مصاحبه، جنگ سایبری میان آمریکا و کره شمالی را شعله ور کرد

کره شمالی

خبر انتشار فیلم کمدی «مصاحبه» با مضمون دشمنی با کره شمالی در سینماهای آمریکا، حمله سایبری به شرکت سازنده این فیلم و واکنش تند کاخ سفید در کنار موضوع قطع شبکه اینترنت سراسری کره شمالی گمانه زنی در خصوص احتمال وقوع جنگ سایبری میان واشنگتن - پیونگ یانگ را افزایش داد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایرنا هر چند یک روز پس از قطع کامل شبکه اینترنت سراسری کره شمالی کاربران اینترنت در این کشور از پیش از ظهر سه شنبه امکان استفاده مجدد از اینترنت را یافتند، اما هنوز مشخص نیست علت قطع 24 ساعته اینترنت در این کشور چیست؟

دسترسی کاربران در کره شمالی به اینترنت از روز دوشنبه - دیروز - بنا به دلایلی که هنوز مشخص نشد، به طور کامل قطع شد.

رسانه های محلی منطقه، دلیل قطع گسترده اتصال کره شمالی به اینترنت را اعلام نکردند، اما دست داشتن آمریکا در این رابطه را بعید نمی دانند.

بر اساس این گزارش، قطع شبکه اینترنت کره شمالی پس از آن صورت گرفت که آمریکا چند روز پیش در واکنش به حمله سایبری به شرکت «سونی پیکچرز» که کره شمالی را عامل آن معرفی کرد، گفت: به اقدامی تلافی جویانه دست می زند.

«باراک اوباما» تهدید کرد: کره شمالی تاوان حمله گسترده نفوذگرهای اینترنتی به شرکت «سونی پیکچرز» را خواهد پرداخت.

آمریکا تاکنون در خصوص قطع اینترنت سراسری کره شمالی موضعی نگرفته است.

بر اساس گزارش ها، پس از قطع کامل شبکه اینترنت کره شمالی، از اوایل صبح سه شنبه خبرگزاری رسمی کره شمالی، وبسایت ها و سایت های برخی از روزنامه های این کشور دوباره در دسترس قرار گرفتند، اما اینکه شرایط دسترسی به سایت ها همانند قبل باشد، هنوز مشخص نیست.

سخنگوی شرکت اینترنتی «داین ریسرچ» آمریکا در این خصوص گفت: ممکن است مشکلات پیش آمده برای کره شمالی ناشی از یک حمله سایبری باشد.

او از اینکه این حمله ممکن است از جانب چه کشوری صورت گرفته باشد، اظهار نظری نکرد.

«باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا پس از آنکه شرکت «سونی پیکچرز» هدف حمله سایبری قرار گرفت در سخنانی که واکنش تند پیونگ یانگ را نیز در پی داشت، گفت: در حال بررسی بازگرداندن کره شمالی به لیست کشورهای حامی تروریسم است.

پس از سخنان «اوباما»، کمیسیون دفاع ملی کره شمالی به رهبری «کیم جونگ اون» هشدار داد: ارتش یک میلیون و 200 هزار نفری کشور آماده استفاده از همه جنگ افزارهای ممکن علیه آمریکا است.

اداره سیاست های این کمیسیون در بیانیه ای که توسط خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر شد، اعلام کرد: «شدید ترین حمله های متقابل ما به سوی کاخ سفید، پنتاگون و همه کشور آمریکا هدف گیری خواهد شد که از حمله هایی که «اوباما» وعده داده به مراتب سنگین تر خواهند بود».

حمله نفوذگرهای اینترنتی به پایگاه اطلاع رسانی «سونی پیکچرز» پس از آن صورت گرفت که مسوولان این شرکت اعلام کردند قصد نمایش فیملی کمدی با عنوان «مصاحبه» را دارند که در آن «کیم جونگ اون» رهبر جوان کره شمالی ترور می شود.

حمله نفوذگرهای اینترنتی به پایگاه اطلاع رسانی شرکت فیلم سونی به افشای اطلاعات شخصی حدود 47 هزار نفر منجر شد که شمار زیادی از شخصیت های معروف نظیر بازیگران فیلم را نیز در بر می گرفت.

این موضوع باعث جنجال رسانه ای شد و با واکنش های متفاوتی از سوی کشورهای مختلف همراه بود.

4949

کد N639774