دور بعدی مذاکرات صلح اوکراین این هفته در مینسک از سر گرفته می‌شود

رئیس‌جمهوری اوکراین اعلام کرد: دور جدید مذاکرات صلح با جدایی‌طلبان حامی روسیه در روزهای آینده و به دنبال فشارهای بین المللی برای احیاء مذاکرات برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این مذاکرات که قرار است در روزهای چهارشنبه و جمعه در شهر مینسک پایتخت بلاروس برگزار شود، پس از آن اعلام شد که پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین با مقامات ارشد روسیه، فرانسوی و آلمانی خود گفت‌وگوی تلفنی انجام داد.

در بیانیه‌ای که در وب سایت رئیس جمهوری اوکراین انتشار یافت آمده است که سران این کشورها توافق کردند نشست‌های آتی گروه تماس سه جانبه در شهر مینسک و در طی هفته جاری برگزار خواهد شد.

این مذاکرات که به منظور اجرای یک توافق صلح نیم بند به دست آمده در ماه سپتامبر اجرا می‌شود با حضور فرستادگان مسکو، کی‌یف و سازمان امنیت و همکاری اروپا انجام خواهد شد.

در هفته‌های گذشته تردیدهای زیادی درباره این که چه زمان دور آتی مذاکرات صلح اوکراین برگزار شده تا به جنگ در این کشور پایان دهد وجود داشت و اعلام تاریخ رسمی این مذاکرات به تردیدها پایان داد.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس میزبان مذاکرات ماه سپتامبر بود و روز یکشنبه به پایتخت اوکراین سفر کرد تا به از سرگیری مذاکرات کمک کند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، پس از مکالمه تلفنی روز دوشنبه با پوروشنکو، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت که این رهبران خواهان پیشرفت فوری و ملموس در مذاکرات صلح شدند.

براساس بیانیه کاخ الیزه، این رهبران همچنین خواهان احترام کامل به آتش بس در اوکراین شدند.

انتهای پیام

کد N639381