یدار سیسی با فرستادگان ریاض و دوحه / دیدار قریب‌الوقوع سیسی و امیر قطر در ریاض

عربستان,قطر,مصر

در پی ابتکار عمل پادشاه عربستان برای پایان دادن به اختلافات دوحه و قاهره، دیداری میان رئیس جمهوری مصر با فرستادگان ویژه پادشاه عربستان و امیر قطر صورت گرفت و در همی حال منابع از دیدار قریب‌الوقوع میان رئیس جمهوری مصر با امیر قطر در ریاض خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط در پی طرح عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان برای تقویت روابط مصر و قطر، و از بین بردن هر عاملی که باعث دودستگی و اختلافلات میان این دو کشور شده است،‌ عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، فرستاده ویژه تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر و خالد بن عبدالعزیز التویجری، فرستاده ویژه عبدالله بن عبدالعزیز،‌ پادشاه عربستان و رئیس دفتر پادشاهی این کشور دیدار کرد.

دفتر پادشاهی عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دیدار برای اجرای درخواست ریاض جهت آشتی میان دو طرف صورت گرفت.

مانعی بر سر طرح آشتی میان قطر و مصر وجود ندارد

همزمان خالد التویجری نیز در مصاحبه‌ای با شبکه العربیه عنوان داشت: اقداماتی که از سوی قطر و مصر صورت گرفت،‌ بنا به سفارشات عبدالله بن عبدالعزیز، انجام شد.

وی افزود: این طرح یکشنبه ایجاد نشده است بلکه نتیجه دیدارهای متعدد میان مسئولان دو کشور دوست و برادر مصر و قطر صورت گرفت و دو کشور کاملا واکنش مثبت به این طرح نشان دادند.

التویجری گفت: مانعی بر سر موفقیت آمیز بودن این طرح وجود ندارد و این دیدارها صرفا برای رود در بایستی نبود بلکه اقدامی سنجیده شده است.

استقبال‌ها از طرح پادشاه عربستان

در همین حال، عربستان سعودی از تقویت و تحکیم روابط قاهره و دوحه استقبال کرده و به تمایل خود برای گشودن صفحه‌ای جدید در روابط این دو کشور تاکید کرد.

قطر نیز از این طرح پادشاه عربستان برای تقویت روابط خود با مصر استقبال و اعلام کرد که کاملا در کنار مصر می‌ایستد و از امنیت این کشور دفاع می‌کند.

دفتر امیر قطر در بیانیه‌ای اعلام کرد که خواهان حفظ نقش پیشرو مصر در جهان عرب و اسلام است و می‌خواهد روابط مستحکمی میان دو طرف برقرار شود. همزمان ریاست جمهوری مصر از تلاش‌های صادقانه پادشاه عربستان قدردانی و اعلام کرد که قاهره خواهان آغاز مرحله‌ای جدید است.

دیدار قریب الوقوع میان عبدالفتاح سیسی و تمیم بن حمد آل ثانی

در همین حال منابع در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط اعلام کردند که دیدار قریب الوقوعی میان عبدالفتاح سیسی با تمیم بن حمد آل ثانی در ریاض و با نظارت پادشاه عربستان برگزار می‌شود تا اختلافات میان قاهره و دوحه پایان یابد.

منابع تصریح کردند که در این دیدار مسائل حل نشده میان دو کشور از جمله موضع قطر نسبت به رخدادهای 30 ژوئن در مصر (عزل محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر) و حمایت از اخوان المسلمین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N637442