خاطرات وزیر دفاع از چگونگی تشکیل حزب‌الله لبنان

دهقان: اطلاعات موشکی‌ را به کسی نمی‌دهیم/ صحبت ازمحاکمه فرماندهان بعد از جنگ بی‌اخلاقی است

سیاسی

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان این که اطلاعات موشکی‌مان را به هیچ کس نمی‌دهیم تصریح کرد: آن چه که امروز ما در اختیار داریم در اصل توان و قابلیت بازدارندگی است. ما دنبال تهاجم و تجاوز به هیچ کشوری نیستیم اما این آمادگی و قابلیت را داریم که با هر متجاوزی برخورد قاطع، تعیین کننده و پشیمان کننده بکنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، در برنامه «شناسنامه» به موضوعاتی هم‌چون تشکیل حزب‌الله لبنان در زمان فعالیتش در لبنان، دعواهای سیاسی، فعالیت‌های اقتصادی سپاه و ... پرداخت.

او در ابتدا با اشاره به نقش سپاه در جنگ لبنان گفت: بعد از عملیات بیت المقدس، اسراییل حمله کرد و لبنان را به اشغال خود در آورد. به دنبال آن فرماندهان کشور تصمیم گرفتند که یک تیپ از سپاه و یک تیپ از ارتش راهی لبنان شود. این مساله برای مقابله با این اشغال در آن شرایط و گفتار ماندگار امام خمینی (ره) که راه قدس از کربلا می‌گذرد، مطرح شد. برخی دوستان برگشتند ولی تعدادی از بچه‌های سپاه آن جا ماندند برای این که کار آموزش و سازماندهی نیروهای انقلابی لبنان را ادامه دهند تا آن‌ها خودشان بتوانند با به عهده گرفتن مسوولیت دفاع از سرزمین‌های خودشان به آرمان‌های خودشان عمل کنند.

وی ادامه داد: اولین فرمانده آقای شهید متوسلیان بودند. بعد از یک مدتی آقای کوچک محسنی مسوولیت بچه‌های سپاه را داشت. بعد آقای کنعانی بودند و بعد از آن من رفتم. آن دوره دوره‌ی خاصی بود. از یک طرف اسراییلی‌ها تا بیروت آمده بودند و نیروهای فرانسوی - آمریکایی تا سور سیدا آمده بودند. در خود بیروت آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها مستقر بودند. یک اشغال تمام عیار از طرف همگان بود. ضمن این که خود آمریکایی‌ها از دریای مدیترانه بعضا به بیروت حمله می‌کردند. جنگ داخلی هم بود. آن موقع هنوز تشکلی به اسم حزب الله شکل نگرفته بود. ما چندین گروه‌ سیاسی داشتیم که فعالیت می‌کردند و به یک نوعی هم با جمهوری اسلامی ارتباط داشتند ولی انسجام و یک پارچگی نبود که بگوییم این‌ها به عنوان یک مجموعه در جهت گیری خاصی حرکت می‌کنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به حضور خود در تشکیل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: آن موقع بچه‌های دعوه بودند، بچه‌های امل بودند، یک سری از دوستان دیگر تشکل‌های مختلف بودند. در همان زمان شهید سید عباس موسوی آقای سید حسن نصرالله و تعدادی از دوستانی که از امل جدا شده بودند خودشان تشکلی را داشتند. تشکل امل اسلامی هم بود که آقای ابوهشام در آن بود. این‌ها گروه مستقلی بودند که بیش‌ترین ارتباط را با ایران داشتند و همکاری می‌کردند. سپاه یک مرکز آموزشی راه انداخته بود در خود لبنان که به آن‌ها آموزش داده می‌شد و در عین حال تسلیح هم می‌شدند که بتوانند عملیات انجام دهند. بعد که آن جا توفیق خدمت پیدا کردم در اولین گام تلاش کردم یک نوع وحدت و یکپارچگی در مجموعه‌های وابسته یا در ارتباط با جمهوری اسلامی ایجاد کنیم تا بتوانیم یک آهنگی در عمل را به وجود بیاوریم و توان موجود در آن جا را در جهت مقابله با اشغال اسراییل به کار بگیریم.

