دهقانی: امنیت در افغانستان را امنیت در مرزهای ایران می‌دانیم و

ايران,افغانستان,سازمان ملل متحد,حسين دهقان

نمایندگی کشورمان در سازمان ملل گفت: گروه‌های افراطی و تروریستی در افغانستان، حضور نیروهای خارجی را دستاویزی برای توجیه و گسترش عملیات و حملات خود ضد منابع انسانی و مالی این کشور قرار داده‌اند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) غلامحسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی کشورمان در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت این سازمان درباره افغانستان گفت: سیاست ایران حمایت از صلح، ثبات، امنیت و توسعه اجتماعی و اقتصادی در افغانستان بوده است و همچنان خواهد بود چون امنیت در افغانستان را به مثابه امنیت در مرزهای خود و منطقه می‌دانیم و اعتقاد راسخ بر حفظ و گسترش روابط با افغانستان داریم که ریشه در دوستی، حسن همجواری و منافع و درک متقابل دارد.

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران عمیقا نگران ادامه و تشدید خشونت‌ها در افغانستان است و همه حملات خشونت‌باری را که از سوی طالبان، القاعده و سایر گروه‌های خشونت‌طلب و افراطی ضد مردم بی‌گناه و زیر ساخت‌های افغانستان صورت می‌گیرد، محکوم می‌کند.

وی با ابراز تاسف از این‌که «در سال‌های اخیر حضور نیروهای نظامی خارجی و فعالیت‌های تروریستی و خشونت‌آمیز گروه‌های تندرو، دور باطلی را در افغانستان ایجاد کرده است»، گفت: امروز عواقب وحشتناک این دور باطل گریبانگیر مردم افغانستان شده است زیرا گروه‌های افراطی و تروریستی، حضور نیروهای خارجی را دستاویزی برای توجیه و گسترش عملیات و حملات خود ضد منابع انسانی و مالی این کشور قرار داده‌اند.

سفیر و سرپرست نمایندگی کشورمان در سازمان ملل افزود: ایجاد صلح و امنیت برای بازسازی و ارائه کمک‌های بشردوستانه و توسعه پایدار بسیار لازم است و جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در زمینه بازسازی افغانستان ایفاء کرده و آماده است در آینده نیز در همکاری با دولت جدید به نقش خود در این زمینه ادامه دهد.

انتهای پیام

کد N635785