نشست گروه تماس درباره بحران اوکراین امروز در مینسک برگزار می‌شود

اوكراين

نشست جدید گروه تماس درباره سازش در شرق اوکراین قرار است امروز (چهارشنبه) در مینسک، پایتخت بلاروس برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، خبرها درباره اینکه نشست آتی گروه تماس احتمالا 24 و 26 دسامبر (3 و 5 دی) سال جاری میلادی برگزار می‌شود، پس از تماس تلفنی اخیر مقامات ارشد اوکراین، آلمان، فرانسه و روسیه منتشر شد.

پاول کلیمکین، وزیر امور خارجه اوکراین برنامه‌ها برای برگزاری نشست امروز را تایید کرد اما گفت: نمی‌دانیم که آیا یک جلسه برای رسیدگی به این مسائل کافی است یا خیر.

سخنگوی وزارت امورخارجه بلاروس نیز ضمن تایید این مساله که تدارکات در حال انجام است، گفت: از نظر فنی مینسک برای جلسه گروه تماس درباره اوکراین کاملا آماده است. این جلسه پشت درهای بسته برگزار می‌شود.

تمامی طرفین که به دنبال سازش درگیری‌های شرق اوکراین هستند، پس از موثر بودن دو نشست قبلی به این نشست جدید چشم دوخته‌اند. طرفین درگیر در اوکراین آتش‌بس توافق شده در مذاکرات به میانجی‌گری سازمان امنیت و همکاری در اروپا را که پنج دسامبر سال جاری میلادی در مینسک برگزار شد پذیرفتند.

کی‌یف و جمهوری خودخوانده مینسک بر ضرورت عدم استفاده از تسلیحات سنگین، تبادل زندانیان و غیرنظامی کردن این منطقه تاکید کرده‌اند.

این مسائل همچنان در راس برنامه سازش در مورد این درگیری‌ قرار دارند، هنوز هیچ سندی برای امضا در این نشست گروه تماس آماده نشده است.

ایگور پلاتنیتسکی، رهبر جمهوری خودخوانده لوهانسک گفت، اگر توافق نامه‌های با پارامترهای مشخص آماده شود وی و رهبر جمهوری خودخوانده دونتسک آماده‌اند تا شخصا در نشست دونتسک شرکت کنند.

انتهای پیام

کد N640193