او افزود: ذهنیت شکل گیری حزب الله و تشکل حزب الله از همین جا شروع شد. با تمامی سران و مسوولان سیاسی که در راس این گروه‌ها بودند یک شورایی تشکیل شد به نام شورای حزب الله. تقریبا تمامی مسوولان این گروه‌های مختلف را سعی کردیم در آن شورا جا دهیم که کسی از دایره بیرون نماند. خود این‌ها را گفتیم که انتخاب کنند. آقای شیخ صبحی طفیلی شد دبیر کل حزب الله در آن زمان که بعدا جدا شد و شهید سید عباس موسوی آمد و بعد هم که آقای سید حسن نصرالله آمد. گفتیم شما تشکل هستید پس یک نامی باید داشته باشید که شد حزب الله. بعد گفتیم این تشکل نمی‌تواند بدون زبان و ارگان باشد. یک نشریه به اسم هفته نامه عهد راه انداختیم. بعدا گفتیم نمی‌شود سخن گو نداشته باشید یکی باشد که مواضع شما را اعلام کند تا هر کس از طرف شما صحبت نکند. یک سخنگو هم انتخاب شد. رادیو حزب الله را راه انداختیم. این در زمانی بود آقای هاشمی در صدا و سیما بود. پرچم حزب الله را آن موقع یکی از دوستان سپاهی خودمان طراحی و در همه جای لبنان با همان رنگ سبز و کلمه ثوره الاسلامیه فی لبنان که بعدا کردند المقاومه الاسلامیه فی لبنان.

دهقان سید حسن نصرالله را دارای ویژگی‌های مهمی خواند و گفت: جوانی و پر نشاطی و شادابی‌اش، ذهن بسیار باز و روشن، قدرت تحلیل مسائل و کار کردن در هر حوزه‌ای از جمله ویژگی‌های او بود. سید حسن نصرالله را گذاشتیم مسئول بُقا بعدا به بیروت فرستادیم شد مسوول بیروت. بعد شد معاون اجرایی، بعد شد عضو شورای حزب الله، بعد شد دبیرکل حزب الله.

وی با بیان این که از نگاه امنیت ملی به سوریه عراق و لبنان نگاه می‌کنیم، ابراز کرد: ما نگاه می‌کنیم به موضوعات می‌بینیم که وضع امنیت لبنان یا سوریه یا عراق جزء امنیت ما محسوب می‌شود. به طور طبیعی ما در جهت تامین امنیت خودمان باید اقدام کنیم. این امر شناخته شده و مورد اذعان همه است نه این که ما در جمهوری اسلامی چنین حرفی می‌زنیم. من نمی‌خواهم خودمان را با کشورهایی که تجاوز کارند یا سلطه طلب هستند مقایسه کنیم چنین چیزی در مبانی اعتقادی و باورهای دینی و حکومتی ما نیست اما از آن طرف این بحث وجود دارد. اگر قرار باشد ایران اسلامی ما اسلام را به عنوان اصل حاکمیت خودش قرار بدهد پس دفاع از حریم اسلام جز منافع ملی و مسائل امنیتی‌اش است. حالا هر جایی که این بخواهد به یک نوعی مورد خدشه قرار بگیرد ما باید دفاع کنیم.

دهقان با اشاره به رابطه دوستانه و صمیمانه میان خود و سید حسن نصرالله گفت: حسن نصرالله یکی از کسانی بود که مسوولیت نوشتن اساس نامه‌ی حزب الله را به او دادیم. بالاخره اساس نامه‌ی حزب الله را نوشتیم؛ راهبرد‌ها را نوشتیم؛ برای میدان عمل تشکل حزب الله را هم سازماندهی کردیم که تقریبا همان است به جز اصلاحاتی که در بعضی جاها شده بقیه اش فکر می‌کنم تغییری نکرده.

در بخش دیگری از این مصاحبه وی سپاه را حامی دانشجویان تسخیر کننده لانه جاسوسی دانست و افزود: من در سپاه بودم، با دوستانم در ارتباط بودیم روزی که قرار بود لانه را اشغال بکنند جمعه بود. نماز جمعه بودیم داشتیم می‌آمدیم بچه‌ها گفتند ما می‌رویم آن جا وارد شویم. گفتم می‌رویم در سپاه هوای‌تان را داریم. من خودم در لانه روز اول برای اشغال نرفتم بعد چون همه‌ی رفقای دانشجوی دانشگاهی بودند. این که ما برویم بچه‌ها بروند بمانند و چه اتفاقاتی بعدش بیفتد این نگاه نبود ولی بعد که اتفاق افتاد امام گفتند انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول.

