تاکید پورعلی بر تبیین جلوه‌های سنت حسنه وقف از سوی رسانه‌ها

وقف,سازمان اوقاف

مشاور رسانه‌ای جهاد دانشگاهی با اشاره به ضرورت پاسخگویی به پرسش‌های مردم درباره وقف گفت: مهمترین کاری که رسانه‌ها می‌توانند انجام دهند این است که مفهوم وقف را که ریشه در اعتقادات مذهبی ما دارد در افکار عمومی‌ تبیین کنند.

مشاور رسانه‌ای جهاد دانشگاهی با اشاره به ضرورت پاسخگویی به پرسش‌های مردم درباره وقف گفت: مهمترین کاری که رسانه‌ها می‌توانند انجام دهند این است که مفهوم وقف را که ریشه در اعتقادات مذهبی ما دارد در افکار عمومی‌ تبیین کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سعید پورعلی در گفت‌وگویی با بیان این مطلب درباره راهکارهای گسترش فرهنگ وقف از طریق رسانه‌ها گفت: رسانه‌های نوین می‌توانند با ابتکار، نوآوری و با زبان روز و عامه مردم نقش موثری را در تبیین فرهنگ و اهداف وقف داشته باشند.

وی ادامه داد: امروزه از جمله مهمترین وظایف رسانه‌ها در این راستا، تبیین اهداف وقف، پرسش درباره چگونگی پرداختن به آن در سطح جامعه و در میان مردم، ترسیم جلوه‌های مختلف سنت حسنه وقف، رشد موقوفات، آگاهی بخشی نیازهای روز وقف، بازگویی وقف نوین و توسعه روح خیرخواهی در جامعه و طرح پرسش این‌که چرا جامعه‏ امروز به وقف نیاز دارد، است.

وی افزود: از این رو به نظر می‌رسد، در سال‌های اخیر مسئولان و دست‌اندرکاران این حوزه از عملکرد و نحوه پرداخت رسانه‌ها به وقف گله‌مند بوده و بر این باورند، همه رسانه‌ها قول همکاری و همراهی می‌دهند اما در عرصه عمل حساسیت کافی در مواجهه با این فرهنگ غنی اسلامی‌ با هدف معرفی آن به جامعه وجود ندارد.

پورعلی درباره راهکارهای گسترش فرهنگ وقف از طریق رسانه‌ها گفت: از نظر من مهمترین کاری که رسانه‌ها می‌توانند انجام دهند این است که مفهوم وقف را که ریشه در اعتقادات مذهبی ما دارد در افکار عمومی‌ تبیین کنند.

مدیرعامل سابق خبرگزاری ایسنا تاکید کرد: وقف ریشه مذهبی و حمایتی برای سرمایه‌های مردم دارد لذا به لحاظ پایگاه مذهبی و پایگاه اجتماعی وقف قابلیت این را دارد که به خوبی در بین مردم تبیین شود.

وی با اشاره به فرهنگ نوع دوستی، مدارا و کمک به همنوع که در جامعه ما وجود دارد، ادامه داد: این موضوعات از بسترهای خوبی است که می‌توان فرهنگ وقف را در آن عمومی‌ کرد.

پورعلی با بیان این‌که «به نظر من در کنار تدوین درست وقف برجسته سازی وقف‌های موفق در طول تاریخ برای افکار عمومی‌ تا حدودی جذابیت‌های این کار را مطرح می‌کند» گفت: شخصیت‌های بزرگی با وقف‌هایی همچون کتابخانه، مسجد، خانه ایتام، مدارس عالیه، بیمارستان و مانند اینها که انجام داده‌اند گام‌های بزرگی در ارتقای فرهنگی جامعه و گستراندن چتر حمایتی برای محرومین و مستضعفین و در نهایت کمک به آموزش برداشته‌اند که رسانه‌ها امروز می‌توانند با معرفی این الگوها در گسترش فرهنگ وقف موثر باشند.

وی با بیان این‌که «در زمان حال نیز بسیاری از شخصیت‌های موفق کارآفرین وقف را یکی از موضوعات عمده فعالیت‌های خودشان قرار می‌دهند تا در راستای آن به مردم نیز کمک کنند» اظهار کرد: در این خصوص می‌توان برجستگان و فرهیختگان وقف را معرفی کرد.

پورعلی با تاکید بر این‌که «در حقیقت باید بگوییم که وقف برای جامعه چه دستاوردهایی خواهد داشت» ادامه داد: وقف می‌تواند تبعات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و تامینی برای حال و آینده یک جامعه داشته باشد.

انتهای پیام

کد N639352