پرونده حقوق بشر کره‌شمالی روی میز شورای امنیت

با وجود مخالفت‌های روسیه و چین، شورای امنیت سازمان ملل پرونده و سوابق حقوق بشری کره شمالی را به بحث گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، شورای امنیت سازمان ملل در حالی این اقدام را انجام داده است که مجمع عمومی این سازمان روز پنج شنبه هفته گذشته قطعنامه غیرالزام‌آوری را تصویب کرد و از شورای امنیت خواست تا پرونده حقوق بشر کره شمالی را برای بررسی‌های بیشتر به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع دهد.

پیش از نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره کره شمالی، اعضای این سازمان در مورد این مساله رای دادند که آیا سوابق حقوق بشری کره شمالی باید در دستور کار شورای امنیت سازمان ملل قرار گیرد یا خیر. چین و روسیه علیه این مساله رای دادند چون رای گیری شورای امنیت سازمان ملل براساس روال کاری این شورا انجام شده و هیچ وتویی نباید صورت می‌گرفت.

چاد و نیجریه رای ممتنع به این نظر دادند و 11 کشور عضو مجمع عمومی نیز از این اقدام حمایت کرده و خواستار برگزاری این نشست شدند.

در فوریه سال جاری میلادی کمیسیون تحقیق و بررسی سازمان ملل گزارشی را منتشر کرد که به جرایم گسترده علیه حقوق بشر در کره شمالی می‌پرداخت و جامعه بین الملل را ملزم کرد تا از مردم این کشور در مقابل این جرایم حمایت کنند.

در همین حال سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز زندگی در کره شمالی را به خاطر شرایط وخیم حقوق بشری در این کشور یک "کابوس زنده" توصیف کرد و این مسئله را رد کرد که پیونگ یانگ به دنبال تحقیقات مشترک کره‌شمالی و آمریکا درباره حملات هکری علیه شرکت سونی پیکچرز است و کره‌شمالی تهدید کرده که اگر این درخواست را رد کند، به انجام اقدامات تلافی‌جویانه می‌پردازد.

کره شمالی اقدام شورای امنیت سازمان ملل را در تلاش برای ارجاع پرونده حقوق بشری این کشور به دادگاه کیفری بین‌المللی مورد انتقاد قرار داد و هشدار داد که هرگونه تصمیم با واکنش شدید کره شمالی مواجه خواهد شد.

گری کوئین لان سفیر استرالیا در سازمان ملل نیز در ادامه به انتقاد از وضعیت حقوق بشر کره شمالی پرداخت.

انتهای پیام

کد N639336