نماینده شیراز : مسئولان مشکلات پزشک خانواده را حل یا آن را متوقف کنند

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان باید مشکلات طرح پزشک خانواده را مرتفع کرده اجرای آن را به سراسر کشور تسری دهند یا این طرح را در فارس متوقف و تداوم آن را منتفی کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، جعفر قادری در یکی از مساجد جنوب شهر شیراز گفت: در طرح پزشک خانواده بنا بر این بود که فارس و مازندران پایلوت باشند و پس از رفع ایرادها و اشکالات در کل کشور تسری پیدا کند.

قادری با بیان این‌که چندسال است که از اجرای این طرح در فارس می‌گذرد، تصریح کرد: نه سرعت رفع ایرادها و اشکالات آن مطلوب بوده که رضایت مردم را جلب کند و نه به تمام کشور تسری یافته که فراگیر شدن آن روند حل مشکلات را سرعت بخشد.

سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس گفت: باگذشت چندسال از اجرای این طرح، نارضایتی شدیدی از این طرح بین مردم فارس به وجود آمده به‌گونه‌ای که موضوع لغو و توقف پزشک خانواده یک درخواست تکراری در تمام جلسات مردمی شده است.

این استاد دانشگاه شیراز افزود: توجه به این‌که این مشکلات بارها به مسئولین استانی و وزارتخانه منتقل شده، اما ظاهرا کسی بنای شنیدن مشکلات مردم را ندارد.

قادری گفت: برای حل این مشکل از وزیر بهداشت و درمان طرح سئوال کردم و از ایشان خواستم که یا مشکلات این طرح را برطرف کرده، آن را به کل کشور تسری دهند یا اجرای آن در استان فارس را هم منتفی کنند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: معاون مجلس وزارت بهداشت از بنده برای حل مشکلات طرح پزشک خانواده تقاضای مهلت کردند ولی در این مدت اقدامی انجام نشده است، به نظر می‌رسد که وقت آن رسیده که وزارتخانه تصمیم بگیرد و با انتخاب یکی از سه راهکار پیشنهاد شده مشکلات مردم فارس را حل کند.

وی با تکرار این‌که حل تمام مشکلات، تسری طرح به تمام کشور برای سرعت گرفتن حل مشکلات یا توقف کامل آن، سه راهکار پیشنهادی است، محدودشدن زمان مراجعه به پزشک خانواده به حدود دو یا سه ساعت در روز، امتناع از ارجاع بیمار توسط برخی پزشکان را از جمله مشکلات این طرح دانست.

قادری توضیح داد: محدود شدن زمان مراجعه مردم به پزشک خانواده مردم را با این مشکل مواجه می‌کند که اگر در سایر ساعات شبانه روز نیاز به ویزیت پزشک داشتند، باید چه کنند؟ وقتی که در این طرح قدرت انتخاب مردم محدود به 2 یا 3 ساعت شده و برای مراجعه در ساعت‌های دیگر باید بصورت آزاد ویزیت شوند، طبیعی است که از این طرح ناراضی می‌شوند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه در این طرح برخی پزشکان عمومی از ارجاع بیمار امتناع کرده و شخصا می‌خواهند همه کارهای مریض را برعهده بگیرند، گفت: از طرفی شاید ارجاع بیمار به یک پزشک متخصص، مشکل فرد را حل نکرد و نیاز به ویزیت توسط پزشکانی دیگر در تخصص‌های مختلف و انجام آزمایش‌ها و معاینات بیشتر بود، لذا این برگ ارجاع به یک مشکل برای مردم بدل شده و ایجاد نارضایتی کرده است.

قادری گفت: مشکل چهارم این است که مراجعه به یک پزشک و آن هم در یک محل خاص قدرت انتخاب مردم را گرفته و باعث شده که در سفرهای روزانه در شهر یا در تردد مسیرهای بین شهرها در مراجعه به پزشکان مجبور به پرداخت کل هزینه ویزیت شوند.

عضو مجمع نمایندگان فارس گفت: مشکل پنجم این طرح در این است که طرح باعث شده تا انگیزه‌ای برای تداوم خدمت و فعالیت پزشکان در روستاهانباشد. وقتی با چند ویزیت در مدت چند ساعت از روز در شهر، دریافتی قابل قبولی نصیب پزشک طرح خانواده می‌شود، چه دلیلی دارد که این پزشک یک روستا را به‌عنوان محل خدمت انتخاب کرده و محدودیت‌ها و مشکلات روستا را به خود هموار کند.

نماینده مردم شیراز تصریح کرد: بدلیل اجرای طرح پزشک خانواده شهری، مراکز بهداشتی و درمانی روستاها، در جذب و تداوم حضور پزشکان با مشکلات جدی مواجه شده‌اند.

انتهای پیام

کد N639860