درخواست اردن برای تشکیل ائتلاف "عربی-اسلامی" علیه تروریسم

سیاسی

پادشاه اردن با تاکید بر اینکه جنگ علیه گروه‌های تروریستی مساله‌ای عربی و اسلامی است، خواستار ایجاد ائتلاف "عربی اسلامی" علیه تروریسم شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی المصری الیوم، ملک عبدالله دوم،پادشاه اردن در سخنانی ضمن تاکید بر لزوم تلاش کشورهای عربی و اسلامی به منظور اتخاذ رویکردی جامع و استراتژیک برای مبارزه با تروریسم گفت : جنگ علیه تروریسم مساله‌ای عربی و اسلامی است وباید ائتلافی با مشارکت کشورهای عربی و اسلامی علیه تروریسم تشکیل شود.

پادشاه اردن هشدار داد: در صورتی که اقدامات افراط گرایانه و تروریستی در سوریه وعراق متوقف نشود به کشورهای عربی و اسلامی و سراسر نقاط جهان امتداد خواهد یافت.

وی افزود: جنگ علیه تروریسم و تفکر افراط گرا در کوتاه مدت جنگ نظامی، سپس امنیتی و در طولانی مدت جنگ ایدئولوژیک خواهد بود ومقابله با این خطر ملت‌های عربی و اسلامی را کمک می‌کند تا به دیگر چالش‌های پیش رو از جمله مساله فلسطین و حق آن در تشکیل کشور مستقل توجه نمایند. مبارزه با خطر تروریسم مستلزم تفکری روشن است که به اصول اسلام تکیه دارد.

ملک عبدالله دوم عنوان داشت: اردن با بهره‌مندی از توان ارتش و سرویس‌های امنیتی قدرتمند خود می‌تواند با تمامی خطرهای پیش رو مقابله کند.

در همین راستا، پادشاه اردن در جریان نشست مشترک با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات آخرین تحولات منطقه‌ای و تلاش‌های انجام شده در راستای مبارزه با خطر افراط گرایی تروریسم که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند مذاکره و گفت‌وگو کرد.

وی در این دیدار روابط مستحکم و تاریخی میان دو کشور را ستود و بر تمایل امان در تقویت روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

مقامات اردن و امارات در ادامه سخنان خود همچنین بر استمرار رایزنی‌ها و هماهنگی مشترک میان دو کشور در چارچوب اقدام عربی مشترک تاکید کردند.

وزیر خارجه امارات نیز بر تمایل این کشور در ادامه رایزنی‌ها و همکاری با اردن در خصوص مسائل مشترکی که به نفع دو کشور است تاکید کرد.وی همچنین از نقشی که اردن در عرصه‌های مختلف و با همکاری طرف‌های ذی‌ربط در جهت تقویت امنیت و ثبات منطقه ایفا می‌کنند قدردانی کرد.

انتهای پیام

کد N638532