قاهره میزبان نشست مهم مخالفان سوری است

مصر,مخالفان سوري

رئیس ائتلاف مخالفان سوریه با بیان اینکه وی دعوتنامه‌ای از هیچ طرفی برای سفر به مسکو دریافت نکرده است، تاکید کرد که روز شنبه آتی به قاهره خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هادی بحره، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه در گفت‌وگو با پایگاه خبری ایلاف هرگونه دعوت از سوی طرف خاصی برای حضور در نشستی در مسکو را تکذیب و تاکید کرد: تنها یک بار در اثنای سفرم به استانبول میخائیل بوگدانف، فرستاده رئیس جمهوری روسیه به خاورمیانه از من برای سفر به مسکو دعوت به عمل آورد.

پیشتر برخی سایت‌ها و پایگاه‌های اینترنتی گزارش داده بودند که مسکو قصد دارد از گروه‌های مخالفان سوریه برای حضور در نشستی در مسکو در ژانویه دعوت به عمل آورد و دعوتنامه‌ای برای هادی بحره جهت حضور در این نشست فرستاده شده و وی این درخواست را قبول کرده است.

همچنین هادی بحره اعلام کرد که قصد دارد روز شنبه آتی به قاهره سفر کند.

وی جزئیات دقیقی در خصوص هدف سفر یا برنامه خود نداد.

در همین راستا منابع اعلام کردند که هیاتی از مخالفان سوری شامل بدر جاموس، عبدالاحد اصطیفو و قاسم الخطیب عصر دوشنبه وارد قاهره شده و روز سه شنبه نشستی را با حسن عبدالعظیم، صفوان عکاش و احمد العسراوی دیگر مخالفان سوری برگزار کردند.

همچنین قرار است امروز (چهارشنبه) با دیگر گروه‌های مخالف سوری دیدار کنند.

هیات مخالفان سوری پیشتر نشستی را با سامح شکری، وزیر خارجه مصر و نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب برگزار کردند.

حسن عبدالعظیم که سمت دبیر هیات هماهنگی مخالفان سوریه را برعهده دارد، اعلام کرد: راهکار بحران سوریه دیگر راهکاری سوری - سوری نیست بلکه راهکاری سوری ‌- عربی - منطقه‌ای و بین‌المللی است و این راهکار براساس نتایج کنفرانس‌های ژنو 1 و ژنو 2 و تشکیل هیات انتقالی است.

عبدالعظیم نسبت به هرگونه تاخیر در رسیدن به راهکار سیاسی بحران سوریه به ویژه در سایه تهدیدات گروه داعش در عراق، سوریه، لبنان و کشورهای منطقه هشدار داد.

وی در خصوص نشستی که با العربی داشته است، گفت: ما شاهد موضع مثبتی از اتحادیه عرب نسبت به حل سیاسی بحران سوریه بوده‌ایم.

عبدالعظیم به مذاکراتی که هیات مخالفان با مسئولان در مصر داشته‌اند، اشاره کرد و گفت: دولت مصر نیز از راهکار سیاسی حمایت می‌کند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران مصری اعلام کرد: پیشنهادات ما برای ایجاد راهکار سیاسی قانع کردن نظام سوریه، اعمال فشار بر آن، تلاش برای برگزاری دور سوم مذاکرات میان دولت و مخالفان و همچنین تلاش برای توقف درگیری‌ها، آزادی بازداشت شدگان و اسرا، تسهیل کمک رسانی و تشکیل دولت انتقالی است.

عبدالعظیم خاطرنشان کرد: تحقق این مسائل هماهنگ کردن مواضع مخالفان را می‌طلبد. برای همین ما نشست مهمی را در قاهره با حضور تمامی گروه‌های مخالف با حمایت دولت مصر و اتحادیه عرب برگزار می‌کنیم و هدف از آن ایجاد برنامه مشترکی برای رسیدن به حل سیاسی بحران سوریه است.

انتهای پیام

کد N640355