اوباما: تحریم‌های کوبا یک شبه لغو نمی‌شود

آمريكا,كوبا

رئیس‌جمهوری آمریکا با تاکید بر اینکه تحریم‌های کوبا فوراً برداشته نمی‌شود، گفت: از سرگیری روابط دیپلماتیک دوجانبه نمی‌تواند یک شبه رخ دهد و رفع کامل تحریم‌ها زمان‌بر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری آخر سال خود گفت: کوبا همچنان رژیمی دارد که مردمش را سرکوب می‌کند. دوست دارم که زمانی به کوبا سفر کنم اما هم‌اکنون این اقدام ممکن نیست و ما نیز نمی‌توانیم میزبان رائول کاسترو (رئیس‌جمهوری کوبا) در واشنگتن باشیم.

با این حال اوباما تاکید کرد که تغییر در سیاست‌ها باید این امکان را برای آمریکا فراهم کند تا نفوذ بیشتری بر روی هاوانا پیدا کند و اذعان کرد که 50 سال انزوا کارآمد نبوده است.

اوباما گفت: ما در آینده در موقعیتی خواهیم بود که نسبت به اقدامات کوبا همانند کشورهای دیگر واکنش نشان خواهیم داد و چنانچه گمان کنیم اقدامی اشتباه است، آن را بیان می‌کنیم. چهار دهه تحریم‌ها باید پایان یابد اما این اقدام به زودی رخ نخواهد داد. لغو تحریم‌ها باید از سوی کنگره انجام شود و تا زمان تصمیم‌گیری قانونگذاران مدتی زمان لازم داریم.

اوباما گفت که با رائول کاسترو، رئیس‌جمهوری کوبا تلفنی صحبت کرده و در ابتدای تماس تلفنی وی 15 دقیقه حرف زده و بعداً از اینکه سخنانش طول کشیده است، عذرخواهی کرده است.

وی افزود: سخنان کاسترو نیز دو برابر من طول کشید و گمان می‌کنم که این موضوع در خانواده آنها شایع است!

اوباما روز جمعه اذعان کرد که در سال 2014 بحرانهای غیرقابل پیش‌بینی بسیاری رخ داده اما آمریکا در سال 2015 "با قدرت به سمت جلو گام" برمی‌دارد.

وی همچنین به برخی از اقدامات و دستاوردهای دولتش در سال 2014 اشاره کرد و گفت: کاهش نرخ بیکاری و افزایش پوشش بیمه مردم آمریکا و نیز تلاش‌ها برای مقابله با تغییرات آب و هوا و توافق با چین برای مقابله با گرم شدن هوا، جزو مواردی است که اهمیت زیادی دارد. از همه مهمتر عملیات جنگی آمریکا در افغانستان به زودی به پایان می‌رسد.

انتهای پیام

کد N635940