واکنش‌ها به پیروزی قائد السبسی در انتخابات ریاست‌جمهوری تونس

رهبران کشورهای مختلف جهان پیروزی قائد السبسی در انتخابات ریاست‌جمهوری تونس را به وی تبریک گفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کمیسیون عالی انتخابات تونس، محمد باجی القائد السبسی را به عنوان نامزد پیروز در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری تونس معرفی کرد. باجی القائد السبسی یک میلیون و 731 هزار و 529 رای یعنی 55.68 درصد آراء را به دست آورد و محمد منصف المرزوقی، نیز یک میلیون و 378 هزار و 513 هزار رأی معادل 44.32 درصد آراء را به دست آورد.

باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا پیروزی باجی السبسی را در انتخابات ریاست جمهوری تونس تبریک گفت و انتخابات در این کشور را گامی حیاتی در انتقال قدرت به سوی دمکراسی خواند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: تا زمانی که باجی السبسی و دولت جدید تلاش می کند آرمان های انقلاب را در تونس به تحقق برساند و خواسته های مردم تونس را در زمینه های امنیتی، اقتصادی و دیگر مسائل برآورده کند، آمریکا هم خواستار همکاری تنگاتنگ با این کشور خواهد بود.

کاخ سفید در بیانیه خود افزود اوباما به السبسی و مردم تونس، موفقیت در اولین انتخابات ریاست جمهوری آزاد و براساس قانون اساسی جدید آن کشور را تبریک می گوید و آن را گامی حیاتی و مهم در جهت انتقال قدرت به سمت دموکراسی می داند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز فرآیند انتخابات در تونس را الگویی برجسته برای همسایگان این کشور و کل جهان در زمینه تلاش برای دست یافتن به دموکراسی ارزیابی کرد.

همچنین دولت انگلیس انتخاب قائد السبسی به عنوان رییس جمهوری منتخب تونس را به وی تبریک گفت.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه ای از پایبندی مردم تونس به مسیر دموکراسی تمجید و تاکید کرد، مشارکت گسترده تونسی ها در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری تونس نشان دهنده حرکت این کشور به سوی تشکیل پارلمان و دولت به روش دموکراتیک است.

وزیر امور خارجه انگلیس در بخش دیگری از بیانیه خود علاقمندی کشورش را به همکاری با قائد السبسی و دولت وی به منظور مقابله با تمامی چالش های موجود و تقویت همکاری‌های دوجانبه بین انگلیس و تونس در همه زمینه ها به ویژه در زمینه های امنیت و برقراری ثبات در تونس و گسترش روابط تجاری و سرمایه گذاری بین دو کشور اعلام کرد.

عبد الفتاح السیسی، رییس‌جمهوری مصر نیز در گفت‌وگوی تلفنی با الباجی قائد السبسی پیروزی وی را در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری تونس تبریک گفت.

عبد الفتاح السیسی به السبسی گفت: مصر همواره در کنار تونس است و در بخش های گوناگون از آن پشتیبانی می کند. حضور گسترده مردم تونس در انتخابات ریاست جمهوری این کشور بیانگر اعتماد آنان به السبسی برای اداره امور کشور در آینده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، عبد الفتاح السیسی در گفت‌وگو با السبسی بر گسترش روابط راهبردی و مناسبات دو کشور در موضوعات مختلف سیاسی، اقتصادی و تجاری تاکید کرد.

السیسی همچنین بر همکاری مصر و تونس برای حل با مشکلات در حوزه های منطقه ای و بین المللی تاکید کرد.

در حال تکمیل...

کد N639170