یخ روابط مصر و قطر شکست/ دیدار قریب الوقوع السیسی با امیر قطر

سیاسی

شب گذشته در پی میانجگیری پادشاه عربستان در راستای بهبود روابط قاهره و دوحه، رئیس جمهور مصر با فرستاده ویژه امیر قطر دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، دفتر ریاست جمهوری مصر با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "عبدالفتاح السیسی" رئیس جمهور مصر با "محمد بن عبدالرحمن" فرستاده ویژه امیر قطر و "خالد بن عبدالعزیز التویجری" رئیس دیوان پادشاهی سعودی و "عبدالله بن عبدالعزیز" منشی ویژه پادشاه عربستان در قاهره دیدار کرد.

بنابر اعلام دفتر ریاست جمهوری مصر این دیدار در راستای پیشنهاد مطرح شده از سوی ملک عبدالله در نشست ریاض برگزار شده و تاکید بر اجرایی کردن این تصمیمات در راستای اهتمام و پایبندی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به پشتیبانی از مصر و کمک به امنیت و ثبات این کشور بوده است.

دفتر ریاست جمهوری مصر همچنین ابراز امیدواری کرده است که با گشودن صفحه ای جدید در روابط با قطر، اختلافات گذشته میان دو کشور برطرف شده و امیدها در راستای یکپارچگی و وحدت کشورهای عربی محقق شود.

دیوان پادشاهی سعودی نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ریاض بر لزوم وحدت میان دو کشور دوست و بردار قطر و مصر و تقویت سطح روابط آنها در همه سطوح تاکید دارد.

روزنامه سعودی الشرق الاوسط امروز به نقل از منابع دیپلماتیک از دیدار قریب الوقوع میان عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و "تمیم بن حمد آل ثانی" امیر قطر در ریاض با وساطت ملک عبدالله حبر داد. بنابراین گزارش، دستور کار اصلی این دیدار برطرف کردن نهایی اختلافات قطر و مصر است.

از سوی دیگر، "صباح الاحمد جابر الصباح" امیر کویت نیز با صدور بیانیه ای از تلاشهای ملک عبدالله در راستای بهبود روابط قطر و مصر تمجید کرد.