روسیه:‌گزارش ناتو در خصوص افغانستان بازتاب حقایق نیست

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که گزارش نهایی ناتو به شورای امنیت ملل درخصوص عملیات در افغانستان بازتاب واقعی از شرایط در این کشور نیست و به مشکلات اصلی این کشور نپرداخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گزارشی از نتایج حضور 13 ساله نیروهای ایساف در افغانستان را در اوایل دسامبر به شورای عالی امنیت سازمان ملل ارائه کرد و این شورا را از طرح‌های بعدی درخصوص حضور خود در این کشور مطلع کرد.

ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت: مدرک مختصری که به ما ارائه شده حاوی تحلیلی از اوضاع امنیتی افغانستان نیست اما نیروهای ایساف موظف بوده‌اند تا به بهبود اوضاع امنیت این کشور کمک کنند.

چورکین در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت سازمان ملل درخصوص مساله افغانستان گفت: مسائل مختصر به نحوی در گزارش دبیرکل ناتو مطرح شده که می‌تواند به بقیه اعضا این ایده را بدهد که وظایف و کارها به خوبی و کاملا انجام شده و مسائل مهم حل شده است اما این گزارش ربطی به شرایط واقعی مسائل در منطقه ندارد.

چورکین افزود که از آغاز سال 2014 شمار شبه نظامیانی اقدام به قتل غیرنظامیان و نیروهای ارتش و پلیس افغانستان کرده‌اند نسبت به سال 2013، 20 درصد افزایش یافته است. وی تاکید کرد: رفتار شبه نظامیان بسیار بی‌پروا شده، آنها غالبا ولایات افغانستان را محاصره می‌کنند.

این مقام روس در ادامه عنوان داشت که شمار محلات تروریستی تقریبا دو برابر شده که نشان دهده پتانسیل جدی تهدیدات طالبان و القاعده است.

چورکین خاطرنشان کرد: این گزارش حاوی هیچ اطلاعات ملموسی درخصوص آنچه ایساف به منظور کمک اعمال‌کنندگان قانون، آژانس‌های امنیت و نظارت بر مبارزه با مواد مخدر انجام داده نمی‌باشد. پس ما از هیچ چیز مطمئن نیستیم. نتیجه پیچیده این است که اکنون پس از یک دهه حضور در افغانستان برای گفتن اینکه کار بیشتری باید در این زمینه انجام شود، دیر است.

چورکین افزود که مهم‌ترین مشکلات افغانستان تولید موادمخدر و قاچاق موادمخدر است.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل تاکید کرد: آخرین آماری که از سوی دفتر موادمخدر و جرایم سازمان ملل ارائه شده تکان‌دهنده است و مناطقی که در آن خشخاش کشت می‌شود نسبت به سال 2013 هفت درصد افزایش یافته و تولید خشخاش 9 درصد افزایش یافته و حتی این رشد در مناطق جنوب افغانستان به 27 درصد می‌رسید و همچنین تولید موادمخدر 170 درصد افزایش یافته است.

وی با تاکید بر عدم فعالیت مطلق نیروهای ایساف درخصوص موادمخدر گفت: ما بسیار متاسفیم که کشورهای ناتو تا به حال پیشنهادهای عملی که از سوی سازمان پیمان امنیت جمعی درخصوص اقدامات مشترک در این زمینه ارائه شده را نادیده گرفته‌اند و ناتو همچنان بر بی‌فایده بودن این پیشنهادها تاکید دارد. ما باید اذعان کنیم که ناتو فرصت مهمی را درخصوص مساله بسیار حیاتی از دست داده است.

وی در پایان تاکید کرد که روسیه اقدامات مهمی را برای مبارزه با تولید و قاچاق موادمخدر هم به شکل منطقه‌ای مانند سازمان همکاری‌های شانگهای و هم سازمان پیمان امنیت جمعی و هم به شکل همکاری دوجانبه با افغانستان صورت می‌دهد.

انتهای پیام

کد N635552