دهقان ادامه داد: من فکر می‌کنم انقلاب اسلامی باید اثبات می‌کرد که اولا در هیچ شرایطی سر سازش با نظام سلطه در راسش آمریکا را ندارد و دوم جلوگیری کند از ذهنیت‌های داخلی که تمایل به آن طرف داشتند و سوما طمع آن‌ها را از این‌ها قطع کند. طبیعی است در اعتراض به یک چنین فضایی یک چنین اتفاق این چنینی بیفتد. بعد که آن جا اشغال شد یکی از الطاف خفیه الهی این که معلوم شد سفارت خانه نبود جاسوس خانه بود. این که آمریکایی هر جا حضور دارند دنبال منافع ملی آن ملت نیستند بلکه به دنبال تحت سلطه کشیدن آن ملت به نفع خودشان هستند و از این بگذریم هیمنه‌ی آمریکایی‌ها در ذهن جهانیان شکست چون آمریکایی‌ها هیچ حیثیتی ندارند جز این که می‌خواهند هویت هر ملتی را بگیرند و منافع را دریافت بکنند ریاست هم بکنند تا زمانی که آن نظام سیاسی همراهش است.

او در پاسخ به این پرسش که چرا عده‌ای از تسخیر لانه‌ی جاسوسی پشیمان هستند تصریح کرد: فکر می‌کنم اگر امروز با ایشان صحبت کنید دیگر تردید دارند چون دارند می‌گویند درست بود. ما به آمریکایی‌ها هیچ وقت نمی‌توانیم با نگاه دوست نگاه کنیم یا یک کشوری که ما می‌توانیم با او همکاری آن چنانی بکنیم چون هم ماهیت نظام ما نیست. البته ما هیچ جنگی با آمریکایی‌ها نداریم. آن‌ها با ما جنگ دارند. اگر جنگ کردند پاسخش را دریافت می‌کنند، ولی قاعدتا اگر کسی آمریکا و ماهیتش را بشناسد گذشته‌ی تاریخی‌اش را مطالعه کند در این پنجاه سال اخیر آن چه که به سر این کشور آورده این‌ها را ببیند قاعدتا نمی‌تواند از این کار یا اقدام علیه آمریکا اظهار پشیمانی کند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم‌چنین درباره‌ی فرماندهی‌اش در دوران حضور منافقین گفت: من خودم شخصه ورودم را به سپاه یک جور دیگر شروع کردم به عنوان پاسدار عادی وارد سپاه شدم. از نگهبانی و انتظامات شروع کردم. این طور نبود از گرد راه من را بگذارند آن جا. به طور طبیعی این اتفاق افتاد آن موقع مجموعه‌هایی بودند بررسی می‌کردند افراد را برای صلاحیت‌های فرماندهی یا معاونت‌ها شانس ما خورد بشویم فرمانده این که ما تلاشی بکنیم و اتفاقی بیفتد نه. آن موقع ما جوان بودیم ما هر کاری را قبول می‌کردیم. بحث این بود که هنوز هم من خودم شخصا این گونه‌ام هر مسوولیتی به من پیشنهاد شود اگر احساس کنم از عهده‌اش بر می‌آیم نه نمی‌گویم؛ چون مهم نیست چه باشد کجا باشد.

وی افزود: آن موقع بچه‌هایی که در بخش اطلاعاتی کار می‌کردند بچه‌های پای کار، سرزنده و فعالی بودند. اطلاعات سپاه اطلاعات قوی بود. در ابتدا آن‌ها (منافقین) مخفی نبودند علنی بودند بعدا وقتی که رفتند در فاز نظامی کارهای مخفی را انجام دادند. در آن موقع در تربیت معلم آقای ابریشمچی جلسه می‌گذاشت سخنرانی می‌کرد بچه‌های طرفدار منافقین می‌آمدند یا در دانشگاه شریف آقای رجوی برنامه می‌گذاشت. همه می‌رفتند. سمپاد‌ها در خیابان‌ها پیدا بودند مجله مجاهد دست‌شان بود یا سرتیم‌های‌شان روشن بودند. بعد که در فاز مخفی رفتند کار سخت می‌شد از آن موقعی که وارد فاز مسلحانه شدند مخفی هم شدند آن طرف هم اساسا من فکر می‌کنم ملت ما باید این را باور کنند چون من خودم با گوشت و پوست این را باور دارم که یک دستی همواره پشت سر این انقلاب بوده و او بوده که حمایت کرده، نگهداری و حفظ کرده.

دهقان با بیان این که بحث منافقین را که نباید با ماجراهای سال 78 و 88 یکی کرد گفت: منافقان اساسا آمده بودند که براندازی کنند. اما افرادی که در سال‌های 78 و 88 بودند به یک مسیری کشانده شدند. اگر خاطرتان باشد یا برگردید به تاریخ یک زمانی آقای رجوی گفته بود می‌خواهیم برویم خدمت امام و امام به ما وقت نمی‌دهد. امام در سخنرانی علنی‌شان فرمودند اگر من به اندازه یک ذره سایه‌ی آفتاب احتمال هدایت به این آقایان داشتم، من می‌رفتم پیش‌شان. این فاتحه‌ای بود که برای منافقین خوانده شد. حالا ماهیت آن‌ها جدا بود، ضد نظام بودند، برانداز بودند، اقدام مسلحانه کرده بودند، بعدا هم معلوم شد و رفتند در دل صدام و آمریکا و الآن هم نوکری‌شان برای نظام سلطه و غرب برای همه آشکار است.

