تونس آماده برای رقابت داغ السبسی و المرزوقی

یک روز مانده به آغاز دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری تونس، این کشور وارد سکوت انتخاباتی شده و دو نامزد ریاست‌جمهوری این کشور خود را برای رقابتی تنگاتنگ آمده می‌کنند.

یک روز مانده به آغاز دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری تونس، این کشور وارد سکوت انتخاباتی شده و دو نامزد ریاست‌جمهوری این کشور خود را برای رقابتی تنگاتنگ آمده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری تونس قرار است صبح روز یکشنبه در سراسر این کشور آغاز شود و باجی قائد السبسی، دیپلمات کهنه‌کار و لیبرال تونسی با محمد منصف المرزوقی، رئیس ‌جمهور پیشین و از چهره‌های میانه‌رو این کشور برای ورود به کاخ قرطاج با هم به رقابت می‌پردازند.

در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری تونس دو نامزد با اختلاف کمی به دور دوم راه یافته‌اند و پیش‌بینی می‌شود که رقابت تنگاتنگی میان آنها شکل بگیرد.

حزب ندای تونس به رهبری السبسی در انتخابات پارلمانی تونس توانست 86 کرسی از 217 کرسی پارلمان را به خود اختصاص دهد و با این آمار توانست جایگاه خود را در میان تونسی‌ها مستحکم‌تر کند.

در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری تونس السبسی با کسب 39.46 درصد آرا توانست رتبه اول را به خود اختصاص دهد و پس از وی المرزوقی با 33.43 درصد آرا قرار گرفت. پیش‌بینی می‌شود با حمایت احتمالی جریان‌های اسلامگرا از المرزوقی، رقابت میان این دو بسیار فشرده باشد.

جنبش اسلامگرای النهضه که از سال 2011 تا 2014 حاکمیت تونس را در دست داشت، از آنجایی که نتوانست در انتخابات پارلمانی موفقیت چندانی به دست آورد و در مقابل ندای تونس شکست خورد به طور مستقل نامزدی را برای ریاست‌جمهوری معرفی نکرد و پیش‌بینی می‌شود از المرزوقی حمایت کند.

جدایی از این که چه کسی روز یکشنبه در رقابت‌های انتخاباتی تونس پیروز بیرون خواهد آمد، باید پیروزی اصلی را از آن ملت تونس دانست که از میان کشورهای بهار عربی تنها کشوری بود که بدون خون‌ریزی و خشونت توانست راه دموکراسی و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز را پیدا کند.

انتهای پیام

کد N636278