در دیدار امیر قطر با اردوغان چه گذشت؟

تسنیم نوشت:

امیر قطر که به آنکارا سفر کرده است با رئیس جمهوری این کشور موضوعات مورد اهتمام دو کشور را مورد رایزنی قرار داد.
به گزارش روزنامه القدس العربی، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی  امیر قطر با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در آنکارا دیدار کرد.در این دیدار عصمت ایلماز وزیر دفاع، محمد شمشک وزیر دارایی و لطفی الوان وزیر حمل و نقل و ارتباطات و دریانوردی و هاقان فیدان رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه حضور داشتند.

احتمال می رود که طرفین توافق هایی که در باره آن به تفاهم رسیده اند را امضا کنند همچنین اعلانیه سیاسی متشرک درباره تاسیس شورای همکاری استراتژیک ترکیه و قطر در سطح عالی رتبه امضا خواهد شد.

بحث و تبادل نظر درباره راه‌های توسعه روابط دوجانبه،  آخرین تحولات مربوط به مسائل منطقه ای و بین المللی، از مهمترین محورهای گفتگوهای امیر قطر با مقامات ترکیه در این سفر به شمار می‌رود.

قرار است رئیس‌جمهور ترکیه و امیر قطر، بیانیه‌ای مشترک درباره تاسیس کمیته همکاری استراتژیک بلندپایه با هدف افزایش سطح روابط بین دو کشور امضا کنند.

به نظر می رسد بحث اخوان المسلمین مصر یکی از محورهای مورد بحث امیرتازه کار قطر به ترکیه باشد. قطر تحت فشار کشورهای عربی درصدد ترمیم روابط خود با مصر و نیز خارج کردن تمام رهبران طراز اول و دوم این جنبش از دوحه است. پیش از این ترکیه آمادگی خود را برای پذیرش رهبران اخوان المسلمین در خاک این کشور اعلام کرده بود. آنکارا برخلاف دوحه همچنان از اخوان المسلمین در مصر حمایت می‌کند و رهبران این کشور را به رسمت نمی‌شناسد و معتقد است که ارتش با کودتای نظامی علیه محمد مرسی رئیس جمهور منتخب به قدرت رسیده است.

52261

کد N635576