وی هم‌چنین ادامه داد: بپذیریم که هر نظام سیاسی فارغ از این که نوع آن مکتب حاکم بر آن چه باشد حتما دو وظیفه‌ی اساسی و بنیادین دارد. اول استقرار نظم در جامعه و بعد استقرار امنیت برای آحاد مردم. هر کسی در هر مقامی که این نظم را به هم بزند یا امنیت را مخدوش کند این به حکم قانون محکوم است. هر کسی می‌خواهد باشد. اگر قانون محترم شمرده شود و نظم را هم به عنوان یک اصلی که اگر نباشد، زیست جمعی ممکن نیست بپذیریم. من همیشه به خودم یک فکری می‌کنم و می‌گویم اگر انقلاب اسلامی را امام هیچ کاری نکردند جز این که اصل بحث ولایت فقیه را در نظام سیاسی ما مستقر کردند برای همه چیز کافی است. وقتی ما در کشوری هستیم نظامی داریم در راسش یک مجتهدی است که صاحب شرایط کامل است و این مسوول کلیت این نظام است تخطی کردن یا خروج کردن یا نپسندیدن یا هر اسمی که رویش بگذاریم این یک جفا در حق نظام و مردم یا اسلام است هر کسی بخواهد باشد مهم نیست و این ثابت شده در گذشته‌ی زمان در این سی و چند سال آن عنصری که همواره در گردنه‌ها و عقبه‌های جدی انقلاب و خطرات این نظام را عبور داده شخص ولی فقیه بوده و آن تبعیتی که مردم با رهبری داشتند در این دو مقطع هم این اتفاق افتاد یک عده از این مسیر خارج شدند.

دهقان در اشاره به شایعاتی مبنی بر اختلاف سیاسیون و فرماندهان در زمان جنگ خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم یکی از اشکالاتی که دارد در جامعه‌ی ما دامن زده می‌شود طرح این سوالات است. من باورم بر این است هر مقطعی از زمان کسانی که مسوول هستند هر تصمیمی می‌گیرند تصمیمی است که با آن شرایط وفق دارد. یک چیزی یادمان باشد هیچ نظامی در هیچ شرایطی پرچم سفید بالا نمی‌برد، دلیلش این که آمده سربازی کند، دلیل وجودش برای این است که از امنیت مردم دفاع کند و جانش را در این راه بدهد و الا مردم چه دلیلی دارد یک عمری به او نان و آب بدهند که یک روز می‌خواهد بجنگد و آن روز هم نجنگد؛ معنی ندارد. بنابراین هیچ نظامی در هیچ شرایط در هر سختی هیچ وقت تن به تسلیم در برابر دشمن نباید بدهد چون شرف سربازی یعنی همین. من نظامی هیچ وقت نمی‌گویم من نمی‌جنگم اما تصمیم در رابطه با جنگ و ادامه‌ی جنگ تصمیم سیاسی است نه نظامی. یعنی سیاست‌مداران و مسوولان کشور باید تصمیم بگیرند که ادامه بدهیم یا ندهیم ولی من باید با همان یک فشنگی هم که دارم بجنگم. فشنگ نداشتم با قنداق تفنگ؛ نشد با سرنیزه؛ نشد با سنگ. من به عنوان یک عنصر نظامی باید بجنگم.

او ادامه داد: در فروش نفت و قیمت نفت، بودجه کشور محدودیت‌هایی داشتیم و در از بین رفتن زیرساخت‌ها و غیره. واقعیت‌هایی که بود را نمی‌شود نگفت. ادامه‌ی جنگ هم بعد از آن که وقتی که از عملیات بیت المقدس می‌آییم به این طرف همه‌ی دنیا با همه‌ی ظرفیتش می‌آید طرف صدام. ما با همه‌ی دنیا داریم می‌جنگیم؛ فرانسه، انگلستان، شوروی. آن زمان آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها همه داشتند با ما می‌جنگیدند. غربی‌ها و شرقی‌ها تامین تسلیحات می‌کردند. آمریکا پشتیبانی اطلاعاتی می‌کرده و جنبه‌های سیاسی را پوشش می‌دادند. ما یک طرف بودیم و فقط دو کشور بودند که یک مقدار با ما کار می‌کردند؛ سوریه و لیبی که این‌ها خودشان هفت‌شان به هشت‌شان گرو بود. در این فضا ما صدامی را در مقابل خودمان داریم که بیش‌ترین سلاح را دارد. پنجاه لشکر مسلح، هلیکوپتر، هواپیما و توپ. همه‌ی مرزهای حقوقی را زیر پا می‌گذارد شیمیایی، گاز اعصاب و ساردین را به کار می‌گیرد. ما هم این طرف داریم می‌جنگیم با آن چه در اختیار خودمان است. وقتی جنگ کلاسیک می‌کنید موازنه‌ی قوا مطرح است.

