خوش‌بینی حزب‌الله لبنان به مذاکرات امروز با جریان المستقبل

لبنان,حزب‌الله لبنان

معاون سیاسی سید حسن نصرالله با ابراز خوش‌بینی از نتایج مذاکرات امروز با جریان المستقبل تاکید کرد که حزب الله سیاست‌های خود را از سه سال پیش تغییرنداده و همواره مشارکت سیاسی و گفت‌وگو را در دستور کار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه السفیر، حسین الخلیل، معاون سیاسی سید حسن نصرالله با تاکید بر قصد این حزب برای آغاز گفت‌وگو با جریان المستقبل گفت: ما از این بابت راضی هستیم و با توجه به مواضع و اصول خود احساس خجالت نمی‌کنیم. برای گفت‌وگو برای همسوسازی نظرات و دستیابی به هدفی مشترک و همچنین رساندن اختلافات به حداقل آماده هستیم.

الخلیل درباره محور مذاکرات با جریان المستقبل گفت: دستور جلسه مورد توافق شامل 4 نکته است؛ کاهش سخنان و مواضع تحریک کننده و تنش آفرین دینی، سیاسی و رسانه‌ای؛ مقابله با تروریسم؛ به جریان انداختن فعالیت نهادها و موسسات دولتی و پارلمانی و هر اقدامی که امور مربوط به مردم و انتخاب ریاست جمهوری را آسان سازد.

وی در ادامه تاکید کرد: مساله انتخاب رئیس جمهور از دید حزب الله آسان ترین مسائل مورد بحث است. کاندیدای ما میشل عون است و اگر کسی نظر دیگری دارد درباره او با ژنرال عون صحبت کند.

نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان هم با تاکید بر اهمیت گفت‌وگوی حزب الله و جریان المستقبل در شرایط فعلی این گفت‌وگو را عیدی اول سال برای لبنانی‌ها توصیف کرد.

بری در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به اینکه گفت‌وگو بسیار ضروری است و بهتر بود پیش از این حاصل می‌شد و کار تا امروز به تاخیر نمی‌افتاد، تاکید کرد که وضعیتی که خانواده‌های نظامیان دارند باعث می‌شود که من محافظه کارانه عمل کنم.

اولین دوره از نشست‌ گفت‌وگوهای مستقیم جریان المستقبل و حزب الله لبنان، قرار است ساعت 6 عصر به وقت محلی آغاز شود.

حسین الخلیل تاکید کرد که حزب الله نسبت به گفت‌وگوها خوشبین و از هرگونه نکته جدیدی در دستور جلسات استقبال می‌کند.

معاون سیاسی حزب الله در مورد مکان ادامه نشست‌ها تاکید کرد: هیچ مشکلی با برگزاری آن‌ها در یکی از سالن‌های عین التینه و تعیین چارچوب و دستور جلسه با توافق دو طرف ندارد. در نشست اول همه چیز مشخص خواهد شد و سخنان نبیه بری، رئیس پارلمان به آرامش فضا کمک خواهد کرد.

معاون سیاسی نصرالله درباره انتظاراتش از نتایج گفت‌وگوها هم گفت: پیامدهای اولیه یقینا کاهش تنش‌ در گفت‌وگوهای سیاسی و مواضع رسانه‌ای و تسهیل اجرای واقعی آن‌ها براساس عملکرد دولت و همچنین کار پارلمان در سال بعد خواهد بود اما موارد دیگر وقت بیشتری می‌طلبد.

الخلیل حضور هیاتی بزرگ از هر دو طرف در نشست‌های گفت‌وگو محور (شامل سه عضو از هر طرف) را تصمیم جریان المستقبل دانست. به گفته معاون سیاسی دبیر کل حزب الله این اقدام کمک چندانی به روند مذاکرات نخواهد کرد.

اما عاملی که تنش‌ها را کاهش می‌دهد یکی شخصیت سمیر البحر و مواضع نهاد المشنوق، وزیر کشور لبنان است که به همراه سعد حریری هیات جریان المستقبل در مذاکرات را تشکیل می‌دهند.

در این مذاکرا ت که با اشراف نبیه بری آغاز خواهد شد، علاوه بر حسین الخلیل، حسین الحاج حسن، از وزیران عضو حزب الله و حسن فضل الله از نمایندگان فراکسیون این حزب در پارلمان نیز از جانب حزب الله در مذاکرات حاضر خواهند بود.

انتهای پیام

کد N639503