با تاکید بر تقویت قدرت بازدارندگی هسته‌ای خود؛

کره شمالی به آمریکا پیشنهاد تحقیقات مشترک در باره سونی پیکچرز را داد

پیونگ یانگ امروز (شنبه) ضمن متعهد شدن نسبت به تقویت انرژی اتمی خود برای مقابله با سیاست خصمانه واشنگتن گفت: کاملا مشخص است که آمریکا قصد دارد به بهانه نقض حقوق بشر به کره‌شمالی حمله کند. یک سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی نیز به آمریکا پیشنهاد داده است تا تحقیقات مشترکی را درباره هک سونی پیکچرز انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کشورهای عضو سازمان ملل روز پنجشنبه از شورای امنیت خواستند تا به مساله ارجاع پرونده کره‌شمالی به دادگاه بین‌المللی کیفری به خاطر جنایت علیه بشریت رسیدگی کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کره‌شمالی گفت: در حال حاضر سیاست خصمانه آمریکا با هدف حمله به کشور ما به بهانه نقض حقوق بشر کاملا آشکار و مشخص شده و ایده خلع تسلیحات اتمی شبه‌جزیره کره نیز از اعتبار ساقط است.

وی در بیانیه‌ای افزود: تلاش ما برای تقویت قدرت دفاعی از جمله انرژی اتمی به شیوه‌های مختلف تشدید خواهد شد.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل در فوریه سال‌جاری میلادی گزارشی را منتشر کرد مبنی بر نقض گسترده حقوق بشر در کره‌شمالی از جمله کمپ‌های کار اجباری، شکنجه نظام‌مند، گرسنگی و کشتارهایی که تنها با اقدامات خشونت‌آمیز دوران نازی‌ها قابل قیاس است.

بعید به نظرمی‌رسد که پرونده کره شمالی به دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه ارجاع شود چراکه چین احتمالا از حق وتو خود برای ممانعت از این کار استفاده خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه خود به این موضوع که اداره تحقیقات فدرال آمریکا کشف کرده کره‌شمالی پشت حمله سایبری به شبکه سونی‌پیکچر دست داشته و همچنین تعهد باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای واکنش به این مساله اشاره‌ای نکرد.

مقام‌های آمریکایی کره شمالی را به دست داشتن در هک سونی پیکچرز و دسترسی به هزاران ایمیل و پرونده بازرگانی محرمانه متهم کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی گفت که اگر آمریکا پیشنهاد تحقیقات مشترک را رد کند با پیامدهای دشواری روبرو خواهد شد. پیونگ یانگ می‌داند چگونه بی‌گناهی خود را در این رابطه ثابت کند.

انتهای پیام

کد N636772