/گزارش-ایسنا/

لبنان سال 2014 را با بحران به پایان می‌برد

لبنان

لبنان حدود هفت ماه را بدون رییس جمهور سپری می‌کند. اعضای پارلمان لبنان هم بدون انتخاباتی جدید، با تصویب لایحه‌ای در پارلمان دوران قانونی را برای خود تمدید کرده‌اند؛ از همین رو در برخی رسانه‌های لبنانی که با موضوع تمدید مخالف بوده‌اند از نمایندگان کنونی به عنوان "نمایندگان خود تمدید کرده" نام می‌برند.

بحران انتخاب رییس جمهور جدید و انتخابات پارلمانی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در لبنان، موضوع تعیین قانون انتخابات پارلمانی این کشور در اتاق‌های پارلمان بین نمانیدگان از جناح‌های سیاسی 8 و 14 مارس این دست و آن دست می‌شود اما این روند نیز تاکنون هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته است و به احتمال بسیار زیاد در سایه اختلافات موجود بر سر انتخاب رییس جمهور جدید همچنان لاینحل باقی می‌ماند. در واقع لبنانی‌ها این روزها در سالن انتظار تحولات سیاسی منطقه‌ای هستند تا زنگ باز شدن درب حل بحران انتخاب رییس جمهور و انتخابات پارلمانی به صدا درآید.

نبیه بری، رییس پارلمان که گفت‌وگوهای قانون انتخابات پارلمانی را هدایت می‌کند، معتقد است این گفت‌وگوها تا انتخاب رییس جمهور جدید راه به جایی نخواهد بود. جدال اصلی درخصوص قانون انتخاباتی در حقیقت ما بین جناح‌های مسیحی و به شکل خاص حزب نیروهای لبنانی به ریاست سمیر جعجع و جریان ملی آزاد لبنان به ریاست میشل عون جریان است. میشل عون دارای بزرگترین فراکسیون مسیحی پارلمانی است و به همین دلیل خود را برای ریاست جمهوری آینده لبنان از دیگر جناح‌های مسیحی برتر می‌داند و معتقد است با هر قانون انتخاباتی این حزب اوست که بار دیگر اکثریت آرای مسیحیان لبنان به دست می‌آورد. حزب نیروهای لبنانی (قوات لبنانیه) اخیرا از کمیته بررسی قانون انتخاباتی جدید پارلمان خارج شده است؛ امری که از نگاه جریان ملی آزاد لبنان گامی دیگر برای بر هم زدن و اخلال در معادلات واقعی لبنان قلمداد شده است.

خروج حزب نیروهای لبنانی از کمیته بررسی قانون انتخابات پارلمان باعث ناراحتی نبیه بری نیز شده است و همه می‌دانند که این اقدام نیروهای لبنانی نمی‌تواند بدون هماهنگی با حزب المستقبل صورت گرفته باشد، این کار نوعی کارشکنی در حل بحران پارلمانی این کشور محسوب می‌شود. روند این تحولات نشان می‌دهد که بین نیروهای لبنانی و حزب المستقبل نوعی تقسیم وظایف وجود دارد تا همچنان دو پرونده انتخاب رییس جمهور و قانون جدید انتخاباتی همچنان بدون نتیجه طی شود مگر آن که مصالح کامل 14 مارس تامین شود. محمد حجار، نماینده پارلمان از حزب المستقبل نیز هم زمان با خروج نیروهای لبنانی از این کمیته اعلام کرد که تا زمانی رییس جمهور جدید انتخاب نشود هیچ قانون انتخاباتی جدید را تصویب نمی‌کنند. موضع فراکسیون وابسته به ولید جنبلاط نیز در این گفتگوها همین است. آنها معتقدند تا زمانی که رییس جمهور جدید انتخاب نشود جایی برای بحث و بررسی موضوع قانون انتخاباتی جدید وجود ندارد.

گفت‌وگوی حزب‌الله و حزب المستقبل

از سویی دیگر فضای سیاسی لبنان منتظر آغاز گفتگوی حزب المستقبل با حزب‌الله لبنان است.این گفت‌وگو زیر سایه تلاش‌های نبیه بری، رییس پارلمان استارت خورده است. همه منتظرند تا با آغاز این گفتگوها فضای متشنج سیاسی بین طرف‌های شیعی و سنی کاهش یافته و از شدت تاثیر تلاش‌های گروه‌های تکفیری در این کشور کاسته شود.

حزبی که تا پیش از روشن شدن ماهیت اصلی تحولات سوریه و ظهور داعش و النصره از ضرورت عقب نشینی حزب‌الله از سوریه و خلع سلاح آن سخن می‌گفت و تا تحقق این امر از هرگونه گفت‌وگویی با حزب‌الله روی بر می‌گرداند اکنون با ضربه عصایی جادویی به سوی گفت‌وگو با حزب‌الله روی آورده است. با آن که هنوز جدول گفت‌وگوها تعیین نشده است اما نبیه بری به برگزاری این گفت‌وگوها بسیار امیدوار است تا از شدت فضای مسموم فتنه مذهبی شیعی سنی در لبنان کاسته شود.

