دانایی فر در گفتگو با مهر مطرح کرد:

سفررئیس جمهورعراق به تهران/افزایش رفت و آمدها باهدف مبارزه با تروریسم

سیاسی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران با جدیت و صادقانه با همه طرف هایی که جدی هستند و توانایی در مبارزه با تروریسم را دارند همکاری می کند.

حسن دانایی فر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در گفتگو با خبرنگار مهر درباره رفت و آمدهای اخیر بین ایران و عراق و اینکه آیا طرح ویژه ای برای مقابله با تروریسم منطقه در گفتگوهای بین ایران و عراق با سوریه وجود دارد، اظهار داشت: روابط بین ایران و عراق همواره به گونه ای بوده است که این رفت و آمدها وجود داشته است .

وی افزود: تنها در یک دوره ای که انتخابات در عراق برگزار شد و حدود 2 ماه تا جابجایی دولت وقفه ای در رفت و آمدهای طرفین ایجاد شد، اما به طور کلی روند رفت و آمدها در طول چند سال گذشته به همین شکل وجود داشته است.

دانایی فر تصریح کرد: با شکل گیری دولت، پارلمان و کمیسیون ها در عراف رفت و آمدها از نو در مسیر خود قرار گرفت. سفر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، نوری المالکی، معاون اول رئیس جمهور عراق، ابراهیم الجعفری، وزیر امور خارجه، سلیم عبدالله احمد الجبوری، رئیس پارلمان عراق به تهران در همین راستا بود و به زودی نیز فواد معصوم، رئیس جمهور عراق نیز به تهران سفر می کند.

وی با اشاره به سفر امروز رئیس مجلس کشورمان به عراق، ادامه داد: وزیر حمل و نقل و همچنین وزیر بهداشت عراق نیز در هفته آینده به ایران سفر خواهند کرد .

دانایی فر تأکید کرد: روابط بین ایران و عراق روابط گسترده و متنوع در زمینه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی  است و حجم کار به گونه ای است که با دیگر کشورها دارای تمایز است .

سفیر کشورمان درباب نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران ، عراق و سوریه در تهران تصریح کرد : همزمانی سفر ابراهیم الجعفری و ولید معلم ، وزیر امور خارجه سوریه به تهران نیز موضوعی بود که بحث های منطقه ای مورد تبادل نظر قرار گرفت . همزمان سفر سلیم جبوری و وزیر خارجه ترکیه به تهران نیز صورت گرفت. به هر حال بحث های منطقه ای در تهران انجام می شود و بین کشورهای منطقه برای مهار بحران موجود ادامه خواهد داشت .

وی با بیان اینکه منطقه دچار التهاب زیادی است، گفت: تروریسم موضوع جدی در منطقه است. ادعاهایی از سوی برخی از کشورها مانند آمریکا برای مبارزه با تروریسم مطرح می شود که عملا چیزی در این باره نمی بینیم و حتی بعضی از رفتارها منجر به تقویت تروریسم نیز شده است .

دانایی فر خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با جدیت و صادقانه با همه طرف هایی که جدی هستند و توانایی در مبارزه با تروریسم را دارند همکاری می کند.  البته قطعا این توانایی بیش از هر کس دیگری در مردم منطقه وجود دارد و ایران در این راستا هر گونه همکاری را انجام می دهد .  

وی افزود: رایزنی و برنامه ریزی ها در زمینه مبارزه با تروریسم از سوی جمهوری اسلامی ایران دنبال می شود و همین عامل نیز باعث افزایش رفت و آمدها شده است .