یک نماینده پیشین مجلس :

عزم مبارزه با مفاسد اقتصادی باید واقعی باشد و نه سوری و شعاری

مبارزه با فساد

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: تا زمانی که تیغ عدالت استثناپذیر باشد، نمی‌توان گفت مبارزه با مفاسد اقتصادی اتفاق افتاده است.

فاطمه آجرلو در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که برخورد با مفاسد اقتصادی مطالبه مقام معظم رهبری است، اظهار کرد: برای مبارزه با فساد اقتصادی نیازمند اراده و عزم ملی به دور از نگاه جناحی و بازی سیاسی هستیم تا به صورت ریشه‌ای با فساد برخورد شود.

وی با تاکید بر این‌که درمبارزه با مفاسد اقتصادی باید سراغ ریشه‌ها رویم، افزود: گاهی در مسیر مبارزه با مفاسد اقتصادی گفته می‌شود در رابطه با موضوعی سخنی به میان نیاید؛ چرا که به نظام آسیب وارد می‌شود، در حالی که در مبارزه با مفاسد هر کس از جایگاه و پست و مقام خود سوء استفاده کند و خارج از چارچوب قانون به بیت‌المال دست اندازی کند، باید با او برخورد شود.

وی خاطر نشان کرد:‌ در مبارزه با مفاسد اقتصادی و حوزه زمین خواری باید بررسی کنیم چه کسانی از اختیارات خود در زمان پست و مقام سوء استفاده کردند و چه کسانی از تسهیلات بهره گرفته و به بیت‌المال برنگرداندند.

آجرلو با اشاره به این‌که شاهدیم افرادی که در حوزه مبارزه با فساد اقتصادی وارد شده‌اند، آسیب‌های جدی دیده‌اند تصریح کرد: در مسیر جنگیدن با مفاسد اقتصادی وقتی سر نخ‌ها را دنبال می‌کنیم، می‌بینیم که سر از جایی در می‌آوریم که افراد خود را بند به نظام کرده‌اند در حالی که دامن نظام باید مبری از هر گونه فساد باشد.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که مقام معظم رهبری بارها دستور داده‌اند در مبارزه با فساد اقتصادی هیچ ملاحظه‌ای نداشته باشیم اظهار کرد: در عمل شاهدیم آقازاده‌هایی هستند که سایه امن دارند و کسی سراغشان نمی‌رود. در حالی که برای مبارزه با فساد باید عزم واقعی داشته باشیم و نه سوری و شعاری .

آجرلو با اشاره به این که در جامعه ما تب مبارزه با فساد اقتصادی گاهی بالا می رود و زمانی بعد فراموش می‌شود، افزود: در دوره‌هایی همه از مبارزه با فساد اقتصادی حرف می‌زنند و سمینار برگزار می‌کنند و شعار می‌دهند که در نهایت به چند جزوه تبدیل می‌شود که در نهایت به کتابخانه می‌رود، اما خواست رهبری این نیست چرا که می‌توان چراغ خاموش و در سکوت و تشکیل تیم‌های سالم و غیر قابل خرید سراغ ریشه‌های فساد رفت.

وی به تاثیر مفاسد اقتصادی و ایجاد ناامیدی در نسل جوان وسرمایه گذار در کشور اشاره کرد و گفت:‌ سرمایه گذاران فکر می‌کنند اگر نتوانند وارد باند ها شوند و جایگاهی به دست آورند نمی‌توانند در زمینه‌ی اقتصادی شرایط را برای رشد خود فراهم کنند و این موضوع بزرگترین آفت برای نظام است.

آجرلو با بیان این که ثمره برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی این است که هیچ کس سایه امن برای فساد خود احساس نکند گفت: باید همه بدانند پست و مقام در جمهوری اسلامی جایگاهی برای خدمت و نوکری مردم است.

وی به نقش دستگاه‌های نظارتی در برخورد واقعی با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: نقش دستگاه‌های نظارتی برای بالا بردن ضریب ایمنی سلامت است. نه این که سکوت کنند و ببینند دستگاهی در فساد غوطه ور می‌شود و بعد برای مچ گیری به سراغش روند که این هدف از تشکیل دستگاه‌های نظارتی نیست.

وی تاکید کرد: اشتباه مصطلح در دستگاه‌های نظارتی این است که سراغ مچ‌گیری رفته‌اند در حالی که برای جلوگیری از ابتلا به فساد باید اقدام کنند.

آجرلو در ادامه به ضروت کالبد شکافی دستگاه‌های نظارتی در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: امروز شاهدیم دستگاه‌های نظارتی آنقدر عریض و طوی و پیچیده شده اند که برای تامین خود دچار مشکل می‌شوند پس نیاز به اصلاح جدی و همه جانبه وجود دارد.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: قوانین لازم برای مبارزه با فساد وجود دارد، اما ساز و کار لازم برای حسن اجرای قوانین را نداریم.

انتهای پیام

کد N637255