اسد در دیدار با لاریجانی: سوریه پایمردی خود درمقابل تروریست‌ها را مدیون کمک‌های ایران می‌داند

بشار اسد,سوریه,علی لاریجانی

رییس جمهوری سوریه با بیان اینکه ایران و سوریه در مراحل مختلف در کنار هم بوده ومقابل مشکلات ایستادگی کرده اند و سوریه پایمردی خود درمقابل تروریست ها را مدیون کمک های ایران می داند، تاکید کرد: ایران و سوریه توانسته اند برنامه های دشمنان و تروریست ها را با شکست مواجه کنند.

به نقل از ایرنا، بشار الاسد در دیدار با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که ظهر یکشنبه در کاخ الروضه دمشق برگزار شد، ضمن خوش آمد گویی به هیات ایرانی، روابط ایران و سوریه را بسیار گرم و صمیمی توصیف کرد.

بشار الاسد خواستار ابلاغ سلام گرم خود به حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب و « حسن روحانی »رییس جمهوری اسلامی ایران شد و گفت که دولت و مردم سوریه از مواضع حمایتی جمهوری اسلامی ایران قدردانی می کنند.

وی تصریح کرد: دمشق برای گسترش همکاری های دوجانبه و ارتقای آن به سطح روابط راهبردی آمادگی دارد ، چرا که این مسئله را در تامین منافع مشترک دو کشور و همچنین تقویت امنیت و استقرار درمنطقه اثرگذار تلقی می کند.

رییس جمهوری سوریه گفت: روابط ایران و سوریه فراتر از روابط دوستانه است، بلکه دو کشور برادر در یک سنگر در برابر تروریسم ایستاده اند و توانستند برنامه های دشمنان را با شکست مواجه کنند.

بشار الاسد افزود: دولت و مردم سوریه پایمردی خود را در برابر تروریسم مدیون حمایت های جمهوری اسلامی ایران به ویژه مقام معظم رهبری می دانند.

رییس جمهور سوریه با تشریح تلاشهای دولت این کشور خاطرنشان کرد: اکنون تمامی دولت ها متوجه شده اند، مبارزه دولت وملت سوریه علیه تروریسم درست بوده است، تروریست هایی که قدرتهای بیگانه هم مجبور به مقابله با آنها شده اند.

رییس مجلس شورای اسلامی نیزدر این دیدار گفت: باید اقدامات دولت سوریه برای حفظ کشور و تمامیت ارضی آن و مقابله با تروریست را ستود.

لاریجانی همچنین «بشار الاسد» رییس جمهوری سوریه را رهبری شجاع و مصمم برای این کشور توصیف کرد.

وی تصریح کرد: از ابتدا تشخیص ایران این بود، حوادثی که در سوریه در جریان است یک حرکت برای گسترش تروریسم، خشونت و بی ثباتی در منطقه است؛ از این رو باید خود را در کنار مردم و دولت سوریه قرار داد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: آمادگی ایران برای همکاری همه جانبه با دولت سوریه در راستای استقرار، ثبات و امنیت در منطقه است.

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی سلام ویژه مقام معظم رهبری، رییس جمهوری، مسئولین و مردم ایران را به رییس جمهور سوریه ابلاغ و از مدیریت حکیمانه و شجاعانه دولت سوریه در حفظ کشور و تمامیت ارضی آن قدردانی کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی ایران تصریح کرد: تشخیص ایران از ابتدا این بود که حوادث سوریه حرکتی برای گسترش تروریسم ، خشونت و بی ثباتی در منطقه است.

وی افزود: اکنون پس از چهار سال از شروع بحران در سوریه، کشورهای اروپائی ، غربی و عربی به این نتیجه رسیده اند که مشکلات سوریه راه حل نظامی ندارد، بلکه باید این بحران از طریق سیاسی حل و فصل شود و البته این امر حاصل مقاومت دولت سوریه در مقابل این توطئه است.

لاریجانی از نقش حساس سوریه در محور مقاومت تقدیر کرد و گفت: دولت و ملت ایران در کنار مردم سوریه ایستاده اند و آماده توسعه همکاری همه جانبه با دولت سوریه به منظور استقرار ، ثبات و امنیت منطقه است.

رییس مجلس شورای اسلامی که در اولین مرحله از سفر منطقه ای خود، در راس هیاتی سیاسی و پارلمانی صبح یکشنبه وارد سوریه شد، در گفت وگویی کوتاه با خبرنگاران در فرودگاه بین المللی دمشق نیز تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از راه حل سیاسی که از ادامه کشتارهای تروریستی در سوریه جلوگیری کند و بر مبنای دموکراسی و رای مردم باشد ، حمایت می کند.

وی در باره طرح روسیه برای گفت وگوی سوری - سوری نیز خاطرنشان کرد: مسکو به دنبال یک گفت وگوی جدی است که هم نمایندگان دولت و هم مخالفان سیاسی در آن حضور داشته باشند که البته تهران هم در جریان این تلاش ها قرارگرفته است.

لاریجانی بلافاصله پس از ترک فرودگاه دمشق، راهی حرم مطهر حضرت زینب کبری (س) شد و در مراسم عزاداری رحلت حضرت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن(ع) که در کنار مرقد مطهر برگزار شد ، شرکت کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین مرقد مطهر حضرت رقیه (س) در دمشق را زیارت کرد.

وی در چارچوب سفر منطقه ای خود بعداز دمشق راهی بیروت پایتخت لبنان خواهد شد و در سومین مرحله این سفر به عراق خواهد رفت.

رییس مجلس را در این سفر، علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزارت امو خارجه، حسین قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه، حسین شیخ الاسلام مشاور بین الملل رییس مجلس، حجت الاسلام موسی احمدی نماینده کنگان و دیر، جواد سعدون زاده نماینده آبادان، جلیل جعفری نماینده خلخال و رحیم زارع نماینده آبادان همراهی می کنند.

 

45503

کد N637867