دهقان گفت: دعواهای سیاسی نا به جایی است که در کشور می‌شود این بیش‌تر بداخلاقی است تا این که بخواهد دفاع باشد یا رعایت حقوق باشد. وقتی ما در نظام جمهوری اسلامی در زمان جنگ که اگر کسی بخواهد فرار کند باید اعدامش کنیم، احدی را اعدام نکردیم چطوری بعد جنگ کسی را اعدام کنیم. که چی؟ من قبول ندارم که یک سری از فرماندهان وظیفه‌های‌شان را انجام نداند. من که امروز در وزارت دفاع نشستم هیچ وقت نمی‌خواهم خیانت کنم یا تصمیم غلطی بگیرم ولی عقل و درک و فهم من با امکاناتی که در اختیار دارم یک اقتضائاتی دارد. من یک تصمیمی می‌گیرم شما از بیرون که نگاه می‌کنی بگویی این تصمیم غلط است اشکال ندارد. معلوم نیست شما اگر این جا می‌نشستی این تصمیم را نگیری ولی بیرون نشستی موقعیت من را شرایط من را درک نمی‌کنی. ملموس نیست. می‌گویی فلانی معلوم نیست به نا کجا آباد می‌رود ولی من فکر می‌کنم به یک آبادی می‌روم. تصمیم من از منظر من درست است از منظر شما قابل تحلیل است. حالا این که ما بگوییم یک کسی در عملیات فلان طراحی فلان کرده عقلش را مجموعه علم و دانشش این بوده.

وزیر دفاع هم‌چنین اظهار کرد: من فکر می‌کنم یکی از برگ‌های زرین تاریخ حیات سیاسی ملت ما دفاع هشت ساله است. برای اولین‌بار در طول تاریخ این ملت جنگی واقع شد که هشت سال طول کشیده. یک وجب از خاک این ملت جدا نشده. به استقلال این کشور آسیب نرسیده. نظام توانسته خودش را پایدار نگه دارد و مردم هم هیچ نقطه انفکاکی و یا فاصله‌ای با نظام سیاسی‌شان پیدا نکنند. این خیلی برکت است خیلی افتخار است ما نباید اجازه بدهیم این افتخار و نقطه‌ی اوج تبدیل به یک مناقشه‌ی سیاسی شود. کسانی که این جفا را در حق این ملت و شهدا و جانبازان می‌کنند به اعتقاد من کارشان با کرام الکاتبین باید باشد.

دهقان با اشاره به تاسیس بنیاد تعاون و در ادامه فعالیت‌های اقتصادی سپاه گفت: بنیاد تعاون در زمان جنگ تشکیل شد. برای این که به پرسنل سپاه خدمات مسکن و رفاهیات بدهد. به طور طبیعی آن جا وارد یک حوزه‌های فعالیت اقتصادی شد که درآمد‌هایی را کسب کند که پشتیبانی مسکن کند وام بدهد. این تا آخر جنگ هم بود هنوز هم هست. تقریبا تمامی ظرفیت نخبگی انقلابی کشور در سپاه جمع شده بود. این استعداد انسانی آمده بود و ظرفیت‌های سازمانی خوبی ایجاد شده بود این که نمی‌توانست معطل باشد و باید در خدمت سازندگی کشور قرار می‌گرفت از همین منظر مجموعه‌های مهندسی سپاه آمدند وارد برنامه‌های سازندگی شدند. همان اوایل دولت آقای هاشمی در این ورود در طول زمان توسعه‌ی سازمان دادند، ابزار و تجهیزات و مدیریت و تخصص کسب کردند و به عنوان قوی‌ترین بخش الآن در خدمت سازندگی کشور هستند. هیچ اشکالی ندارد بعضی‌ها می‌گویند این‌ها آمدند رانت گرفتند از رانت استفاده کردند محیط کسب و کار را محدود کردند برای بخش خصوصی.

