ده‌ها مصدوم و بازداشتی در تظاهرات ضد "کودتا" در مصر

به دنبال حمله نیروهای امنیتی مصر با گاز اشک‌آور به تظاهرکنندگان این کشور ده‌ها تن مصدوم شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، در جریان تلاش نیروهای امنیتی مصر برای متفرق کردن تظاهرکنندگان مصری در استان‌های مختلف این کشور از جمله قاهره و اسکندریه در اعتراض به «کودتای نظامی»، ده‌ها تن مصدوم و بازداشت شدند.

قاهره روز جمعه شاهد برگزاری تظاهرات گسترده‌ای در مناطق عین شمس و المطریه و حلوان بود همچنین ساکنان مناطق امبابه و شبنرا واقع در منطقه قاهره بزرگ در اعتراض به نبود خدمات و امنیت در کشور تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان مخالفت خود را با حاکمیت عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور این کشور و نبود آزادی در مصر اعلام کرده و خواهان عدم مداخله ارتش در سیاست و بازگرداندن "مشروعیت" به مصر شدند. آنها همچنین خواهان عدم محاکمه غیرنظامیان در دادگاه‌های نظامی شند. بعد از آنکه نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در استان جیزه واقع در جنوب قاهره از گاز اشک‌آور استفاه کردند ده‌ها تن از معترضان مصدوم شدند.

تظاهرکنندگان در این منطقه خواهان آزادسازی بازداشت‌شدگان و پایان روند شکنجه آنها درون زندان‌ها و همچنین محاکمه عوامل کشتار تظاهرکنندگان از زمان "وقوع کودتا" در این کشور شدند.

هم‌چنین نیروهای امنیتی برای دستگیری افراد تحت تعقیب به روستای المیمون واقع در جنوب قاهره یورش بردند و در جریان آن ده‌ها تن مجروح شدند.

در استان‌های شمالی مصر مانند منوفیه و غربیه و دقهلیه نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد که در جریان آن تظاهرکنندگان تحت عنوان "همه با هم مصر را نجات می‌دهیم" محاکمه غیرنظامیان در دادگا‌ه‌های نظامی را محکوم کردند.

نیروهای امنیتی مصر همچنین اعلام کردند که 102 تن از شهروندان این کشور را به اتهام ارتباط با تشکیلات اخوان‌المسلمین بازداشت کردند.

هانی عبداللطیف، سخنگوی وزارت کشور مصر اعلام کرد که این افراد طی 10 روز گذشته دستگیر شده‌اند.

انتهای پیام

کد N636366