سخنگوی سازمان انرژی اتمی: از آژانس دعوت کردیم از مریوان بازدید کند ولی پاسخی نداده

میزان نوشت:

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از ارسال نامه ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ارائه دسترسی مدیریت شده به موضوعات ادعایی درباره شهرستان مریوان خبر داد و گفت: تهیه گزارش توسط آژانس همواره مورد نقد اعضای سازمان بین المللی انرژی اتمی است.

بهروز کمالوندی در مورد گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره توانمندی های هسته ای جمهوری اسلامی ایران و صحه گذاشتن بر اجرای مفاد توافقنامه موقت ژنو از سوی کشورمان، گفت: گزارش جدید آژانس چیزی بوده که ما انتظار آن را داشتیم داشتیم و غیر از این هم نمی تواند باشد.

او گفت: جمهوری اسلامی ایران در راستای اجرای مفاد توافقنامه موقت ژنو، تعهدات مشخص و داوطلبانه ای را در چارچوب اقدام مشترک پذیرفته و انجام داده و به تمامی آن‌ها نیز پایبند بوده است.

معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی در مور تعهدات طرف مقابل در برابر ایران طبق برنامه اقدام مشترک و اینکه آن‌ها تا چه اندازه به این توافقنامه پایبند بوده اند، گفت: اگر منصف باشیم، می بینیم که طرف مقابل هم به تعهدات خود بر پایه برنامه اقدام مشترک پایبند بوده است.

او درباره دلایل تناقضاتی که به رغم تائید روند برنامه هسته ای جمهوری اسلامی بعضا در گزارش و اسناد ارائه شده از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی دیده می شود نیز تهیه گزارش در این آژانس بین المللی را مورد نقد اعضای آژانس دانست.

کمالوندی ادامه داد: تهیه گنندگان گزارش در آژانس در برخی از موارد گزارش های خود را با ابهام هایی تهیه و ارایه می کنند که این موضوع مورد نقد اعضای آژانس است. این موارد صرفا در رابطه با ایران انجام نمی گیرد و در مورد دیگر اعضای آژانس هم صدق می کند.

او یادآوری کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی موظف به بررسی تمامی گزارش های سوء فعالیت در کشورهای عضو آژانس است، اما این به معنای اصالت داشتن یک خبر برای ارایه گزارش فعالیت اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتهام زنی به آن ها نیست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اقدام آژانس در ارایه جزییات در گزارشهای این سازمان بین المللی را مورد نقد اعضاء دانست و گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید جزییات فعالیت های کشورهای عضو این سازمان بین المللی را تا قبل از اینکه از اصالت آن ها کاملا با خبر باشد در قالب گزارش ارایه کند.

او با محرمانه خواندن جزییات برخی فعالیت ها که آژانس از آنها مطلع است، این اقدام آژانس را مورد پسند اعظا ندانست و گفت: جزییات محرمانه، باید تا قبل از اینکه گزارش به شورای حکام تحویل داده نشده است، محرمانه باقی بماند که آژانس این موضوع را رعایت نمی کند.


کمالوندی درمورد ارایه اسناد جعلی در حین مذاکرات از سوی آژانس بین الملی انرژی اتمی که وزیر دفاع کشورمان نیز به این موضوع اشاره ای داشته است، گفت: ما همواره در مورد اصالت یک سری از مدارکی که توسط آژانس ارائه می شود سئوال داشته ایم و این آژانس بین المللی انرژی اتمی است که باید در این زمینه پاسخگو باشد.

او با اشاره به ادعای اخیر آژانس در مورد فعالیت های هسته ای در شهرستان مریوان این ادعا را بی اساس خواند.

معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی گفت: اتهام فعالیت هسته ای ایران در شهرستان مریوان مانند برخی دیگر از اتهامات وارده بر جمهوری اسلامی مبنی پنهانکاری در امور هسته ای فاقد اصالت است.

او همچنین از ارسال نامه توسط رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به آژانس درباره مریوان خبر داد.

کمالوندی گفت: نماینده ایران در سازمان انرژی اتمی طی نامه ای که چند هفته قبل به این سازمان ارسال کرده است از آژانس برای دسترسی های مدیریت شده به شهرستان مریوان دعوت به عمل آورده است که هنوز در این زمینه آژانس هیج پاسخی را ارسال نکرده است.

 

45231

 

کد N638142