آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

باید اعتماد مردم را برای کارهای خیر جلب کرد

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: افراد بسیاری در جامعه به دنبال کار خیر هستند، ولی نمی‌دانند چطور باید کار خیر انجام دهند، بنابراین باید با جلب اعتماد مردم، کارهای خیر را اولویت‌بندی کرد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: افراد بسیاری در جامعه به دنبال کار خیر هستند، ولی نمی‌دانند چطور باید کار خیر انجام دهند، بنابراین باید با جلب اعتماد مردم، کارهای خیر را اولویت‌بندی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار رئیس سازمان بهزیستی کشور با تسلیت رحلت پیامبر(ص)، امام حسن(ع) و امام رضا(ع) اظهار کرد: سازمان بهزیستی وظایف حساسی دارد و با انجام وظایف خود مشکلات مهمی را حل می‌کند.

وی با بیان اینکه پیامبر (ص) می‌فرمایند "بهترین مردم کسی است که بیشترین سود را به دیگران برساند" گفت: امام علی(ع) نیز در حدیثی فرمودند "ملتی که حق ضعیفان را از افراد قوی نگیرد، هرگز روی پاکی و سلامت را نخواهد دید".

این مرجع تقلید عنوان کرد: تمام جوامع دارای افراد ضعیف و آسیب‌پذیر مانند کودکان بی‌سرپرست، ایتام، معلولان و ... هستند که باید از آن‌ها حمایت شود.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین سرمایه هر کشور نیروی انسانی است و منابع زیرزمینی و اقتصادی همه در درجات بعدی قرار دارد، تصریح کرد: در جنگ جهانی دوم کشورهای ژاپن و آلمان بیشترین آسیب را دیدند، ولی با اتکا به نیروی انسانی مستعد و لایق توانسته‌اند امروز جزو کشورهای پیشرفته جهان باشند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی آسیب دیدن حتی یک نفر را نیز ضایعه‌ای مهم برای کشور برشمرد و گفت: اگر این‌گونه اشخاص را مورد حمایت قرار ندهیم و آن‌ها ببینند جامعه نسبت به آن‌ها بی‌خیال است ممکن است به فکر انتقام بیافتند و به عناصر خطرناکی تبدیل شوند و اینجاست که کار بهزیستی در حمایت از این افراد اهمیت پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین وظایف سازمان بهزیستی پیشگیری از طلاق است، گفت: طلاق موجب آسیب رسیدن به مرد، زن، فرزندان و فامیل می‌شود، بنابراین اگر از طلاق جلوگیری کنیم به تقویت نیروی انسانی جامعه کمک می‌کنیم.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم فعالیت‌های سازمان بهزیستی در جامعه را بسیار موثر دانست و افزود: در بسیار از کارها تا کسی پیش‌قدم نشود مردم نیز وارد نمی‌شوند، ولی اگر کسی این کار را انجام دهد مردم نیز کمک خواهند کرد که نشان می دهد وجود سازمان بهزیستی امری ضروری برای جامعه است.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، وی بیان کرد: افراد بسیاری در جامعه وجود دارند که به دنبال کار خیر هستند، ولی نمی‌دانند چطور باید کار خیر انجام دهند بنابراین مهم است نهادی مانند بهزیستی باشد که با جلب اعتماد مردم کارهای خیر را اولویت‌بندی کرده و به اطلاع مردم برساند.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: در شرایط کنونی بودجه‌ دولتی نمی‌تواند همه مشکلات را حل کند و به همین دلیل باید خیرین را به سمت کارهای نیکو سوق داد.

وی افزود: سازمان بهزیستی با رسانه‌ای کردن فعالیت‌های خود می‌تواند خیرین را برای ورود به این‌ کارهای خیر تشویق کند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه نباید تنها به دنبال کمیت برویم و کیفیت را رها کنیم، گفت: اگر کمیت همراه با کیفیت باشد خوب است، ولی اگر امکان این امر وجود ندارد باید کمیت را فدای کیفیت کرد که در وظایف سازمان بهزیستی نیز این امر باید مراعات شود.

وی با اشاره به اینکه جامعه ما نیاز به افزایش جمعیت دارد، بیان کرد: مدتی شعارهای گمراه کننده‌ای آمد و ما هم باور کردیم و در هر جا سر دادیم و به تدریج شعارهای کم بودن جمعیت تبدیل به یک فرهنگ شد و امروز که می‌خواهیم این فرهنگ را تغییر دهیم گرفتار مشکلات فراوانی هستیم؛ سازمان بهزیستی می‌تواند افراد آسیب‌پذیر را تقویت کرده و به جامعه تحویل دهد که این امر خود، گامی در راستای افزایش جمعیت محسوب می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی به مشکلات خانواده‌های دارای فرزندان چند قلو، اشاره کرد و گفت: باید از این خانواده‌ها حمایت شود و با رسانه‌ای کردن این حمایت‌ها به مردم نشان داد که دولت تمهیدات لازم را برای حمایت از این خانواده‌ها اندیشیده است و از این طریق مردم را تشویق به فرزند آوری و ازدیاد جمعیت کرد.

انتهای پیام

کد N637527