احتمال پخش "مصاحبه" در پی انتقاد اوباما از سونی

رئیس‌جمهوری آمریکا با انتقاد از تصمیم "سونی پیکچرز" برای لغو اکران فیلم جنجالی "مصاحبه" در رابطه با رهبر کره شمالی، گفت: آمریکا هرگز در مقابل دیکتاتورها سر تعظیم فرود نمی‌آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: می‌توانیم ثابت کنیم که کره‌شمالی در پشت حمله سایبری به شرکت سونی پیکچرز بود. ما پاسخ این کار را خواهیم داد و واکنش ما در زمان و وقت مناسب صورت می‌گیرد. گمان می‌کنم که تصمیم شرکت سونی نیز برای لغو اکران به مناسبت کریسمس اشتباه بود.

وی افزود: ما نمی‌توانیم شاهد باشیم که برخی دیکتاتورها اینجا در سرزمین ما، سانسور را به ما تحمیل کنند. آمریکا زیر بار خودسانسوری نمی‌رود. کره شمالی با اقدام تلافی جویانه آمریکا مواجه خواهد شد چرا که شواهد نشان می‌دهد کره شمالی دست به این حملات زده است.

در پی انتقاد باراک اوباما از تصمیم شرکت سونی مبنی بر عدم نمایش فیلم کمدی «مصاحبه» این شرکت اعلام کرد که این فیلم جنجالی را از طریق دیگری به نمایش خواهد گذاشت.

سونی می‌گوید که عدم نمایش فیلم به خاطر خودداری اکثر سینماهای آمریکا از اکران آن بوده است و در نظر دارد که از طریق دیگری فیلم را به نمایش بگذارد. سونی در پی تهدید هکرهایی که ایمیل‌ها و داده‌های مهمی از کامپیوترهای این شرکت را هک و تهدید به حملاتی مانند حملات ۱۱ سپتامبر علیه سینماهایی کردند که فیلم را به نمایش بگذارند، اکران فیلم «مصاحبه» را لغو کرد.

در «مصاحبه» به دو خبرنگار آمریکایی (با بازی جیمز فرانکو و ست روگن) فرصت مصاحبه با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی داده می‌شود. سپس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) آن دو را مامور ترور رهبر کره شمالی می‌کند. این فیلم قرار بود در تعطیلات کریسمس امسال در سینما‌ها اکران شود.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه در آخرین نشست مطبوعاتی سال میلادی جاری در واشنگتن، عدم نمایش فیلم را اشتباه و مغایر با آزادی بیان دانست و گفت: سونی یک کمپانی تجاری است و ضربه بزرگی خورده است. تهدیدهایی علیه کارکنان این شرکت بوده و من نگرانی‌هایی را که این شرکت با آن‌ها روبرو بوده، درک می‌کنم. با وجود همه این حرف‌ها، من فکر می‌کنم آن‌ها اشتباه کردند.

اوباما افزود: تصور کنید وقتی کسی می‌تواند دیگران را به خاطر پخش یک فیلم کمدی این طور مورد آزار قرار دهد، اگر از یک فیلم مستند خوشش نیاید، یا برنامه‌های خبری باشد که از آن خوشش نیاید، آن وقت چه کارهایی ممکن است بکند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دولت کره شمالی اتهام هک و تهدید شرکت سونی را بی‌اساس می‌داند؛‌ هرچند از اقدام هکرهای مهاجم ابراز خشنودی کرده است. با این حال، اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.‌بی.‌آی) کره شمالی را مسئول حمله سایبری به سونی پیکچرز دانسته است. اف‌.بی.‌آی می‌گوید تحلیل بدافزار‌ها نشان دهنده ارتباط‌هایی با کره شمالی بوده است.

انتهای پیام

کد N636073