و ناتوانی میان شهروندان است و اگر ما به صلح و آشتی ملی دست پیدا کنیم و به مرحله تلاش جدی آن هم طبق جدول زمانی مشخص برویم، می‌توانیم موفق شویم.

ایاد علاوی تصریح کرد: کشیده شدن عراق به جنگ‌ها و نبود وحدت در جامعه و صلح داخلی، نزاع‌های منطقه‌ای، دو دستگی‌ها، قتل، فقر، ترس و وحشت و ظهور پدیده تروریسم در جهان و رکود بازار جهانی تمام اینها بر عراق تاثیرات منفی داشته که در این شرایط آشتی ملی گزینه آخر برای نجات عراق است.

انتهای پیام

کد N640760