ادعای اف‌بی‌ای درباره نقش ایران در هک کردن شرکت سونی

تسنیم نوشت:

شبکه فاکس‌نیوز آمریکا به نقل از منابع امنیتی این کشور مدعی شد که در حمله اینترنتی به شرکت سونی تنها کره شمالی مسئول نبوده و مدارک حاکی از دست داشتن هکرهایی از ایران، چین و روسیه نیز است.
به گزارش فاکس نیوز، منابع امنیتی آمریکا مدعی شده‌اند در تحقیقات اخیر خود درباره حمله اینترنتی به شرکت فیلم‌سازی سونی به مدارکی دست یافته‌اند که حاکی از آن است کره شمالی به تنهایی در این حمله اینترنتی نقش نداشته است. طبق این ادعا مدارک حاکی از افزایش احتمال نقش ایران، چین و یا روسیه در این حمله اینترنتی است.

پلیس فدرال آمریکا هرچند روز پنج‌شنبه انگشت اتهام را به سوی کره شمالی گرفته بود اما بعد از آن از وجود یک بدافزار خبر داد که تا اندازه‌ای اقدام به خرابکاری در سیستم‌های شرکت سونی کرده که به نظر می‌رسد منبع آنها در گذشته کره شمالی نبوده باشد بلکه این حمله از کشورهای ایران، چین و روسیه صورت گرفته باشد.

به گفته منابع پلیس فدرال این بدافزار به دو شیوه بازنویسی داده‌ها و اختلال در روند اجرا اقدام به تخریب اطلاعات کرده است. پلیس فدرال پس از اولین حمله به شرکت سونی هشدار داد که این بدافزار ممکن است بسیار مخرب باشد که امکان بازیابی اطلاعات وجود نداشته باشد. منابع امنیتی همچنین مدعی شدند که شواهد علمی حاکی از آن است که مرحله نهایی حملات از خارج از مرزهای کره شمالی صورت گرفته است.

برخی مقامات که نخواستند نامشان فاش شود اعلام کردند که این حمله از خارج از کره شمالی برنامه ریزی شده اما به اعتقاد آنها عاملان حمله با دستور دولت کره شمالی اقدام به انجام آن کرده‌اند. سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نسبت به حمله به شرکت سونی به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند زیرا این اولین‌بار است که  یک بدافزار مخرب یک شرکت آمریکایی را هدف قرار داده است.

52261

کد N635577