روزنامه اللواء لبنان درخصوص موضوع گفت‌وگوهای بین حزب‌الله و حزب المستقبل پنج مورد را به عنوان دستور کار گفت‌وگوها اعلام کرده است، گفت‌وگوهایی که احتمالا تا پیش از پایان سال مسیحی جاری (یا ابتدای سال 2015) آغاز خواهد شد. کاهش فضای متشنج طایفی سنی - شیعی، مبارزه با تروریسم، انتخابات ریاست جمهوری، حمایت از دولت کنونی لبنان به منظور عدم اختلال در عملکرد‌های قانونی دولت و ضرورت فعالیت قانونی و عادی پارلمان پنج موردی است که در گفت‌وگوهای بین دو طرف از سوی این روزنامه منتشر شده است. با این وجود روشن است که موضوعاتی مثل خروج حزب‌الله از سوریه و یا خلع سلاح مقاومت اسلامی در لبنان هیچ جایی در گفت‌وگوهای دو طرف ندارد زیرا با فرض قرار گرفتن این نوع موضوعات در دستور کار باید گفت مذاکرات دو طرف از همان آغاز شکست خورده است. دو طرف در حالی دور یک میز می‌نشینند که حزب‌الله همچنان از میشل عون برای ریاست جمهور آینده لبنان حمایت می‌کند در حالی که کاندیدای المستقبل سمیر جعجع است. روشن است که هرگونه گفت‌وگویی بین المستقبل و حزب‌الله هیچگونه سوءتفاهمی بین حزب‌الله و میشل عون ایجاد نمی‌کند چه آن که عون یقین دارد حزب‌الله بر پیمانی که در سال 2006 بین دو طرف به امضاء رسید همچنان و با قدرت پایبند است و هیچ‌گونه خللی بر ائتلاف آن دو در 8 مارس ایجاد نمی‌کند.

گفت‌وگوی میشل عون و سمیر جعجع

در آن سوی دیگر در بین جامعه مسیحی نیز سخن از برگزاری گفت‌وگوها بین سمیر جعجع و میشل عون است تا راهکاری برای کاندیدای مشترک مسیحی برای ریاست جمهوری لبنان پیدا شود. کلیسای مارونی لبنان به شدت پیگیر این گفتگوها می‌باشد و امیدوار است پس از تعطیلات سال نو آغاز شود. اکنون سوال اساسی این است سمیر جعجع که اخیرا دیداری از سعودی داشته و با مقامات عالی رتبه از جمله رییس تشکیلات امنیتی سعودی دیداری مفصل داشته چرا گفت‌وگو با میشل عون را پس از این دیدار انجام می‌دهد در حالی که سعودی یکی از مخالفان سرسخت ریاست جمهوری میشل عون است. دولت فرانسه نیز در یک ماهه اخیر دیپلماسی جدیدی را در لبنان و به خصوص بین مسیحیان شروع کرده است تا بتواند توافقی برای انتخاب رییس جمهور آینده لبنان پیدا کند و بعید نیست فرانسه که همگرایی زیادی با سعودی‌ها در خاورمیانه پیدا کرده است به دنبال راهی عادی و به دور از هرگونه جنجال است تا مقدمات خروج میشل عون از ورود به عرصه ریاست جمهوری را فراهم کند.

امین جمیل همچنان در صحنه است

امین جمیل دیگر طرف مسیحی پرقدرت جامعه لبنان نیز این روزها بیکار ننشسته است. وی چند روز پیش دیداری از جنوب لبنان داشت و از سوی سازمان امل و حزب‌الله به گرمی مورد استقبال قرار گرفت. وی تلاش دارد تا معادله رییس جمهور توافقی آینده لبنان را به خود معطوف کند، از همین رو وی که روابط بسیار خوبی با سعد حریری و حزب المستقبل داشته است، از تلاش‌های حریری و سعودی برای حمایت از سمیر جعجع بسیار دلگیر است و تلاش کرد با حضور در جنوب لبنان نشان دهد که می‌تواند معادلات داخلی را به سود خود تغییر دهد و اگر طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به دنبال راه حل وسطی برای انتخاب رییس جمهور لبنان هستند کسی جز او نمی‌تواند مصداق این راه حل باشد. اکنون قدر مسلم آن است که کاندیداتوری جعجع دو مخالف بسیار سرسخت در لبنان دارد که یکی امین جمیل و دیگری میشل عون است. برخی منابع گفته‌اند که میشل عون در صورتی از حضور در انتخابات ریاست جمهوری عقب نشینی می‌کند که موضوع تصویب قانون ارتدوکسی برای انتخابات پارلمانی صد در صد قطعی شود، قانونی که اجرای آن باعث می شود حداقل 10 کرسی از فراکسیون حزب المستقبل در پارلمان کاهش پیدا کرده و قدرت پارلمانی ولید جنبلاط به شدت کاسته شود.

