اتمام ساخت 4 راکتور هسته‌ای در امارات تا سال 2020

سیاسی

انرژی هسته‌ای هم‌اکنون حدود 25 درصد از کل انرژی تولیدی امارات متحده عربی را تامین می‌کند و این کشور قصد دارد برای پاسخ به نیاز روزافزون انرژی خود تا سال 2020 چهار راکتور هسته‌ای دیگر را بسازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از نشریه النیصر امارات، محمدالحمادی نایب رییس شرکت انرژی هسته‌ای امارات روز گذشته در کنفرانس انرژی کشورهای عرب در این باره اظهار کرد: هم‌اکنون شروع به ساخت چهار راکتور هسته‌ای کردیم که ساخت نخستین راکتور تا سال 2017 پایان می‌یابد.

او ادامه داد: انرژی هسته‌ای نقش تعیین‌کننده‌ای در آینده استراتژی تامین انرژی در جهان را بازی خواهد کرد.

نایب رییس شرکت انرژی هسته‌ای امارات همچنین گفت: نیروگاه هسته‌ای که شامل چهار راکتور هسته‌ای خواهد بود در منطقه باراکا نزدیک به ابوظبی ساخته خواهد شد که هزینه ساخت آن حدود 20 میلیارد دلار برآورد شده است.

وی همچنین در مورد مکان ساخت این نیروگاه تصریح کرد: منطقه‌ای که این نیروگاه در آن ساخته خواهد شد کاملا امن بوده و از هرگونه خطر زلزله و یا حوادث طبیعی در امان خواهد بود. امنیت و ایمنی نیروگاه از اولویت ویژه‌ای برای ما برخوردار است. هم‌اکنون 1300 نفر از متخصصان و اپراتورها مشغول به فعالیت هستند.

او افزود: ساخت این نیروگاه فرصت حضور کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس را برای شرکت در ساخت این نیروگاه فراهم خواهد کرد.

هم‌اکنون تقاضای انرژی در امارات متحده عربی رشد روزافزون 9 درصدی را تجربه می‌کند که این میزان سه برابر میانگین جهانی است.

عبدالمجید محجوب رییس سازمان انرژی اتمی امارات متحده عربی ضمن اشاره به این نکته که کشورهای عربی باید تمرکز ویژه‌ای بر روی انرژی هسته‌ای داشته باشند، گفت: هم‌اکنون کشورهای عربی برای پاسخ به نیازهای انرژی خود کاملا به سوخت‌های فسیلی وابسته هستند.

ساخت این نیروگاه هسته‌ای در امارات فرصتی را برای کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس در تولید و گسترش استفاده از انرژی هسته‌ای فراهم خواهد کرد.

او ادامه داد: تولید انرژی هسته‌ای باید افزایش پیدا کند چرا که هم‌اکنون تنها 11/9 درصد انرژی مورد نیاز جهان توسط انرژی هسته‌ای تامین می‌شود که این میزان باید افزایش پیدا کند چرا که حدود 400 راکتور هسته‌ای تنها در 31 کشور جهان وجود دارد.

وی تاکید کرد: متاسفانه پس از وقوع فجایعی مثل چرنوویل و فوکوشیما تولید انرژی هسته‌ای کاهش یافته بود که در حال حاضر این روند رشدی روزافزون را تجربه می‌کند.

انتهای پیام

کد N639559