دستیابی چین و هند به سامانه جدید موشکی و نگاه متفاوت غرب به آن

جمهوري چين,هند,موشك

در حالی که آمریکا و غرب همه توجه خود را به برنامه هسته‌ای ایران معطوف کرده‌اند و به ادعای خود خواستار دفع خطر ایران هسته‌ای و حفظ ثبات و صلح بر جهان هستند، خطرناکترین برنامه‌های هسته‌ای جهان بدون حتی ذره‌ای توجه به آن‌ها به فعالیت خود ادامه می دهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هم اکنون دو کشور چین و هند در حال گسترش یک قطعه نظامی به نام (MIRV) برای نصب بر روی موشک‌های بالستیک خود با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای هستند.

موشک هایی که به دستگاه (MIRV) تجهیز شده‌اند قادرند هم‌زمان چند کلاهک هسته‌ای را با خود حمل کنند که هر یک از کلاهک‌های هسته‌ای قادرند هدف متفاوتی را مورد اصابت قرار دهند. استفاده از این تکنولوژی در موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای به شدت ثبات و تعادل جهان را تهدید می‌کند ، مهمترین دلیل آن نیز این است که دارا بودن چنین فناوری به دلیل آنکه باعث می‌شود درصد تخریب موشک های بالستیک در مواجهه با سیستم‌های پدافند دفاعی کاهش یابد کشورهایی که دارای کلاهک هسته‌ای هستند را به شروع حمله تشویق می‌کند.

اما نکته بسیار مهم و البته واضح استفاده از دستگاه (MIRV) در موشک های بالستیک آن است که می تواند چندین سایت هسته‌ای دشمن را به طور همزمان نابود کند.

بر این اساس تنها استفاده از تعداد اندکی از موشک های بالستیک هسته‌ای مجهز به دستگاه (MIRV) می تواند تمامی تجهیزات هسته‌ای راهبردی و دفاعی دشمن را به طور کلی نابود کند. همچنین با استفاده از این فناوری (MIRV) در موشک‌های بالستیک می توان همه کلاهک های هسته‌ای را که بر روی یک موشک بالستیک قرار دارند همراه با موشک برای برخورد به یک هدف پرتاب کرد که در این صورت میزان تخریب به شدت افزایش خواهد یافت. به عبارت دیگر استفاده از تکنولوژی (MIRV) موشک های بالستیک هسته‌ای را قادر می سازد تا تنها با یک حمله غافلگیرانه بخش اعظمی از توپخانه هسته‌ای دشمن را نابود کنند.

بر این اساس کشورهای دیگر باید برای محافظت از توپخانه هسته‌ای خود در برابر حملات غافلگیرانه موشک (MIRV) دست به ابتکار روش‌های جدیدی بزنند که شامل گسترش توپخانه هسته‌ای و یا حتی ساختن چندین توپخانه هسته‌ای به صورت پراکنده است تا خطر حملات غافلگیرانه کاهش یابد.

برای مثال نخستین بار که آمریکا موشک‌های مجهز به فناوری(MIRV) را ابداع کرد شوروی دارای 10 هزار کلاهک هسته‌ای بود اگرچه روسیه در پاسخ به ساخت موشک های (MIRV) آمریکا تا یک دهه بعد تعداد کلاهک های هسته‌ای خود را به بیش از 25 هزار رساند و البته موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خود را به سامانه (MIRV) تجهیز کرد.

در مورد هند و چین استفاده از سامانه (MIRV) می تواند به گسترش توپخانه و تجهیزات هسته‌ای آن ها منجر شود به این دلیل که با استفاده از این سامانه می توان چندین کلاهک هسته‌ای بر روی یک موشک بالستیک قاره پیما قرار داد.

در حال حاضر به استثناء آمریکا و روسیه،‌بیشتر کشورهایی که کلاهک های هسته‌ای در اختیار دارند تنها وابسته به یک توپخانه هسته‌ای کوچک برای رسیدن به هدف های راهبردی و دفاعی خود هستند، این نکته در مورد چین و هند نیز کاملا صادق است،اگرچه دستیابی این دو کشور به سامانه (MIRV) دو طرف را به گسترش توپخانه و تجهیزات هسته‌ای خود تشویق می‌کند اما نکته مهمی که باید به آن توجه کرد نتایج و تاثیرات دستیابی هند و چین به سامانه (MIRV) است . دستیابی هند به این فناوری به طور مشخص امنیت نیروها و تجهیزات هسته‌ای پاکستان را تهدید خواهد کرد.

همچنین یکی دیگر از تاثیرات آن ، حرکت پاکستان به سمت پراکنده کردن توپخانه ها و انبارهای هسته‌ای خود برای در امان ماندن از خطر حملات غافلگیرانه موشک های MIRV هند است که در این صورت احتمال دستیابی گروه های تروریستی که به صورت گسترده در پاکستان حضور دارند به ذخایر اورانیوم غنی شده و تجهیزات هسته‌ای ارتش پاکستان به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

همچنین در بلندمدت نیز اسلام آباد برای بالا بردن امنیت توپخانه‌های هسته‌ای خود مجبور به گسترش آن ها و حتی حرکت به سمت ساخت سامانه های (MIRV) و نصب آن بر روی موشک های بالستیک خود با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خواهد بود.

مساله دیگری که بسیار حائز اهمیت است، دستیابی چین به این سامانه باعث بروز احساس خطر در نزد رهبران روسیه خواهد شد، اگرچه هم اکنون روسیه چندین برابر بیشتر از چین کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد، اما مسکو می‌داند که با دستیابی پکن به سامانه های (MIRV) طبیعی است که این کشور به سمت گسترش توپخانه و افزایش تعداد کلاهک های خود پیش رود،‌ بر این اساس روسیه نیز برای اینکه ارجحیت هسته‌ای خود نسبت به چین را در منطقه حفظ کند مجبور به گسترش تعداد توپخانه هسته‌ای خود است.

ضمن اینکه این مساله باعث افزایش فشارهای داخلی از سوی حزب جمهوری خواه و جنگ طلب آمریکا به رئیس جمهور آن خواهد شد که ساخت کلاهک های هسته‌ای در روسیه را با ساخت کلاهک های هسته‌ای بیشتر پاسخ دهد.

بر این اساس نکته‌ای که آمریکا و غرب که خود را مدعیان حقوق بشر و اجرای معاهده منع گسترش سلاح های کشتار جمعی (NPT) می دانند باید به آن توجه داشته باشند آن است که افزایش یا کاهش فعالیت های کشورها در تولید ساخت سلاح های هسته‌ای به صورت مستقیم بر فعالیت کشورهای هسته‌ای دیگر تاثیر خواهد گذاشت.

به طور قطع دستیابی چین و هند به سامانه (MIRV) امنیت جهان را مور تهدید قرار می‌دهد این در حالی است که ایران ظرف چندین سال گذشته همواره درهای تاسیسات هسته‌ای خود را بر روی بازرسان هسته‌ای آژانس بازگذاشته است و یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها در گزارش های خود در مورد ایران اظهار کرده است که ایران از زمان توافق کوتاه مدت ژنو یا همان برنامه همکاری مشترک که در آذرماه سال گذشته میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 حاصل شد به همه تعهدات خود پایبند بوده و همکاری مناسبی را با بازرسان آژانس انجام داده است، اما مورد اتهام غرب به ادعای فعالیت‌های غیرصلح آمیز قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N637559