طرح حمله داعش و النصره به شرق لبنان

در مرزهای شرقی لبنان تحولات مهمی در حال شکل گرفتن است. نیروهای داعش در منطقه قلمون سوریه حملات گسترده‌ای علیه مواضع ارتش موسوم به آزاد سوریه آغاز کرده است. جبهه تروریستی النصره نیز در مناطق حوران در داخل خاک سوریه نیز به اقدمات مشابهی دست زده است. این دو اقدام هم زمان از نگاه کارشناسان نظامی تقسیم وظایف در لبنان بین داعش و النصره است تا پس از سیطره کامل بر این مناطق به سوی لبنان حمله‌ای سراسری آغاز و در ابتدای کار عرسال در شرق لبنان را تحت حاکمیت خویش در آورند و سپس به سوی مناطق شمالی حرکت و نخستین امارت اسلامی داعشی را در این منطقه همچون موصل عراق اجرا کنند. دیدار اخیر وزیر خارجه ترکیه از ایران و گفت‌وگو در باره تحولات سوریه و منطقه خاورمیانه بین دو طرف با حساسیت بالایی در لبنان پیگیری می‌شد به خصوص آن که پیشتر اعلام شده بود که دولت ترکیه از آمریکا خواسته بود تا جبهه النصره را از لیست سازمان‌های تروریستی خارج کند. ترکیه این درخواست را در حالی مطرح کرده است که پیشتر از آمریکا خواسته بود تا منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه (کل مناطق استانی حلب تا شمال مناطق ساحلی) و ایجاد منطقه امن حفاظت شده به عمق 20 کیلومتر و به طول 100 کیلومتر و هدفمندی سقوط دولت سوریه و بشار اسد را در دستور کار خود قرار دهند.

منابع امنیتی لبنانی از توافقی بین داعش و النصره سخن می‌گویند که بر اساس آن داعش برنامه سیطره بر القلمون در سوریه را به عهده می‌گیرد (با حمله به استحکامات ارتش سوریه و حزب‌الله و بازپس گیری مناطق) و جبهه النصره برنامه تصرف عرسال را کامل می‌کند. تحرکات نظامی سه ماهه اخیر در این مناطق با این اخبار نیز هماهنگی دارد به خصوص آن که تا پیش از ورود ارتش لبنان به عرسال بسیاری از رهبران مهم نظامی النصره در این منطقه مستقر بوده و زندگی می‌کردند.

جالب است در حالی که همه اطلاعات موجود نشان می‌دهد عرسال همچنان مرکز استقرار بسیاری از گروه‌های تروریستی سوری است و بسیاری از عملیات نظامی علیه ارتش لبنان از همین جا هدایت می‌شود اما با این حال حزب المستقبل لبنان و شخصیت‌های سنی این حزب و در راس آنها سعد حریری از ارتش لبنان خواسته‌اند که از هرگونه محاصره عرسال اجتناب کرده و یا به آن پایان دهند. ارتش لبنان پس از واقعه گروگانگیری نیروهای ارتش در عرسال و سپس انتقال آنها به مناطق تحت نفوذ داعش و النصره در داخل خاک سوریه، معابر ورودی و خروجی و برخی گذرگاه‌های اطراف عرسال ا تحت کنترل خویش در آورده و در همین راستا تا کنون موفق شده است تعداد زیادی از تروریست‌های وابسته به داعش و النصره را دستگیر کند. در حالی که چیزی به نام محاصره عرسال وجود ندارد اما حریری و حزبش از فرماندهی ارتش لبنان خواسته‌اند تا عرسال از محاصره خارج شود و پر واضح است که المستقبل خواستار بسته شدن پرونده نظامی و امنیتی عرسال نیست تا همچنان از همین نقطه حزب‌الله و ارتش سوریه تحت فشار مجموعه‌های تروریستی داعش و النصره قرار داشته باشند.

منابع نظامی و امنیتی لبنان معتقدند در سایه تقسیم وظایف بین النصره و داعش، عملیات نظامی در منطقه القصیر و عرسال شدت خواهد یافت که نتیجه طبیعی آن به خطر افتادن امنیت داخلی کشور به خصوص در مناطق شمالی و شرقی خواهد بود. ارتش لبنان اکنون به شدت نگران حملات احتمالی النصره و داعش در جریان جشن‌های سال نو میلادی در لبنان و به خصوص مناطق مسیحی‌نشین در داخل منطقه بقاع در شهر زحله می‌باشند.

موضوع افسران و سربازان به گروگان گرفته شده ارتش لبنان توسط داعش و النصره نیز همچنان بدون هر گونه پیشرفتی در جریان است. داعش در برخی از این گفت‌وگوها خواستار مبالغ مالی زیاد و آزادی حدود چهارصد تن از زندانیان وابسته به این مجموعه تروریستی از زندان های لبنان شده بود اما دولت لبنان تا کنون زیر بار این خواسته ها نرفته است.حزب المستقبل لبنان از جمله نیروهای سیاسی در دولت لبنان است که با اصل مبادله بین نیروهای ارتش با زندانیان وابسته به داعش و النصره موافق است.

انتهای پیام

کد N636206