وی افزود: الآن اعلام شد که چهار هزار شرکت بخش خصوصی دارد با سپاه همکاری می‌کند پس بخش خصوصی هم است. البته اگر بخش خصوصی ما توان پیدا کند کار کند اولویت با این است که بخش خصوصی کار کند. نیروهای مسلح بخش فعالیت‌های اقتصادی‌شان با دو منظور انجام می‌شود یک این که دولت اعلام نیاز می‌کند و می‌خواهد که این‌ها وارد شوند و دوم مناطق محرومی که آن جا ظرفیت‌های انسانی یا زیرساخت‌های لازم وجود ندارد که بخواهند برای مردم کاری بکنند. با این دو شاخص نیروهای مسلح فعالیت‌های سازندگی و عمران را انجام می‌دهند. سپاه همیشه خواسته خودش را در خدمت نظام قرار بدهد به میزانی که دولت‌ها این ظرفیت را به کار گرفتند گرفتند، نگرفتند هم نگرفتند.

وزیر دفاع بیان کرد: سپاه یک برداشتی از قانون تاسیس خودش دارد که خودش را حافظ انقلاب و دستاوردهایش می‌داند. از این منظر سپاه را یک واحد نظامی کسی تلقی نمی‌کند. سپاه یک واحد سیاسی - نظامی - فرهنگی است از این منظر آن جایی که کلیت نظام مطرح باشد به طور طبیعی حضور پیدا می‌کند. ممکن است از بیرون از سازمان که برویم من بروم فلان جا تبلیغ شما را بکنیم ایشان تبلیغ فلان کس را این اتفاقات می‌افتد ما نباید از یک نهاد انقلابی انتظاری داشته باشیم که صفر و صدش در یک خط یک کاری بکند. نه افراد آزاد هستند می‌روند در مسجد محله فلان صحبت می‌کنند این سپاهی است به عنوان سپاه تلقی می‌شود.

دهقان با بیان این که هیچ‌گاه در ستاد انتخاباتی فردی فعال نبودم گفت: جامعه‌ی ما یک جامعه‌ی زنده است این که بگوییم کسی آمد آقای احمدی‌نژاد را رییس‌جمهور کرد چیز غلطی است .این جامعه‌ی زنده همواره متناسب با نیاز خودش در هر مقطعی به کسی گرایش پیدا می‌کند. فرض کنید در همان 76 انتخاب آقای خاتمی پاسخی بود به آن چه که در دوران آقای هاشمی اتفاق افتاده بود. ملت این فضا را می‌خواست عوض کند. به آقای خاتمی رای داد چون آقای ناطق را در ادامه‌ی آقای هاشمی می‌دید. در دوران اصلاحات ملت حس کرد که یک سری از جنبه‌های مورد توجه‌اش مغفول واقع شده. به آقای احمدی‌نژاد رای داد بعد از آقای احمدی نژاد یک سری از جنبه‌ها را در آقای روحانی دید به او رای داد. یعنی این پویا و زنده بودن جامعه است.

او افزود: احمدی‌نژاد دولت نهم یک شخصیت داشت در دولت دهم یک شخصیت داشت. فضا به گونه‌ای شکل گرفت که اتفاقی مثل فتنه 88 طبیعی بود. ظرف چهار پنج سال تمام رسانه‌های بیگانه آمده‌اند بحث مهندسی انتخابات را مطرح کردند. بحث کاندیدای نظام را مطرح کردند. بحث احتمال دست بردن به صندوق‌ها را مطرح کردند. این را تبدیل کردند به یک واقعیت ذهنی. در جامعه بی‌اعتمادی نسبت به نظامات مستقری که مسوولند القا شده بود؛ مهم نیست القا را چه کسی کرده این ذهنیت بالاخره شکل می‌گیرد. حالا می‌شود این شایعه را سوار این ذهنیت کرد بعد می‌تواند تبدیل به یک واقعیت مجازی کرد بعد تبدیل به یک پدیده‌ی اجتماعی و بعد سیاسی کرد. روند این طور می‌تواند بشود.

