توافق ترکیه و قطر برای تاسیس «شورای همکاری استراتژیک»

سیاسی

امیر قطر در دیدار با رئیس‌جمهوری ترکیه توافقنامه تاسیس «شورای همکاری استراتژیک» میان دو کشور را امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در جریان سفر به ترکیه و دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور درخصوص آخرین تحولات منطقه بحث و تبادل نظر کرد.

در این دیدار همچنین دو طرف چند توافقنامه امضا کرده که در آن راس آنها یک اعلامیه سیاسی مشترک درخصوص تاسیس «شورای همکاری استراتژیک» میان ترکیه و قطر قرار دارد.

امیر قطر بعدازظهر پنجشنبه در سفری اعلام نشده وارد پایتخت ترکیه شد و با احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه و همچنین رجب طیب اردوغان در کاخ ریاست جمهوری‌ دیدار کرد.

خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داد که دو طرف بعد از برگزاری نشست مشترک چند توافقنامه امضا کردند. جزئیات نشست امیر قطر با مسوولان ترکی منتشر نشده است اما منابع آگاه اعلام کردند که دو طرف درخصوص بحران عراق و سوریه بحث و تبادل‌نظر کردند.

مواضع ترکیه و قطر در خصوص مساله سوریه بسیار به هم نزدیک است چراکه دوحه و آنکارا معتقدند باید نظام بشار اسد از قدرت کناره‌گیری کند همان‌طور که درخصوص محمد مرسی، رئیس‌جمهور سابق مصر معتقدند که علیه وی کودتای نظامی صورت گرفته است.

از سوی دیگر استقبال رئیس سازمان اطلاعات ملی ترکیه از امیر قطر سوالات بسیاری را در رسانه‌های ترکیه مطرح کرده است چراکه این نخستین‌باری است که رئیس سازمان اطلاعات ملی ترکیه از یک مهمان رسمی در این کشور استقبال می‌کند.

گزارش‌های رسانه‌ای بیانگر آن است که هاکان فیدان در نشست‌های امیر قطر با مسوولان ترکیه نیز حضور داشته است.

انتهای پیام

کد N635799