لاریجانی در دانشگاه دولتی بیروت:

استقبال از وحدت در لبنان/ پرچم مقاومت در دستان مردم لبنان است

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما از هر اتکایی برای وحدت لبنان استقبال می کنیم و گفتگوهای اخیر در لبنان میان حزب الله و جنبش المستقبل را خوب می دانیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاریجانی در دانشکده حقوق دانشگاه دولتی بیروت در پاسخ به سوالی درباره نقش ایران در روند سیاسی لبنان گفت: مسئله ریاست جمهوری در لبنان یک موضوع داخلی است و کشورهای دیگر تنها می توانند در این رابطه کمک کننده باشند اما قطعا ما از هر اتکایی برای وحدت لبنان استقبال می کنیم و گفتگوهای اخیر در لبنان میان حزب الله و جنبش المستقبل را خوب می دانیم.

 جنگ 33 روزه نشان داد لبنان قدرت مبارزه دارد

رئیس مجلس با ابراز ناراحتی نسبت به کشته شدن تعدادی از مردم لبنان در سقوط هواپیمای الجزایر گفت: ایران و لبنان از گذشته روابط تنگاتنگ و استراتژیکی داشتند و جمهوری اسلامی در حوادث مختلف این رویکرد را ادامه داده زیرا لبنان کشوری تأثیرگذار در منطقه بوده و توانست در مقابل رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه ایستادگی کند که در آن زمان لبنان درخشندگی پیدا کرد و نشان داد که قدرت مبارزه دارد.

وی ادامه داد: این امتیاز بزرگ برای مردم لبنان است که پرچم مقاومت را در دست گرفته و یک رویکرد جدید را در عالم اسلام نشان دادند از طرفی دیگر سال ها کشورهای اسلامی دچار یأس بودند اما مردم لبنان آنها را بیدار کردند که این افتخار بزرگی برای مردم این کشور است.

 بیداری ملت های مسلمان در مقابل دشمنان فخر عالم اسلام است

دکتر لاریجانی با بیان اینکه بیداری ملت های مسلمان در مقابل دشمنان فخر عالم اسلام است، گفت: جهان اسلام هم اکنون در شرایط ویژه ای قرار داشته و خطرها و در عین حال ظرفیت هایی را در پیش رو دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بعد از جنگ جهانی و تقسیم کشورهای اسلامی میان قدرت های بزرگ عملا مشکلاتی به وجود آمد چراکه دولت ها دست نشانده قدرت های بزرگ بوده و رابطه ملت ها و دولت ها با این اقدامات قطع شد به طور مثال ایران در دوران شاه وابسته به آمریکا بود از این رو رفتارهای مردم به یک سو و رفتارهای دولت به سوی دیگری می رفت که پس از آن و در نتیجه این رفتارها انقلاب اسلامی رخ داد.