وزیر دفاع ادامه داد: بحث 88 را باید دو مقطع بکنید. یکی تا انتخابات و اعلام مواضع حضرت آقا و نماز جمعه یکی بعد از آن. تا آن جا ملت همان طوری که حضرت آقا گفتند ملت تکلیف‌شان را انجام دادند. هر کس هر کس را انتخاب کرده درست انتخاب کرده همین که حجت عقلی داشته ماجور است پس تا این جا انتخابات با شکوه انجام شده. 85 درصد مردم آمدند رای دادند این که عزت و قدرت نظام است. ولی این که اختلافی می‌شود خود آقا می‌آیند با رییسان ستاد انتخاباتی آقایان جلسه بگذارند یک مهلت بدهند در شورای نگهبان برای اولین‌بار از یک حکم ولایی استفاده کنند بیایند مجددا بازنگری و بازشماری کنند بعد باز هم این فضا دامن زده شود این همان چیزی است که جفا به نظام است. ظلم به نظام است. بالاخره همه‌ی مسیر‌ها باز بوده برای این که افراد اگر شکایتی داشتند اعتراض داشتند بروند مطرح کنند بعد از آن هم که تمام شد شورای نگهبان اتمام حجت کرد. ولو با فرض محال من دو رای بیش‌تر از شما آوردم ولی گفتند کم‌تر شده این فرض محال است آقا گفتند شورای نگهبان مسوول تایید صحت انتخابات است. تایید شد تمام شد رفت. باید رفت در فاز بعدی موارد انتخاباتی را باید شروع کرد و رفت در فضایی که برای دور بعدی آماده شد. کجای دنیا این طور است. اگر حضرت آقا می‌فرماید کف خیابان که تعیین نمی‌کند صندوق تعیین می‌کند گردن می‌گذاشتیم به خصوص بعد از این که فصل الخطاب مسائل رهبری هستند هر چه ایشان گفتند تمام.

دهقان با اشاره به نامه‌ای که برای رهبری نوشته شد گفت: تقریبا تمام بچه‌هایی که در دولت نهم بودیم در این جمع بودیم. در دهم تقریبا کسی به جمع ما بعدا که آزاد شدند پیوستند آن جا هم ضابطه‌ای که جمع شدیم این بود که کسانی بیایند که اساسا نگرش منفی یا واگرایی با دولت ندارند. یعنی ما در اصل اصل نظام برای ما موضوعیت دارد دوم این که مسائل را می‌توانند تجزیه تحلیل درست بکنند و این اعتبار را هم برای خودشان قائلند نه اعتبار من شخصی یعنی اعتمادی که نظام می‌تواند به آن‌ها بکند که اگر حرفی را بزنند می‌تواند مورد نگاه کردن قرار بگیرد آن موقع ما همه‌ی اتفاقاتی که افتاد نامه نوشتیم پیش‌بینی کردیم که این اتفاقات می‌افتد همه بعدی بود قرار نبود این نامه منتشر شود نه اعلام شود نه کسی بگوید نه مصاحبه شود معلوم نشد چطور شد. نیازی نبود ما جوابی بگیریم دنبال جواب نبودیم دنبال این بودیم که ما مسائل را این گونه می‌بینیم والسلام.

وی گفت: وقتی نتیجه‌ی انتخابات معلوم شد همان روز یا فردایش رفتم تبریک گفتم و خداحافظ شما. دیگر سمت و سوی ستاد هم به آن معنا نبودم دوستان آن جا بودند مباحثی مطرح می‌شد یک روز ایشان صدا کردند که هم را ببینیم. خدمت شان رسیدیم تحلیل اوضاع شد نتایج انتخابات شد چه اتفاقاتی می‌افتد همان بحث‌هایی که همیشه داشتیم انجام شد و بعد بحث بنیاد شهید مطرح شد که گفتم شما اگر پیشنهادی دارید بروید و افرادی هم مطرح شدند. گذشت مجددا به من گفتند شما خودت بیا و برنامه بده تا این که اتفاق بیفتد یک مقدار طول کشید و برنامه دادیم.

دهقان با بیان این که اطلاعات موشکی‌مان را به هیچ کس نمی‌دهیم تصریح کرد: بحث دفاع مختص هر کشور و نظام سیاسی است که با توجه با تهدیداتی که تصور می‌کند ممکن است برایش اتفاق بیفتد خودش را تجهیز می‌کند. آن چه که امروز ما در اختیار داریم در اصل توان و قابلیت بازدارندگی است که در کشور ایجاد شده برای پیش‌گیری از وقوع جنگ. ما دنبال تهاجم و تجاوز به هیچ کشوری نیستیم. اما این آمادگی و قابلیت را داریم که با هر متجاوزی برخورد قاطع، تعیین کننده و پشیمان کننده بکنیم. این بحثی است که ما در مورد توان دفاعی‌مان داریم از جمله موشکی. این که می‌گوییم قابل مذاکره نیست چون در بحث هسته‌ای بعضی از کشورها علاقه‌مند هستند که موضوع موشکی را هم در این وادی وارد کنند. آن‌ها از این منظر مطرح می‌کنند که ممکن است ما موشک‌هایی داشته باشیم که قابل حمل کلاهک هسته‌ای باشد. با همان اتهام هسته‌ای بودن ما که بحث کنند اساسا ما در فاز نظامی نبودیم و نیستیم و به طور طبیعی موشک‌های ما هیچ کدام در این زمینه نه طراحی شدند نه قرار است کاری بکنیم. لذا ورود به این بحث را به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم. دلیلش بحث دفاع ما است و تامین امنیت خود ما است لذا این بحث در آن رابطه مطرح شده بحث اطلاعات در رابطه با افرادی که آن‌ها می‌گویند فرض کنید جناب عالی در بخش هسته‌ای کار کردید و من در بخش طراحی فلان کار کردم به آن‌ها چه ربطی دارد؟ این که ما اطلاعات افراد را به کسی و به دشمن بدهیم معنی ندارد. هیچ کشوری این کار را نمی‌کند. این با اصل استقلال و حاکمیت ملی در تعارض است.

