سودان برگزاری انتخابات سراسری را 11 روز به تعویق انداخت

رئیس کمیته انتخابات سودان گفت، انتخابات سراسری این کشور که برای دوم آوریل سال 2015 میلادی تعیین شده بود با 11 روز تاخیر در 13 آوریل برگزار خواهد شد؛ اقدامی که ظاهرا برای جلوگیری از بی‌نظمی قانونی در پی یکی از متمم‌های قانون اساسی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، عمر حسن البشیر، رئیس جمهوری سودان سوم نوامبر سال جاری میلادی متمم قانون اساسی را پیشنهاد داد که براساس آن فرمانداران ایالت‌ها به جای انتخاب شدن منصوب می‌شوند.

به تعویق انداختن این انتخابات اجازه می‌دهد تا سمت‌های فرمانداری ایالت‌ها پیش از آغاز دوره جدید ثبت نام در 11 ژانویه سال 2015 میلادی از انتخابات قریب‌الوقوع حذف شوند.

مختار العاصم، رئیس کمیته انتخابات سودان بدون اشاره به این مساله قانون اساسی گفت: این به تعویق افتادن انتخابات برای دلایل بسیار مهمی رخ داده که در روزهای آتی آن‌ها را اعلام می‌کنیم.

حزب حاکم کنگره ملی سودان ماه گذشته میلادی عمر حسن البشیر را که به خاطر اتهامات نسل کشی از سوی دادگاه بین‌المللی کیفری تحت پیگرد است به عنوان نامزد حزب خود برای انتخابات ریاست جمهوری انتخاب کرد؛ مساله‌ای که باعث می‌شود حکومت 25 ساله وی تمدید شود.

این در حالی است که حزب اپوزیسیون کنگره مردمی گفت: به خاطر آنچه که آن را جو سیاسی تهدیدی می‌داند این انتخابات را تحریم خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N638273