قادری: برای مقابله با نوسان قیمت نفت، راهی جز شناخت مولفه‌های اقتصاد مقاومتی نداریم

نفت,اقتصاد مقاومتی

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44، اجرایی کردن اجزای اقتصاد مقاومتی را از راهکارهای تقویت اقتصاد کشور در مقابل نوسانات قیمت نفت عنوان کرد و گفت که باید در شرایطی که با محدودیت‌ درآمدهای ارزی نفت مواجهیم به فکر کاهش وابستگی به نفت باشیم.

جفعر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: متاسفانه عربستان موضوع کاهش قیمت جهانی نفت را سردمداری می‌کند و از سویی آمریکا تولید نفت از لایه‌های رسوبی یا گس‌شیلد را در پیش گرفته که این دو عامل در کنار رشد محدود اقتصاد جهانی باعث شده شاهد کاهش شدید قیمت نفت باشیم.

وی افزود: ما نمی‌توانیم نقش چندانی در نوسانات جهانی قیمت نفت داشته باشیم چرا که عرضه ما از مجموع کل عرضه اوپک و عرضه جهانی میزان قابل توجهی نیست. مسئولین ذیربط هم در این زمینه تلاش‌هایی داشته‌اند اما به جایی نرسیده است. ما همین حالا هم به دلیل تحریم‌ها پایین تر از سهم خود عرضه می‌کنیم و اگر همین مقداری که عرضه می‌کنیم را قطع کنیم کمک چندانی به افزایش قیمت نفت نمی‌کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: آنچه به ما ارتباط پیدا می‌کند انجام تلاش‌هایی در داخل است و اینکه سراغ تحرک بخشیدن به اقتصاد از طریق فعال کردن سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی، استفاده از ظرفیت‌های بلااستفاده، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و هدایت نقدینگی و منابع موجود به سمت فعالیت‌های تولیدی برویم تا بتوانیم سایر درآمدهای‌مان را فعال کنیم.

قادری با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های معدنی، توانمندی‌های گردشگری،‌تکمیل طرح‌ها و پروژه‌های پتروشیمی، تلاش در جهت افزایش ظرفیت فرآوری نفت خام و میعانات گازی و جایگزینی عرضه فرآورده در بازار بین‌المللی به جای نفت خام گفت: ما همچنین می‌توانیم صنایع انرژی‌بر را در کشورمان توسعه دهیم تا بخشی از انرژی‌هایی که امکان صادراتش را داریم تبدیل به محصول کنیم و محصول را راحت‌تر صادر کنیم.

وی با اشاره به اهمیت توجه به اقتصاد مقاومتی برای کاهش وابستگی به نفت تصریح کرد: کاهش وابستگی به یک محصول، فعال کردن ظرفیت‌های محلی و منطقه‌ای مثل معدن و پتروشیمی، رفتن به سمت تولید صنایع انرژی‌بر، متنوع کردن صادرات، بهبود فضای کسب و کار، تلاش در جهت تولید محصولات دانش بنیان و نهایتا قطع وابستگی به نفت بخشی از موضوعات اقتصاد مقاومتی است و ما راهی جز این نداریم که مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را به درستی بشناسیم و در جهت اجرایی کردن اجزای اقتصاد مقاومتی تلاش کنیم.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 با بیان اینکه اتکا به نفت آسیب پذیری اقتصاد را بیشتر می‌کند یادآور شد: نمی‌توانیم صبر کنیم که قیمت نفت مجددا افزایش یابد و وضعیت درآمدهای ما بهبود یابد و بعد وابستگی به نفت را کم کنیم زیرا تجربه نشان داده تا زمانی که درآمد نفتی داریم به فکر اقتصاد بدون نفت نمی‌افتیم لذا بهتر است در شرایطی که با محدودیت درآمدهای ارزی نفت مواجه هستیم به فکر کاهش وابستگی به نفت باشیم.

قادری در پایان گفت که بخش قابل توجهی از مصوبات مجلس در لایحه خروج از رکود احکامی است که به ایجاد تحرک در اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت کمک می‌کند.

انتهای پیام

کد N639404