وی ادامه داد: ما یک قراردادی با روس‌ها داشتیم که s300 را از ایشان خریداری کردیم. قرارداد قرار بود اجرا شود. یک زمانی رییس‌جمهور روسیه آمده این قرار داد را لغو کرد. به هر دلیلی هیچ ربطی به تحریم وجود نداشته. تحریم‌ها عطف به ما سبق نبوده یعنی قراردادی اگر با کشوری داشتید تا پایان آن قرارداد را باید کشور طرف متعهد دنبال می‌کرد. این‌ها با فشار اسراییل و آمریکا قرارداد را لغو کردند. این حق ملت ما است. حقوق ما است. قراردادی داشتم تعهد متقابلی بوده ما به تعهدمان عمل کردیم. ما آموزش دادیم نیروهای‌مان را سیستم ایجاد کردیم سازمان برای به کارگیری این سیستم سلاح ایجاد کردیم. این را ما شایسته نمی‌دانیم یک دولت مقتدری که یک روزی ابر قدرت بوده بیاید برای امتیاز گرفتن یا امتیاز دادن به یک کشور دیگری قراردادش را نسبت به ما نادیده بگیرد یا لغو کند. ما کماکان مدعی این قرارداد هستیم. با روس‌ها هم بحث کردیم پیشنهاداتی هم متقابلا آن‌ها داده‌اند ولی کماکان ما بر همان موضع قبلی‌مان هستیم.

وزیر دفاع در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره توسعه تکنولوژی دفاعی در کشور تصریح کرد: یکی از مشکلات ما این است که از بس مسوولان گرفتار مسائل می‌شوند یک مقدار کم‌تر به این مسائل این‌چنینی برسند. ما وظیفه داریم این فضا را فراهم کنیم حداقلش این است وقتی نمایندگان سیاسی جمهوری اسلامی ایران آوردند آن دستاورد‌ها را دیدند تصور نمی‌کردند ما در این سطح از رشد تکنولوژیک باشیم یا این ابزارهای نظامی را توانسته باشیم بسازیم همین رهبران سیاسی یا وزرای دفاع می‌آیند نمایشگاه را می‌بینند واقعا تعجب می‌کنند که این ظرفیت و توان وجود دارد پس اثرات خودش را هم می‌گذارد به طور طبیعی.

وی گفت: این که حضرت آقا فرمودند کرانه‌ی باختری مسلح شود مثل غزه این یک اصل است. این که همگان کمک بکنند به این موضوع این هم یک موضوع است. این که سابقه‌ی گذشته‌ی ما در ارتباط با این کمک می‌کند که ما بیش‌ترین کمک را بکنیم این هم یک اصل است.

این عضو کایبنه گفت: این که می‌گویند دوستانی که در دولت هستند تحرک ندارند به لحاظ کهولت سن واقعا این طور نیست. من کم‌تر همکاری را می‌دانم از خود آقای روحانی تا بقیه که در شبانه روز کم‌تر از چهارده ساعت کار بکنند. مهم این است که ما امروز قادر باشیم در شرایط پیچیده‌ای که داریم انسان‌های مجربی که در شرایط بحران در گذشته‌ی زمان کار کردند و می‌توانند این مسائل بغرنج را خوب تجزیه تحلیل بکنند در موضع تصمیم گیری بالا قرار بدهیم ولی به معنی این نیست که در رده‌های پایین هم همین نگاه را داشته باشیم. مهم این است که آدم‌هایی که صاحب تجربه هستند صاحب دانش هستند از عهده‌ی تجزیه تحلیل مسائل برمی‌آیند بتوانند در راس قرار بگیرند اما آن‌هایی که می‌خواهند عمل بکنند جوان باشند.

انتهای پیام

کد N635640